SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Dostal vyzval Bugára k podpore novely zákona o štátnom občianstve

V parlamente sa už objavilo viacero poslaneckých návrhov na zmenu zákona o štátnom občianstve.

Ondrej Dostál.Ondrej Dostál. (Zdroj: Archív SME/Tomáš Benedikovič )

BRATISLAVA. Poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Ondrej Dostál sa otvoreným listom obrátil na predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára s verejnou výzvou na podporu návrhu novely zákona o štátnom občianstve, ktorý Dostál spolu s kolegami z poslaneckého klubu Petrom Osuským a Martinom Poliačikom predložil minulý týždeň do parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Liberáli navrhujú, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia, na základe ktorých je občanom Slovenskej republiky odnímané občianstvo proti ich vôli len na základe toho, že nadobudnú občianstvo iného štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnenie týchto ustanovení do zákona o štátnom občianstve presadila v roku 2010 prvá vláda Roberta Fica.

"Občianska konzervatívna strana (OKS) aj Most-Híd to vtedy kritizovali. Spoločne sme sa počas obdobia vlády Ivety Radičovej pokúšali zákon zmeniť, ani v radoch vtedajšej vládnej koalície sme však na to nenašli dostatočnú vôľu. Spoločne sme podpísali podanie na Ústavný súd SR, pretože súčasné znenie zákona považujeme za odporujúce Ústave Slovenskej republiky. Skupinu poslancov NR SR zastupoval Gábor Gál, súčasný predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd. Ústavný súd tiež o veci nedokázal rozhodnúť," vysvetľuje v liste Dostál, ktorý je súčasne predsedom Občianskej konzervatívnej strany.

Viacero návrhov 

V parlamente sa objavilo viacero poslaneckých návrhov na zmenu zákona o štátnom občianstve, ktoré tento problém riešili rôznym spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu

S návrhom na dôslednú obnovu pôvodného právneho stavu a na zrušenie odnímania štátneho občianstva občanom SR proti ich vôli prišiel vo svojom návrhu novely zákona o štátnom občianstve v januári 2014 poslanec za SaS Peter Osuský.

"S identickým návrhom, vrátane doslovne prebratej argumentácie v dôvodovej správe, prišla v septembri 2014 skupina poslancov za Most-Híd v zložení Béla Bugár, Gábor Gál, László Sólymos, Peter Vörös a Lucia Žitňanská. Všetky tieto pokusy sa skončili neúspechom. Spolu s Petrom Osuským a Martinom Poliačikom sme 24. marca 2016 predložili do NR SR znovu obsahovo rovnaký návrh novely zákona o štátnom občianstve," konštatuje Dostál.

Dnes je Most-Híd opäť súčasťou vládnej väčšiny a jeho koaličnými partnermi sú Smer aj SNS, ktoré podľa Dostála protiústavnú novelu zákona o štátnom občianstve v roku 2010 presadili.

SkryťVypnúť reklamu

"Obe strany pritom deklarujú, že sa zmenili a že protimaďarský nacionalizmus, ktorý bol v ich politike prítomný a ktorý bol skutočným dôvodom zmeny zákona o štátnom občianstve v roku 2010, je už minulosťou. Apelujem preto na Most-Híd, aby využil svoj vplyv v rámci vládnej koalície a aby sme spoločne čo najskôr odstránili protiústavné časti zákona o štátnom občianstve, ktoré spôsobujú, že slovenskí občania prichádzajú o slovenské občianstvo proti svojej vôli," uzatvára poslanec za SaS

Nepíšu otvorené listy 

"Politik, ktorému ide o skutočnú zmenu v tejto záležitosti, nielen o naháňanie politických bodov pre svoju osobu, nepíše otvorené listy, ale koná iným spôsobom a o riešení problémov predovšetkým rokuje. Preto by sme chceli pripomenúť pánovi Dostálovi, že zmena zákona o štátnom občianstve mohla byť prijatá aj počas Radičovej vlády, ak by proti tejto zmene nehlasoval napríklad aj jeho opozičný kolega pán Igor Matovič. Takisto by sa nám možno podarilo dosiahnuť túto zmenu neskôr, ak by pán Dostál spolu so stranou SaS a Obyčajnými ľuďmi nehlasovali za pád vlády Ivety Radičovej," uviedol v reakcii hovorca strany Most-Híd Matej Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Strana sa teraz podľa jeho slov sústredí na presadzovanie programového vyhlásenia vlády, ktoré bude obsahovať viaceré zásadné zmeny v živote národnostných menšín - málotriedky, fond na financovanie kultúry národnostných menšín, posilňovanie dvojjazyčnosti, zmena vyučovania slovenského jazyka na menšinových školách, ktoré sú zahrnuté v programových prioritách novej vlády.

"Viaceré z týchto menšinových opatrení sa nepodarilo presadiť ani za vlády Mikuláša Dzurindu, či Ivety Radičovej pre nevôľu vtedajších koaličných partnerov," pripomína Kováč.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. V Bratislave sa koná Globsec
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
  1. Content agency mení svoje meno na Contedy
  2. Ako správne napúšťať bazén
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
  6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
  7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
  8. V Bratislave sa koná Globsec
  1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 216
  2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 901
  3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 363
  4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
  5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 497
  6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 2 463
  7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 246
  8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 958
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu