Strečno 15. apríla (TASR) - Pokojnú plavbu a vydarenú sezónu zaželal dnes strečnianskym pltníkom vodník Jurko, ktorý im na pltisku Bariérová odovzdal symbolický kľúč od Váhu.
Možnosť spoznať históriu, kultúru a prírodné krásy strečnianskej úžiny počas sedemkilometrovej plavby po Váhu ponúkajú pltníci už šiestu sezónu. S históriou pltníctva i okolitej krajiny oboznamujú cestujúcich na šiestich dvanásťmiestnych pltiach vždy dvaja z dvadsiatich vyškolených pltníkov počas päťdesiatminútovej plavby. Strečnianski pltníci doteraz previezli popri povestných skalách Margita a Besná a popod dva strečnianske hrady šestnásťtisíc ľudí z celého sveta. "Je tu celkom slušný ťah na obnovovanie tradícií na typických splavovaných úsekoch minulosti. Je to dobrá služba pre turizmus na Slovensku, pretože sa tu začína objavovať čosi, čo spestruje ponuku a z nášho pohľadu je vyhľadávané," skonštatoval na margo rozvoja pltníctva na Slovensku zástupca Prvej pltníckej a raftingovej spoločnosti v Strečne Pavol Albrecht.
Východiskom plavby je pltisko Bariérová, kde boli počas druhej svetovej vojny vytvorené umelé prekážky pre pltníkov. Najproblémovejšie časti obávaných skál Margita a Besná odstránili v rokoch 1937-1938 a materiál použili pri stavbe železničného zvršku. V minulosti najnebezpečnejší úsek na Váhu je dnes prakticky jediným úsekom, ktorý nenarušila industrializácia a ponúka mimoriadne vysokú koncentráciu prírodných, historických, kultúrnych a technických zaujímavostí.
Začiatky pltníctva siahajú podľa P. Albrechta do 11. storočia, najväčší rozmach zaznamenalo v 18., 19. a začiatkom 20. storočia. Nástup železničnej dopravy v rokoch 1915 až 1935 znamenal prakticky zánik pltníctva. Splavnými tokmi na Slovensku boli Váh, Hron, Kysuca a Orava, najvýznamnejšou bola vážska pltnica. Kolískou pltníctva na Váhu bol Liptov. Dĺžka pltí dosahovala až 40 metrov a najväčšie z nich mohli prepraviť až 180 metrov kubických nákladu.