bzorom v súhvezdí Blížencov.
Podľa astronóma Záviša Bochníčka začiatok čiastočného zatmenia bude o 19.41 h, začiatok úplného zatmenia má byť o 20. h, koniec úplného zatmenia nastane o 21.52 h a koniec čiastočného zatmenia bude o 22.59 h.
Pri čiastočnom zatmení je iba časť Mesiaca ponorená do zemského tieňa, pri úplnom je celý Mesiac v zemskom tieni. V tom čase by na Mesiac nemalo dopadať žiadne svetlo zo Slnka, ale nie je tomu tak. Slnečné lúče prechádzajúce okolo Zeme sa v zemskej atmosfére lámu do vnútra tieňa a spôsobujú síce slabé, ale okom postrehnuteľné osvetlenie i úplne zatemneného Mesiaca. Ten má potom tmavočervenú, akoby krvavú farbu.
To bolo pre starovekých astrológov zlým znamením, a preto prisudzovali zatemnenému Mesiacu všetky nasledujúce nešťastia.
Zatmenie Mesiaca v dávnych časoch poskytovalo hvezdárom príležitosť na pozorovanie a merania, ktoré by boli bez zatemneného Mesiaca nerealizovateľné. Napríklad meral sa rýchly pokles teploty zatemneného Mesiaca, zatiaľ čo dno niektorých kráterov si svoju teplotu zachovávalo. Z veľkosti zemského tieňa na Mesiaci sa zisťovali optické vlastnosti vysokej zemskej atmosféry. V súčasnosti zatmenie Mesiaca stratilo pre astronómov príťažlivosť.
Ako Z. Bochníček konštatoval, merania, ktoré sa skôr pri zatmení vykonávali, dajú sa dnes získať kdekoľvek a oveľa lepšou technikou. A tak zatmenie zostáva len zaujímavým a nevšedným úkazom, ktorý by nemal uniknúť našej pozornosti. Kto totiž premešká toto zatmenie, na ďalšie bude čakať dva roky.

Beata
Balogová
