BRATISLAVA. Poslucháči si všimli, že rádiá po novom viac hrajú rovnaké skladby dokola, že musia častejšie prepínať medzi stanicami, ale niektorí zmenu považujú za príjemné spestrenie rutiny. Denník SME sa ich pýtal na názor na nové povinné kvóty na slovenskú hudbu.
„Stanicu si vyberám podľa toho, čo hrá. Teraz mám pocit, že všetci hrajú to isté, vrátane rôznych vykopávok a odrhovačiek. Aj to, čo je v slovenskej hudbe dobré sa sprotiví, ak sa to hrá denne a vo všetkých rádiách,“ povedala 48-ročná Katarína Holubová z Bratislavy.

Nové pravidlá od piatka prikazujú súkromným rádiám hrať najmenej 20 percent vysielacieho času tzv. slovenskú tvorbu. Od roku 2017 to bude najmenej 25 percent. Pre verejnoprávny rozhlas je to dnes 30 a potom najmenej 35 percent. Najmenej 20 percent z hraných slovenských skladieb musia byť novinky.
V skutočnosti bude podľa generálneho riaditeľa Fun rádia Patrika Zimana slovenskej hudby v rádiách ešte viac, keďže kvóty musia naplniť medzi šiestou hodinou ráno a polnocou. V tom čase teda budú rádiá vysielať najskôr 26,7 percenta a ďalší rok 33,3 percenta domácej tvorby.
„Ministerstvo kultúry si to buď zle prepočítalo a nevedia, že sa pomýlili, alebo naschvál zavádzajú,“ povedal Ziman.
Dobré skladby by neurazili
Marcel Kočíšek počúva len Rádio FM a už dlhšie si všímal, že začalo hrať viac hudby zo Slovenska. Keďže slovenskú hudbu hrali vždy dosť často, zmena podľa neho nie je až tak výrazná. „Nevnímam to v mojom rádiu ako veľký zásah, je to však pozorovateľný rozdiel, ktorý neberiem ako pozitívum,“ hovorí.
Vlado Michálek, 32-ročný obyvateľ Hlohovca, tvrdí, že vďaka novým pravidlám si s kolegami začal viac pospevovať na nočnej.„Viac slovenskej hudby ma potešilo. Beriem to ako spestrenie všednej rutiny. Záleží aj na tom, aké pesničky hrajú."