Pri pohľade na gotickú architektúru v Európe ostávame dodnes v nemom úžase, ako mohlo niečo také v čase bez elektriny a hydrauliky vzniknúť.
Aj v súčasnosti sa stavajú kresťanské chrámy, ale žiadna firma, ktorá by bola pokračovateľom know-how stredovekých stavbárov, sa nezachovala. Zato v Japonsku stavala budhistické chrámy rovnaká firma nie sedemsto, ale viac ako tisícštyristo rokov.
Najstaršia firma na svete s názvom Kongo Gumi fungovala 1 429 rokov, keď ju v roku 2006 podľa časopisu Atlantic pohltila väčšia stavebná spoločnosť Takamatsu. Dnes funguje už len ako filiálka.
“Na starom kontinente má Nemecko najviac firemných matuzalemov, spolu 837 starších ako dvesto rokov. V Japonsku je takých firiem 3 146
„
Stáročia pred Európou
Podľa výskumu Bank of Korea z roku 2008 fungovalo v tom čase na svete celkom 158 biznisov starších ako päťsto rokov, až 5 586 starších než dvesto rokov a 21 666 starších ako sto rokov. Z desiatich najstarších podnikov sveta sú iba štyri (zväčša krčmy) v Európe.
Najstaršie európske firmy pochádzajú zo stredoveku, väčšinou sú to hotely alebo reštaurácie. O pohostinstve Stiftskeller St. Peter v Salzburgu existuje zmienka z roku 803.
Tri najstaršie hotely sveta sú v Japonsku a prijímali hostí už aj pred vyše 1 300 rokmi. Najstaršou dodnes fungujúcou firmou na Slovensku je Kremnická mincovňa založená v roku 1328.
V Európe v čase okolo roku 700 Byzantská ríša čelila nájazdom Avarov rovnako ako Samova ríša, prvý štát Slovanov v našich končinách.
Slovania prišli do Európy len zhruba dvesto rokov predtým a Maďari až o sto rokov neskôr. Kontinent plienili nájazdníci.
V Japonsku už vtedy vládla vyspelá mestská a firemná kultúra, ktorá sa preniesla prakticky až do súčasnosti. Na biznise, ktorý pretrváva tisíctristo rokov, musí byť niečo mystické.
Najstaršie hotely sveta túto mystiku umocňujú legendou o božskom pôvode. Vznikli v časoch, keď ešte k ľuďom „prehovárali bohovia a proroci“.
Podnikanie od bohov
Od akvizície Kongo Gumi je najstaršou firmou sveta Nishiyama Onsen Keiunkan, kúpele a hotel v pohorí Kjóto, čo dosvedčuje aj Guinnessova kniha rekordov.
Od svojho založenia v roku 705 hotel hostil samurajov i šógunov. Počas 52 generácií rodinného biznisu ostáva nemenná nielen horská scenéria a liečivá voda, ale aj atmosféra, ktorá podľa internetovej stránky hotela zavedie návštevníka ďaleko do minulosti.
Len sa sem teraz nechodia liečiť bojovníci, ale turisti z celého sveta.

Ďalšia japonská firma zo zoznamu najstarších pochádza z Hakusanského národného parku. Zaujímavosťou je, že kúpele a hotel Houshi Ryokan majú od svojho založenia v roku 718 a odvtedy majú po 46 generácií rovnakého majiteľa. Každý nový totiž prijme meno Zengoro Houshi.