SME

Študentský fond požičiaval za Plavčana Slavii Capital. Opozícia ho chce odvolať

Podľa ministra školstva boli transakcie v súlade so zákonmi a Slovensku nevznikla škoda. Kauzu považuje za umelo vytvorenú.

Minister školstva Peter Plavčan.Minister školstva Peter Plavčan. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Študentský pôžičkový fond počas pôsobenia aktuálneho ministra školstva Petra Plavčana požičal finančnej skupine Slavia Capital dohromady 5,5 milióna eur.

V predstavenstve skupiny vtedy sedela manželka ministra Viera Plavčanová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dva týždne na odvolanie 

Na svojom blogu to tvrdí nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Spolu s kolegyňou Veronikou Remišovou (OĽaNO) preto chcú len dva týždne po menovaní podať návrh na Plavčanovo odvolanie z postu ministra.

"Nebýva zvykom, aby minister odchádzal skôr, ako ohreje svoju stoličku, ale rovnako nebýva zvykom, aby funkciu ministra získal zdiskreditovaný človek, ktorý post zneužíva na obohacovanie svojej rodiny,“ povedal na tlačovej besede Beblavý.

SkryťVypnúť reklamu

Danko s Ficom majú podľa Beblavého dva týždne na výmenu ministra, ak tak neurobia do schôdze, na ktorej bude parlament rozhodovať o programovom vyhlásení vlády, začnú zbierať podpisy na Plavčanovo odvolanie. 

Prečítajte si tiež: Nový minister školstva toho veľa nepresadí, myslí si Beblavý Čítajte 

Pôžičky iba študentom

Študentský pôžičkový fond požičal Slavii Capital v čase, keď Plavčan predsedal Rade fondu a neskôr pôsobil ako predseda dozornej rady, celkovo 5,5 milióna eur. Šéfom fondu bol vtedy Ľubomír Zburín. 

„Zákon o fonde jasne uvádzal, akým spôsobom môže narábať s peniazmi,“ povedal pre SME Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.

„Mohol ich požičiavať študentom a potom ich mal na bankových účtoch, to tam bolo úplne jednoznačne napísané. Bez ohľadu na výhodnosť, alebo mieru rizika alebo iných faktorov, zo zákona fond ako verejná inštitúcia nemal hrať na finančnom trhu, alebo si robiť iné úložky,“ hovorí o pôžičkách fondu Salner.

SkryťVypnúť reklamu

Salner patril spolu so Zuzanou Dančíkovou a Petrom Goliašom z INEKO a Štefanom Kiššom z Inštitútu pre finančnú politiku medzi odborníkov z tretieho sektora, ktorých v roku 2010 do kontrolných orgánov pôžičkových fondov pod ministerstvom menoval vtedajší minister školstva Eugen Jurzyca. Na základe ich podnetov došlo neskôr k odvolaniu Zburína.

„Po našom nástupe vedenie fondu potvrdilo, že tie pôžičky existujú ale obhajovali ich ako mimoriadne výhodné z hľadiska výšky úroku. Boli tam ale zásadné problémy,“ spomína Salner.

Ekvivalent Horizontu

Štátna inštitúcia nemôže prekračovať zákonom schválenú právomoc. Študentský pôžičkový fond mohol iba požičiavať študentom, alebo držať peniaze na bankových účtoch. Zburín a Plavčan napriek tomu odobrili pôžičku pre nebankovú finančnú skupinu Slavia Capital.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše v tomto prípade nevykonali výberové konanie.

Vtedajšie vedenie fondu podľa Salnera rozhodnutie obhajovalo tým, že úroková sadzba bola mimoriadne výhodná, o dosť vyššia ako na bežných bankových účtoch. „To bola pravda, ale situácia je ekvivalentom toho, akoby si štátny fond ukladal peniaze v Horizonte,“ hovorí Salner.

Fond zároveň navyše podľa neho nemal ani zákonné oprávnenie ani možnosti, aby vedel posúdiť rizikovosť Slavie Capital prípadne iných nebankových finančných skupín. „Vtedajší riaditeľ argumentoval, že Slavia Capital je jedna stabilná a dôveryhodná inštitúcia,“ spomína Salner.

Prečítajte si tiež: Plavčan: Ďalší protestný pochod učiteľov považujem za iracionálny Čítajte 

Vystavili fond riziku

„Problém vyplynul aj z našich prieskumov, rešerší a konzultácií s ľuďmi z bankového sektora,“ hovorí Salner. Úroková sadzba bola navyše vzhľadom na mieru rizika dokonca nízka, Slavia Capital si od iných subjektov požičiavala s vyšším úrokom, dodáva. Beblavý tvrdí, že touto cestou finančná skupina zarobila na úrokoch minimálne pol milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie fondu v čase, keď do neho Salner s kolegami z tretieho sektoru prišiel, ignorovalo platné povinnosti pre verejné subjekty. Fond mal samostatný zákon a nebolo veľa inštitúcií, ku ktorým by sa vedel prirovnať. Nerobili teda žiadne verejné obstarávania, nezverejňovali zmluvy.

„To bolo úplne absurdné. Zrejeme o tom, že je to ich povinnosť, nevedeli,“ hovorí Salner s tým, že vedenie vystavilo fond obrovskému riziku.

Plavčan už pri uvedení do funkcie ministra čelil kritike za inú kauzu, ktorá tiež súvisela so Študentským pôžičkovým fondom. Počas pôsobenia v rade fondu získal na odmenách cez 38-tisíc eur. Stalo sa tak aj napriek tomu, že malo ísť o neplatenú funkciu. Plavčan odmeny vrátil a ostal pracovať na ministerstve školstva.

Podľa Beblavého je za kauzy Študentského pôžičkového fondu a fondu pre začínajúcich učiteľov spoluzodpovedný, pretože v orgánoch fondov sedel dokopy trinásť rokov. „Je okrem Zburína asi jediný človek ktorý z hľadiska dĺžky aj funkcie vo fondoch mal obraz o ich stave," povedal na stredajšej tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

Plavčan: Podania označili ako nedôvodné

Minister Plavčan uviedol, že všetky obvinenia v blogu Miroslava Beblavého boli predmetom podania pred piatimi rokmi, pričom polícia aj dozorujúci prokurátori ich označili ako nedôvodné.

 „Nebudem sa zaoberať blogmi pána poslanca, ktorý sa snaží zviditeľniť. Ja mám základnú úlohu vypracovať časť programového vyhlásenia vlády o školstve a urobiť za posledných 25 rokov najväčšiu reformu v školstve," povedal Plavčan v stredu pred koaličným rokovaním k programovému vyhláseniu vlády.

Po rokovaniach s novinármi nekomunikoval, podvečer svoje stanovisko doplnil prostredníctvom tlačového odboru.

„Vyhlásenia poslanca Miroslava Beblavého a pani poslankyne Veroniky Remišovej sú zmätočné a plné zavádzajúcich informácií. Umelo vytvorená kauza má pomôcť nezaradenému poslancovi Beblavému zviditeľniť sa a získať politické body," píše sa v stanovisku s tým, že Beblavému v žiadnom prípade mu nejde o riešenie problémov v školstve.

SkryťVypnúť reklamu

 „Všetky finančné operácie a transakcie v oboch pôžičkových fondoch boli striktne v súlade so zákonmi. Nikomu, ani Slovenskej republike, nevznikla žiadna škoda. Ako minister som sa podujal na veľmi ťažkú reformu školstva, zmeny financovania a sprehľadnenie európskych dotácií," tvrdí Plavčan a dodáva, že útoky poslanca Beblavého vníma ako snahu skupín, ktorým prekáža skutočnosť, že na ministerstve školstva pristupuje k systémovým zmenám.

Vznikla petícia proti vymenovaniu

Proti súčasnému ministrovi školstva vznikla na portáli changenet.sk už aj petícia s názvom "Protestujeme proti vymenovaniu Petra Plavčana za ministra školstva SR".

Autori petície uvádzajú, že Plavčan dlhodobo pôsobil vo funkcii generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl a práve s obdobím jeho pôsobenia v tejto funkcii je spojené množstvo zlých rozhodnutí, ktoré vzdelávaniu a vede na Slovensku uškodili a je za ne zodpovedný.

SkryťVypnúť reklamu

"Tento človek zosobňuje všetko to, čo slovenskému školstvu dlhodobo škodí: škandály, pochybnosti, neodbornosť či prepojenie na vysokú školu známu rýchlovýrobou titulov," uvádza sa v texte protestnej petície, v ktorej autori tiež spomínajú tri konkrétne príklady na ilustráciu svojich tvrdení.

Jednou z výhrad je, že "Peter Plavčan popri svojom úväzku na ministerstve ako člen správnej rady Študentského pôžičkového fondu neoprávnene získal odmeny v celkovej sume prevyšujúcej 38-tisíc eur a až pod tlakom verejnej mienky tieto prostriedky vrátil". Plavčan na to uviedol, že odmeny dostal, ale aj vrátil, a tým je pre neho táto udalosť uzavretá. 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 789
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 064
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 855
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 476
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 351
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 798
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 566
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 298
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

FC DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava: ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul Niké ligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul Niké ligy: FC DAC Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava.


Patrik Schick oslavuje gól

Do konca sezóny zostávajú už len tri zápasy.


TASR
Momentka zo zápasu Podbrezová - Košice

Podbrezová nezvíťazila v deviatom zápase v rade.


a 1 ďalší
Martin Regáli

O triumfe v súťaži môže rozhodnúť na pôde Šamorína.


SkryťZatvoriť reklamu