BRATISLAVA, REGIÓNY. Medzinárodný deň Rómov vždy 8. apríla upriamuje pozornosť spoločnosti na historické, kultúrne a sociálne otázky života Rómov vo svete.
Pred polstoročím začala európska rómska inteligencia riešiť roztrieštenosť rómskeho etnika. Dohodli sa na tom, že všetci Rómovia vo svete tvoria jeden národ.
Na prvom kongrese v Orpingtone pri Londýne v roku 1971 signatári Medzinárodnej rómskej únie prijali symboly národného sebaurčenia, vlajku, hymnu, jazyk, pomenovanie Róm a prihlásili sa k indickej pravlasti.
Medzinárodný deň Rómov bol vyhlásený na štvrtom kongrese rómskej únie v roku 1990.

„Výraz Cigán je pre nás pejoratívny,“ povedala novinárom Zuzana Kumanová s tým, že prosí verejnosť, aby používala pojem Róm ako prejav prijatia menšiny, ktorá je súčasťou našej spoločnosti.
Problémy identity a jazyka
Na dnešných raňajkách s novinármi upozornili mimovládky In Minorita a Romano kher - Rómsky dom na otázky rómskeho jazyka a identity.
Agnes Horváthová z Rómskeho domu považuje za dôležité pestovať a rozvíjať rómsky jazyk, najmä v prípade detí, ktoré majú jazykové problémy v školách.
„V socializme nebola rómska identita oficiálna, všetko sa začalo až v roku 1989, pričom rómčina bola ako jazyk oficiálne štandardizovaná v roku 2008. Bolo to aj podnetom k tomu, že vzniklo národnostné školstvo,“ uviedla.
Rozvoj ide podľa Agnes Horváthovej pomaly, problémom je nedostatok učiteľov a učebníc a to, že za roky sa neobjavila žiadna kniha, ktorá by zahŕňala rómsku gramatiku či literatúru.
„Rodičia nechcú dať deti do školy, kde sa vyučuje rómčina, boja sa odporu majority. Naopak, ak rodič dieťa do takejto školy chce dať, nie sú u nás vytvorené podmienky,“ vysvetlila novinárom.
V školskej praxi rómski prváci nerozumejú učiteľom a učitelia nerozumejú deťom.
„Dieťa zvyknuté hovoriť po rómsky potom opakuje prvý ročník, končí školu predčasne a tu sa začína chudoba a uzavretý kruh,“ pokračovala Agnes Horváthová.

Okrem prednášky pripravili na piatok aj dokument o úspešných absolventoch vysokých škôl Hľadači, ktorý odvysiela RTVS na Dvojke.
Získali informácie, zmenili názor
Terénni sociálni pracovníci v Žiari nad Hronom zorganizovali prednášky o histórii Rómov vo všetkých školách v meste.
"Mám z toho veľmi dobrý pocit, ako deti reagovali. Čo ma nepotešilo je, že školské osnovy neučia o témach ako je druhá svetová vojna, holokaust a extrémizmus, čo je veľká chyba," povedal ešte v školskej triede lektor Braňo Oláh.
Oláh v rozhovore pre TV Žiar uviedol, že tieto deti nám potom vyrastajú bez toho, aby si osvojili informácie, ktoré by im pomohli nájsť ten správny názor a "aby prišli na to, že farba pleti a príslušnosť k etnicite nerozhoduje o charakterových a ľudských kvalitách človeka."
Vyjadrili sa aj žiaci.
"Určite som zmenil názor na Cigáňov, presnejšie Rómov, a zistil som niečo nové o tejto téme," uviedol tínedžer. Spolužiak na kameru TV Žiar dodal, že si z besedy zapamätal to, že "rómska komunita nie je až taká zlá, ako som si do tejto chvíle myslel."
Kopec aktivít v školách
V Pečovskej Novej Vsi pri Sabinove majú zajtra od rána program venovaný sviatku Rómov. V telocvični školy sa budú žiaci učiť rómsky tanec pod vedením tanečného profesionála.
Obec, škola a komunitné centrum spoločne zorganizovali celodenné aktivity zamerané na odbúravanie predsudkov. Prebehne súťaž Rómovia majú talent, pre účastníkov pripravili ochutnávku tradičných rómskych jedál.
Priebeh a atmosféru celého dňa budú zachytávať členovia fotografického krúžku, pričom zachytené fotomomenty kreatívnou formou spracujú.
Obec Pečovská Nová Ves má 2 625 obyvateľov, z toho 610 Rómov.
"Vedenie obce si uvedomuje, že kvalita života do značnej miery závisí aj od toho, ako sa podarí začleniť populáciu Rómov do spoločnosti. Deň Rómov vnímame ako vhodnú príležitosť na zlepšovanie vzťahov medzi majoritou a rómskym obyvateľstvom," uviedol pre agentúru Sita zástupca starostu Slavomír Karabinoš.
Na pravé poludnie vystúpi v areáli školy rómsky folklórny súbor Kesaj Tchave z Kežmarku.

Medzinárodný deň Rómov si podobným spôsobom pripomínajú desiatky škôl a obcí na Slovensku.
Rómski žiaci zo Spišskej Novej Vsi majú šťastie a tento rok strávia svoj sviatok v kine. Akciu v mestskom kine Mier pre deti z regiónu pripravil podnikateľ Stanislav Vospálek. Do kina príde stovka detí zo Spiša na film Pat a Mat.
"Treba v prvom rade začať meniť srdcia v majorite," povedal pre SME filantropicky mysliaci rómsky podnikateľ.
Vospálek dlhodobo pomáha Rómom na východnom Slovensku. Zajtra si podľa svojich slov pozrie film spolu s deťmi a na premietanie sa veľmi teší.
Rómska ihla a Roma ReštART
V košickom Kulturparku bude 8. apríla o 17.30 vernisáž fotografií na tému antidiskriminácie a módna prehliadka z tvorby mladých Rómov a Rómok. Organizátorom je občianske združenie Pre lepší život.
Podujatie vzniklo spojením dvoch projektov Romani Suv - Rómska ihla a Roma ReštART, ktorých myšlienkou je búranie bariér, stereotypov, predsudkov a diskriminácie.
Súčasťou projektu Romani Suv je skúšobná zákazková krajčírska dielňa v alokovanom pracovisku košickej Strednej odbornej školy technickej v obci Kecerovce.
"Projekt nezabúda na skutočnosť, ako by sa tieto dievčatá mohli uplatniť po skončení štúdia na trhu práce. Cieľom projektu v tejto fáze teda je nielen naučiť sa šiť krásne výrobky, ale i získať zákazky do budúcnosti," priblížila Katarína Šiňanská z regionálneho združenia Pre lepší život.
V rámci projektu Roma ReštART spolupracuje združenie s tromi nízkoprahovými klubmi sociálne odkázanej mládeže v obciach Rankovce, Kecerovce a Vtáčkovce.
Príbeh Lukáša z Moldavy
Americká ambasáda v Bratislave pripravila na predvečer Medzinárodného dňa Rómov program pre všetkých, ktorí môžu byť na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 7. apríla od 17-tej. Vstup je voľný.
Po príhovore Liama Wasleyho, Chargé d’affaires Veľvyslanectva USA v Slovenskej republike bude vystúpenie Divadla z chatrče z Moldavy nad Bodvou. Predstavenie s názvom Príbeh Lukáša je autentickou výpoveďou o skutočnom živote chlapca z osady.
O 17.45 pokračuje program koncertom speváckeho a tanečného súboru Cespom z Lučenca, ktorý vedú Eva Demeová a Slávka Oláhová. Združenie Cespom je usporiadateľom Celoslovenskej súťaže v speve populárnej piesne Rómsky hlások. Najlepší účastníci tejto súťaže sú hosťujúcimi členmi speváckeho súboru.


Beata
Balogová
