BRATISLAVA. Školskí odborári trvajú na tom, aby sa požiadavky z deklarácie, ktorú prijali stavovské organizácie v školstve ešte vo februári, dostali do programového vyhlásenia vlády.
V prípade nesplnenia tejto požiadavky sú školskí odborári pripravení organizovať protestné aktivity vrátane štrajku.
Vyhlásenie rady
Vyplýva to zo štvrtkového vyhlásenia Rady Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZPŠaV).
Zástupcovia odborov a stavovských organizácií v školstve žiadajú v deklarácii napríklad do konca roku 2017 previesť kompetencie v oblasti riadenia a financovania verejných škôl a školských zariadení výlučne do pôsobnosti ministerstva školstva.
V oblasti financií zas navrhujú, aby do konca nasledujúceho volebného obdobia išlo do školstva najmenej šesť percent HDP. Narásť majú podľa školských organizácií aj platy učiteľov, a to tak, aby do konca roku 2020 boli na úrovni minimálne 80 percent platu iných vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov.
Potrebné je preto od 1. januára 2017 zvýšiť platy pedagogických a odborných zamestnancov o 25 percent a v ďalších rokoch každoročne o desať percent. Taktiež žiadajú, aby tarifný plat v prvej platovej triede a v prvom platovom stupni nepedagogických zamestnancov začínal každoročne aktualizovanou úrovňou minimálnej mzdy.
Vysoké školstvo
V oblasti vysokého školstva navrhujú, aby sa pripravila dlhodobá koncepcia rozvoja vysokého školstva na Slovensku. Financovanie verejných vysokých škôl z verejných zdrojov by sa každoročne malo zvýšiť o 60 miliónov eur.
Taktiež navrhujú zvyšovať platy, a to tak, aby plat začínajúceho vysokoškolského pedagóga dosiahol najmenej úroveň 1,7 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve.
Odborári taktiež vyzývajú signatárov deklarácie na jednotu a podporu protestných aktivít organizovaných OZPŠaV. Deklaráciu ešte vo februári, okrem školských odborárov, podporili napríklad Združenie základných škôl Slovenska, Asociácia riaditeľov štátnych gymnázií SR, Asociácia stredných odborných škôl Slovenska, Združenie katolíckych škôl Slovenska, Slovenská komora učiteľov, Asociácia súkromných škôl a školských zariadení SR, Asociácia základných umeleckých škôl SR, Nezávislé kresťanské odbory Slovenska, Slovenská rada rodičovských združení, Slovenské rektorská konferencia, Rada vysokých škôl SR, Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR, Študentská rada vysokých škôl či Asociácia doktorandov Slovenska.
Zástupcovia školských odborárov, ale aj ďalších stavovských organizácií pôsobiacich v školstve, sa s ministrom školstva Petrom Plavčanom stretli ešte v pondelok (4.4.), kedy diskutovali o programovom vyhlásení vlády za oblasť školstva.