BRATISLAVA. Prekvapivá voľba nového vládneho splnomocnenca, strohé priority v oblasti Rómov či neochota komplexne zastrešiť tému ľudských práv. Kroky novej vlády podľa odborníkov na rómsku problematiku ukazujú, že téma bude napriek tomu, že sa do parlamentu dostali extrémisti, aj naďalej v úzadí.
„Dá sa prognózovať, že vláda nebude príliš dávať na výslnie potrebu riešiť túto tému. Iba by zvýšili očakávania verejnosti a tiež preto, že téma nie je marketingovo príliš populárna,“ povedal riaditeľ združenia eduRoma Vlado Rafael.

Po voľbách sa ukázalo, že ľudské práva, integrácia Rómov a pomoc chudobným regiónom sú prepojené a mali by sa riešiť súčasne, tvrdí romistka, etnografka a historička Zuzana Kumanová. Z úspešných pilotných projektov by sa podľa nej mali stať celoštátne projekty. „To čo už pilotujeme pätnásť až 20 rokov, by sa už konečne malo dostať do systému. Nemalo by sa ísť cez finančne obmedzené projekty,“ povedala.
Pri príležitosti dnešného Svetového dňa Rómov Kumanová upozornila, že politici sa v poslednom čase vracajú aj k hanlivému pomenovaniu Cigán, čo odzrkadľuje ich prístup k tejto téme.
Sporný splnomocnenec
Posledným krokom vlády bolo vymenovanie nového splnomocnenca vlády pre Rómov. Nepopulárneho Petra Polláka z OĽaNO vystriedal málo známy Ábel Ravasz, ktorý nie je Róm.
„Je veľmi dôležité, aby úrad viedol Róm alebo Rómka s potrebnou kvalifikáciou a dostatočnými skúsenosťami v tejto oblasti. Nemôžeme sa tváriť, že takí na Slovensku neexistujú,“ píše sa v stanovisku Centra pre výskum etnicity a kultúry.