BRATISLAVA. Pravičiari ho považujú za šikovného manažéra a odborníci za nádej slovenského zdravotníctva, napriek tomu, že nemá titul z medicíny. Nový minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) žne v prvých dňoch svojho pôsobenia samé chvály, naprieč politickým alebo odborným spektrom. Zatiaľ.

"Ale skôr ako začneme jasať, by som počkal na nových nominantov na kľúčové posty. Až potom budeme vedieť posúdiť, či „košická skupina“ a s ňou spojená zdravotnícka mafia skutočne skončili," tlmí na svojom blogu prílišné rozplývanie sa nad Druckerom niekdajší zdravotnícky expert SDKÚ Viliam Novotný (Šanca).
Drucker má 37 rokov, je ženatý a má jedného syna. Žije neďaleko Bratislavy.

Človek mimo fachu
Drucker je po exministerke Zuzane Zvolenskej (Smer) len druhým ministrom zdravotníctva, ktorý nemá vyštudovanú medicínu. „Zdravotníctvo nie je medicína. Na riadenie organizácie či rezortu sa vyžadujú znalosti, ktoré sa na lekárskej fakulte nevyučujú,“ píše v svojom komentári zdravotnícky analytik Tomáš Szalay z Health Policy Institute.
Nový minister zdravotníctva vyštudoval informatiku a automatizáciu v priemysle na Materiálnotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Na webe fakulty je v zozname úspešných absolventov. Spoločnosť mu robia bývalý šéf Esetu Miroslav Trnka či šéf Sociálnej poisťovne za vlády Ivety Radičovej (SDKÚ) a terajší šéf Svetu zdravia patriaci Pente Ľuboš Lopatka.
Okrem toho Drucker vyštudoval aj právo. „Neplánujem byť právnikom, ale pokladám to za súčasť základného prehľadu,“ povedal v októbri 2015 pre týždenník Trend.

Blízko ľudí z Gorily
V začiatkoch svojej kariéry na konci minulého tisícročia sa Drucker venoval hlavne profesii informatika. V súkromných firmách sa vypracoval z programátora vo firme Gratex International až na šéfa predstavenstva v akciovej spoločnosti IQUAP.
Práve táto firma bola v rokoch 2007 až 2010 majiteľom firmy Weltbiz. Šéfom jej dozornej rady bol Roman Bubeník. Je to manžel Anny Bubeníkovej, ktorá bola za druhej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ) šéfkou Fondu národného majetku. Spomína ju aj údajný spis Gorila.
„Pán Bubeník bol členom dozornej rady vo firme Weltbiz a navrhol ho tam môj kolega a partner. Ja som pána Bubeníka v živote nestretol,“ povedal v roku 2012 pre denník SME Drucker. „Pani Bubeníkovú som stretol,“ dodal.
Nielen ako na vyštudovaného informatika sa na Druckera upierajú pohľady, ako na toho, kto konečne zavedie elektronické zdravotníctvo eHealth a platobný systém za hospitalizácie DRG, ktoré už roky meškajú a aktuálny termín ich plného spustenia je naplánovaný na rok 2017.

Ten, čo spájal poisťovne
Prvé skúsenosti so zdravotníctvom získal Drucker za prvej vlády Roberta Fica (Smer). V rokoch 2009 až 2010 bol najskôr poradcom pri zlučovaní štátnych Všeobecnej zdravotnej a Spoločnej zdravotnej poisťovne.
Fakty
Tomáš Drucker
- má 37 rokov,
- je ženatý a má jedného syna,
- žije neďaleko Bratislavy.