SME

Lajčák: Dostávame sa do novej etapy riešenia migračnej krízy

Opatrenia, ktoré Európska únia schválila v polovici marca, začínajú fungovať.

Miroslav LajčákMiroslav Lajčák (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Opatrenia na zastavenie migračných prúdov, ktoré Európska únia (EÚ) schválila v polovici marca, začínajú fungovať.

Po víkendovej návšteve Grécka a Turecka to konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Agentúru SITA o tom informoval Tlačový odbor Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako ďalej uviedli, Grécko a Turecko sú najviac vystavené migračnému náporu, hrajú dôležitú úlohu pri jeho zastavení i pri napĺňaní európskych dohôd na riešenie nekontrolovanej migrácie.

SkryťVypnúť reklamu

Užitočná cesta 

Minister Lajčák obe krajiny navštívil spoločne s holandským ministrom zahraničných vecí za predsednícku krajinu Európskej únie a s kolegami z Francúzska, Talianska, Malty a Portugalska. „Bola to veľmi dôležitá a užitočná cesta. Spoločne sme mohli zhodnotiť situáciu priamo v teréne tri týždne po prijatí zásadných európskych rozhodnutí v boji proti migračnej kríze,“ uviedol minister Lajčák.

Ministri počas pobytu v Aténach v piatok a v sobotu rokovali s prezidentom krajiny Prokopisom Pavlopoulosom, premiérom Alexisom Tsiprasom, členmi gréckej vlády a zástupcami úradov, ktoré pracujú na zvládaní migračnej krízy v krajine, ako aj s predstaviteľmi medzinárodných a mimovládnych organizácií, ktoré v Grécku pomáhajú. Ministri navštívili aj prijímacie centrum pre migrantov Elaionis na predmestí Atén.

SkryťVypnúť reklamu

„Cieľom návštevy v Grécku bolo ukázať solidaritu v migračnej kríze. Jednak pri pokrývaní humanitárnych potrieb, ktoré vyplývajú z príchodu a pobytu tisícov migrantov, ale aj pri posilňovaní kapacít na vykonávanie azylových procedúr a návratovú politiku,“ zdôraznil Lajčák.

„Moja cesta s piatimi európskymi kolegami do Atén a Istanbulu bola tiež gestom pochopenia a podpory pre nášho partnera Grécko a pre dôležitú kandidátsku krajinu Turecko. Toto nie je ich kríza, nie sú v nej sami, majú zodpovedných a solidárnych priateľov, ktorí sa zapájajú do spoločných riešení,“ poznamenal Lajčák.

Lajčák ocenil Grécko 

Ministri po pobyte v Grécku konštatovali, že v súčasnosti sa už podarilo zlepšiť ochranu vonkajšej hranice EÚ, zaviesť dôkladnejšie kontroly osôb vstupujúcich do EÚ, začínajú sa vytvárať podmienky pre normálny azylový proces a legálny príchod tých utečencov, ktorí naozaj potrebujú ochranu, a tým sa rozbíja aj bezohľadný prevádzačský biznis.

SkryťVypnúť reklamu

Lajčák ocenil Grécko za prácu vykonanú v tomto smere od marcového summitu EÚ. „V krátkom čase dokázalo Grécko vybudovať komplexný systém registračných a prijímacích centier pre migrantov. Našou úlohou ako európskych partnerov je pomôcť, aby fungovali naplno a udržateľne. Teraz musíme všetci prispieť svojim dielom,“ zhrnul.

Z tlačového oddelenia ministerstva tiež pripomenuli, že pre Slovensko mala návšteva organizovaná holandským predsedníctvom veľký význam aj v tom, že slovenské predsedníctvo, ktoré nasleduje po holandskom, bude pokračovať v práci rozbehnutej v tejto oblasti.

„Bolo veľmi užitočné priamo v teréne počuť hodnotenie od rôznych aktérov. Pre nás je dôležité byť pri tom, lebo toto je celoeurópska téma a bude aj na našom predsedníckom stole, bude to jedna z hlavných tém a priorít,“ upozornil Lajčák.

SkryťVypnúť reklamu

Nová etapa 

„Ochrana vonkajších hraníc, registrácia migrantov, fungujúca návratová politika a celoeurópsky prístup sú veci, ktoré sme žiadali od začiatku. A keďže v rámci EÚ už existuje zhoda na ich plnení, dostávame sa do zásadne novej etapy riešenia migračnej krízy,“ zdôraznil.

Po návšteve v Aténach pokračovali štyria európski ministri, vrátane Miroslava Lajčáka, do Istanbulu, kde rokovali s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Cavusoglum a ministrom pre európsku integráciu Volkanom Bozkirom.

Témou ich rozhovorov bolo napĺňanie dohody EÚ s Tureckom o vracaní a presídľovaní migrantov ako aj otázky tureckého prístupového procesu do EÚ. Lajčák tureckým partnerom tlmočil, že Slovensko považuje Turecko za kľúčového partnera pri riešení migračnej krízy a presadzuje posilnenie strategického politického dialógu s Ankarou.

Utečenecká kríza vo svete

Ilustračné foto

K južnému pobrežiu Kréty vedú migračné trasy z Líbye a Egypta.


TASR
Americká ministerka vnútornej bezpečnosti Kristi Noemová na ikonickej fotke.

Noemovú prezývajú Barbie z migračného.


Tomáš Nídr a 1 ďalší 69
Súvisiace témy: Miroslav Lajčák
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 469
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 852
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 463
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 638
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 152
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 345
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 941
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 451
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí hokejisti po prehre v zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si konečné poradie MS v hokeji 2025.


Leonardo Genoni v zápase Švajčiarsko - USA vo finále MS v hokeji 2025.

Do All-Star tímu sa dostal aj dánsky útočník.


TASR
Americkí hráči oslavujú zisk titulu po ich víťazstve nad Švajčiarskom 1:0 po predĺžení.

Pozrite si, ako vyzerá medailová bilancia po MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je dnes Slovensko?


Fotka zo zápasu Švajčiarsko - USA vo finále MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu USA - Švajčiarsko vo finále na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu