BRATISLAVA. Je možné, že zo strany SNS je nominácia na ministra školstva Petra Plavčana jedna z najlepších možných nominácií, ktorú táto strana mohla urobiť.
"Keď sme počuli tie mená, ktoré mali v rukách, zrejme to neboli úplne šťastné nominácie. To, že tam ide niekto, kto má s rezortom skúsenosti, je najlepšie voľba," vyhlásil v relácii O 5 minút 12 na RTVS člen Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Martin Poliačik (SaS).

Tiene na mnohých miestach
"Keby sme išli do hĺbky, pri mnohých ministroch dnešnej vlády by sme mohli povedať, že na tom mieste nemajú čo robiť. Pán Kaliňák pre podozrenia z krátenia DPH, pán Źiga na základe kauzy kompa. Tiene na mnohých menách sú," pokračuje.
"Ak by však teraz prišiel za mnou pán kolega Beblavý, ak bude schválené programové vyhlásenie vlády, a žiadal by odo mňa podpis na odvolanie pána Plavčana, tak mu ho dám. Ak by sa o tom hlasovalo, tak budem hlasovať za, pretože si myslím, že pochybenia sú vážne a že tá téma je vážna. Zároveň však akceptujem, že zatiaľ na tej stoličke navrhnutého ministra pán Plavčan sedí a budem sa s ním stretávať aj v budúcnosti a budem s ním hovoriť o vecných témach tak, aby sa školstvo na Slovensko pohlo dopredu," pripomenul Poliačik.

Dobre známe otázky?
Predseda výboru pre vzdelávanie Ľubomír Petrák (Smer) spomenul, že navrhnutý minister školstva Peter Plavčan pôsobí v školstve už vyše dvanásť rokov a všetky jeho pôsobenia boli vopred známe.
"Preberali sme v predchádzajúcom volebnom období otázku jeho pôsobenia v študentskom pôžičkovom fonde," zhrnul s tým, že Plavčan bol generálnym riaditeľom sekcie vysokých škôl aj počas vlády Ivety Radičovej a ak mali kolegovia z opozície pripomienky, tak sa mohli v tomto dvojročnom období s Petrom Plavčanom vyrovnať, a nie opäť po niekoľkých rokoch vyťahovať na verejnosť presne tie isté otázky, ktoré sú dôverne známe.
Podľa neho je treba, aby si súčasná vláda dala za svoj cieľ pripraviť v urýchlenom režime dokument, na ktorom by sa podieľali aj učitelia, vedci, výskumníci a všetci, ktorí sú v rezorte vzdelávania.
Jedinečná šanca
"Dnes je jedinečná situácia na to, že ak sa prijme reforma, môže to byť reforma, ktorá bude stabilná na dlhšie časové obdobie, lebo v nej budú požiadavky všetkých relevantných skupín. Nebude to tak ako pri niektorých reformách v minulosti, že každé štyri roky so zmenou vlády sa zmenila aj reforma," ukončil Ľubomír Petrák.
"Všetky reformy školstva doteraz boli také, že boli vymyslené na úrovni ministerstva a padli na plecia učiteľom a žiakom. Poslednýkrát to bolo za prvej vlády Roberta Fica, keď túto reformu spáchal pán Mikolaj. Zrazu sme mali celé ročníky detí bez učebníc, nevedeli sme, z čoho máme učiť, metodická podpora zo strany ministerstva bola mizerná," povedal Martin Poliačik v televíznej relácii s tým, že takáto reforma by už na Slovensku nikdy nemala byť, pretože vyháňa šikovných učiteľov z prostredia a nedáva priestor na kreativitu.
"Čo potrebujeme celkom určite urobiť, je zvýšiť materiálnu finančnú a metodickú podporu zo strany štátu, zvýšiť platy učiteľov a zvýšiť financie, ktoré do rezortu pôjdu. Sú nutným základom," skonštatoval Poliačik.