BRATISLAVA. Mestá a obce minimálne dvakrát ročne zabezpečujú kosenie parkov a zelených plôch na verejných priestranstvách.
Boj s invazívnymi rastlinami
Nie je to však len kvôli estetike. Ide aj o boj s invazívnymi rastlinami a snahu zmierniť vplyv alergénov. Drvivá väčšina samospráv si zabezpečuje kosenie vo vlastnej réžii. TASR informoval hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák.
Prieskum ZMOS z konca minulého roka mapoval prístup samospráv k zabezpečovaniu kosenia verejných priestranstiev.
"Celkovo 96 percent respondentov, miest a obcí uviedlo, že kosenie verejných priestranstiev si zabezpečujú vo vlastnej réžii," uviedol Kaliňák.
Obchodnú spoločnosť s majetkovou účasťou samosprávy využíva 2,6 percenta samospráv. So zmluvným partnerom na základe verejného obstarávania spolupracuje 0,7 percenta miest a obcí a zvyšných 0,7 percenta uviedlo, že kosenie verejných priestranstiev zabezpečujú iným spôsobom.
Zabezpečovanie údržby zelene
Ďalšia z otázok sa týkala zabezpečovania údržby zelene, nakoľko súčasťou koloritu miest a obcí nie sú len trávnaté plochy, ale aj aleje stromov či rastlinami upravené parky.
"Z celkového počtu 287 samospráv zaradených do prieskumu uviedlo 96,4 percenta, že údržbu zelene zabezpečujú vo vlastnej réžii," skonštatoval Kaliňák. V prípade 2,56 percenta samospráv je údržba zelene realizovaná organizáciou zriadenou mestom či obcou. Na údržbe zelene so zmluvným partnerom na základe verejného obstarávania spolupracuje jedno percento respondentov.
Napriek tomu, že kosba trávnatých porastov by sa mala realizovať minimálne dvakrát do roka, pri tejto verejnoprospešnej činnosti treba brať do úvahy aj finančné možnosti samosprávy, vplyvy počasia a vegetáciu, pretože práve to výrazne vplýva na celkové finančné výdavky.
"To isté platí pre celkovú údržbou zelene, pri ktorej zohráva dôležitú úlohu nielen estetická stránka, ktorou je vizuálne a často aj subjektívne hodnotenie, ale aj ochrana zdravia a pravidlá údržby jednotlivých rastlín a drevín," dodal Kaliňák.