BRATISLAVA 16. apríla (SITA) - Slovenskí europoslanci chcú, aby vláda pripravila návrh zákona o postavení poslancov Európskeho parlamentu. "Doterajšia úprava je nedostatočná a hovorí len o možnosti europoslancov zúčastňovať sa na zasadaní eurovýboru NR SR," povedal pre agentúru SITA europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH). Zároveň dodal, že súčasná legislatíva neupravuje systémové postavenie europoslancov v ústavnoprávnych súvislostiach SR.
Zákon by mal podľa Mikolášika obsahovať postavenie poslanca EP, ktorý má previazanosť na domácu scénu. "Mali by byť stanovené práva a povinnosti poslanca EP, ale aj exekutívy, aby sa nestávalo, že poslanci EP sa musia namáhavo dostávať k informáciám a postojom slovenskej vlády k legislatíve EÚ," zdôraznil Mikolášik. Zároveň sa opýtal, ako sa môžu potom europoslanci zodpovedne rozhodovať pri práci vo výboroch a hlasovať v pléne parlamentu tak, aby to bolo aj v prospech SR. Práva a povinnosti europoslancov by podľa Mikolášika mali byť také, ako majú aj poslanci NR SR. "Ide o právne a politické postavenie poslanca EP," zdôraznil. Mikolášik pripustil, že takýto zákon by sa mal dotýkať aj imunity europoslancov, pretože nemá vedomosť, že by nejakú mali.
S názorom Mikolášika súhlasí aj ďalší europoslanec Milan Gaľa (SDKÚ). Podľa neho v súčasnosti napríklad nie je dostatočne upravený vzťah poslancov EP a Národnej rady SR. Podľa neho by takýto zákon malo pripraviť ministerstvo zahraničných vecí alebo kancelária vicepremiéra Pála Csákyho.
Podpredseda Smeru Vladimír Maňka upozornil, že status poslancov EP schvaľuje Európsky parlament a potom Rada "Diskutuje sa o tom už niekoľko rokov," uviedol Maňka pre agentúru SITA. Zároveň upozornil, že poslanci EP nemôžu byť slovenskými ústavnými činiteľmi, pretože nezastupujú Slovensko. "Zastupujeme občanov EÚ," zdôraznil Maňka.
V Európskom parlamente je aj poslanec z Fínska Ari Vatanen, ktorý bol zvolený vo Francúzsku. V zoznamoch EP je vedený ako poslanec z Francúzska. Vatanen je stále občanom Fínska. "Podľa akého právneho poriadku by mal mať imunitu? Fínskeho alebo francúzskeho," opýtal sa Maňka. Zároveň dodal, že napríklad imunitu europoslancov upravuje Protokol o výsadách a imunitách Európskych spoločenstiev.
Slovenskí europoslanci združení v Európskej ľudovej strane už podľa Mikolášika poslali požiadavku vláde pripraviť takýto zákon o postavení europoslancov. "Ministerstvo zahraničných vecí nie je príslušné na prípravu takejto normy. Mal by tak urobiť parlament," uviedol dnes pre agentúru SITA hovorca ministerstva Juraj Tomaga. Podľa hovorcu predsedu NR SR Michala Dytterta zaujme Pavol Hrušovský stanovisko k tomuto problému, až keď sa oboznámi s návrhom europoslancov.
SITA vydá k správe zvukovú správu.