Ako hodnotíte prvé dni a prvé kauzy Kotlebovcov v parlamente?
„Vnímam to tak, že potvrdzujú povesť radikálov a extrémistov, ktorá sa o nich šírila a proti ktorej sa snažili bojovať. Deň potom, ako bloger Ján Benčík odhalil výroky niektorých z nich, si poslanci ĽSNS zmazali profily a tvária sa, že to nie sú ich vyjadrenia. Pritom pred pár mesiacmi ich bez akýchkoľvek problémov zverejňovali pod svojím menom a so svojou fotkou. Ich vyjadrenia ukazujú mentálny svet týchto osôb a sú jasným signálom verejnosti, že toto sú ľudia, ktorých si zvolili. Možno je to aj varovanie pre zvyšok spoločnosti, že ak dovolíme týmto ľuďom, aby sa tvárili, že sú legitímnou súčasťou politického systému, tak môžeme byť veľmi nemilo prekvapení ich ďalšími krokmi.“
Je v poriadku, že človek, ktorý slovne napadol moslimskú rodinu, bude vo výbore pre ľudské práva?
„Faktom je, že strany majú právo obsadiť svojich ľudí do výborov a konkrétne mená sú už len výsledkom rokovaní. Väčší problém mám s tým, že im boli priznané podpredsednícke kreslá, pretože na ne nemajú žiaden zákonný nárok. Ak by sa celá opozícia dohodla, že im neponúknu vyššie funkcie než na aké majú nárok, tak by tým vyslali určitý signál.“

Podľa vás je teda vhodné, keď sa takéto strany dostanú do úplnej izolácie?
„Je to politika, ktorá bola uplatňovaná v mnohých iných krajinách. Napríklad v Nemecku sa po vstupe strany NPD do krajinských parlamentov prijali princípy, ktoré boli návodom, ako sa správať k takýmto stranám. Podobné dohody sa uplatňovali v Francúzsku k Národnému frontu. Celá neextrémistická politická scéna sa v týchto krajinách dohodla, že extrémistické strany majú síce právo sedieť v parlamente, keďže si to želá istá časť občanov, ale nebudú s nimi diskutovať, hlasovať za ich návrhy a nebudú im dávať legitimitu. Robia to preto, že extrémisti sú nepriatelia demokracie, ich konečným cieľom je odstrániť toto zriadenie, a teda aj právo týchto strán sedieť v parlamente. Takéto spojenie naprieč politickým spektrom, že Kotleba je neprijateľný a nebudeme s ním viesť diskusie, je legitímny postoj. Existujú síce názory, že izolácia spôsobí, že ich voliči začnú vnímať ako martýrov, ale títo ľudia s takouto emóciou narábajú už teraz.“
Čo si myslíte o neoficiálnych stretnutiach politikov s Kotlebom, kde sa diskutuje o predvolebných taktikách a postupoch?
„To je ďaleko za hranicou toho, ako by sa strany mali správať. Jednoducho by mali verejne nepodporovať jeho návrhy a jednoznačne ukázať, že toto nie je alternatíva. Mali by povedať: občania, máte právo kritizovať pomery v tomto štáte, ale Kotleba nie je alternatíva, Kotleba je problém sám o sebe.“