Trnava 16. apríla (TASR) - Skvalitnením starostlivosti a podporou nových projektov sa dnes v Trnave zaoberali účastníci 3. ročníka Medzinárodnej konferencie hospicovej a paliatívnej starostlivosti. Hospice poskytujú paliatívnu, čiže utešujúcu a zmierňujúcu starostlivosť ľuďom rôznych vekových kategórií, u ktorých už choroba speje k neodvratnému koncu života.
Podpredsedníčka Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti SR Patricia Dobríková-Porubčanová pre TASR uviedla, že paliatívna starostlivosť je najstaršou lekárskou ošetrovateľskou disciplínou. Zdôraznila, že pacientom okrem zdravotníckeho personálu pomáhajú dobrovoľníci a príbuzní v dôstojnom umieraní, nie ku smrti. Paliatívnu starostlivosť je možné poskytovať v hospicoch, v domácom prostredí alebo v nemocniciach. Na konferencii prezentovali projekty nových stacionárnych hospicov, ktoré otvoria v tomto roku v Nitre, Piešťanoch a v Pezinku. Financie získavajú z fondov a grantov Európskej únie, od sponzorov firiem, samosprávnych krajov a dokonca už dostali peniaze aj z lotérie. Na liečbu prispievajú čiastočne poisťovne, ale a aj príbuzní.
Okrem slovenských lekárov a dobrovoľníkov sa na podujatí zúčastnili odborníci z Českej republiky a Spojených štátov amerických.
Prvý hospic na Slovensku otvorili v roku 2003 v Bardejovskej Novej Vsi. V súčasnosti sú na Slovensku stacionárne a mobilné hospice v Bratislave, Prešove, Košiciach, Trenčíne, Spišskej Novej Vsi, Dunajskej Lužnej, Bardejovskej Novej Vsi, Nitre a Trnave, ktoré prevažne zriaďuje charita.