SME

Beblavý vyzýva Danka, aby sa s Plavčanom dohodol na odchode z funkcie

Odísť má pre podozrenia v čase jeho pôsobenia v Študentskom pôžičkovom fonde a Pôžičkovom fonde pre začínajúcich učiteľov.

Minister školstva Peter Plavčan.Minister školstva Peter Plavčan. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Súčasný minister školstva Peter Plavčan pri poberaní odmien počas svojho pôsobenia v Študentskom pôžičkovom fonde porušil nielen zákon o Študentskom pôžičkovom fonde, ale aj zákon o štátnej službe.

V utorok to na tlačovej besede povedal poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý. Poslanec upozorňuje na to, že podľa zákona o štátnej službe nemôže štátny zamestnanec, ktorý je členom riadiaceho, kontrolného alebo dozorného orgánu právnickej osoby, od tejto právnickej osoby poberať odmenu, iný príjem alebo ďalšiu výhodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Upozornil na najvyššie odmeny

Beblavý zároveň upozorňuje, že Plavčan dostal počas svojho pôsobenia v Študentskom pôžičkovom fonde najvyššie odmeny v každom roku ich udeľovania, a bol tak najväčším prospechárom v kauze odmien.

Nezaradený poslanec ďalej tvrdí, že Študentský pôžičkový fond pri investícii do spoločnosti Slavia Capital porušil zákon o Študentskom pôžičkovom fonde, pričom nejde o výnimočné ustanovenie.

"To, čo urobil Študentský pôžičkový fond je zakázané nielen pre tento fond, ale aj v celej verejnej správe," hovorí Beblavý s tým, že podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy nie sú rozpočtová ani príspevková organizácia oprávnené ručiť za zaplatenie zmenky, vystavovať, nadobúdať a prijímať zmenky, pričom práve investíciu do Slavia Capital formou zmenky urobili. "Peter Plavčan sa tak nemohol domnievať, že robí niečo štandardné," hovorí Beblavý.

SkryťVypnúť reklamu

Investovanie do spoločnosti Slavia Capital

Nezaradený poslanec tvrdí, že Študentský pôžičkový fond investoval do spoločnosti Slavia Capital nie v prospech študentov, ale pre odmeny orgánov a svojho manažmentu. Zákon totiž obmedzoval prostriedky, ktoré fond mohol použiť na svoju správu vrátane platov a odmien.

Prostriedky použité na správu fondu vrátane miezd zamestnancom fondu po odpočítaní dane z príjmu nesmeli prekročiť šesť percent zo schváleného rozpočtu fondu na príslušný kalendárny rok.

Prečítajte si tiež: Študentský fond požičiaval za Plavčana Slavii Capital. Opozícia ho chce odvolať Čítajte 

"Výnosy z tejto nezákonnej a mimoriadne rizikovej investície do Slavie Capital tak boli použité na správu fondu vrátane nezákonných odmien členov rád, ktoré v tých rokoch dosiahli približne 70 000 eur ročne, a na odmeňovanie riaditeľa Ľubomíra Zburína, ktoré dosahovalo ročne podobnú sumu," hovorí Beblavý s tým, že ak investícia do spoločnosti prinášala zisk, ten si zobrali riaditeľ a členovia orgánov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sme však o milióny eur prišli, bola by to strata SR a študentov. V poslednom bode Beblavý poukázal na to, že práve Plavčan osobne podpisoval ako predseda dozornej rady súlad konania Študentského pôžičkového fondu so zákonom, aj keď priamo v texte bola uvedená investícia do Slavie Capital.

Danko nominoval Plavčana

Beblavý naďalej apeluje na predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka, aby sa dohodol s Plavčanom na jeho odchode z funkcie ministra školstva.

"Ak vezmem vážne politickú ambíciu pána Danka, myslím si, že to nemôže tak nechať, lebo inak potvrdí, že nová SNS je rovnaká ako stará. Apelujem na pána Danka, aby čo najrýchlejšie vyriešil kauzu tým, že sa dohodne s pánom Plavčanom na odchode z funkcie," povedal Beblavý v utorok na tlačovej konferencii v parlamente.

SkryťVypnúť reklamu

Práve SNS nesie podľa Beblavého rozhodujúcu zodpovednosť túto kauzu vyriešiť, keďže Plavčana nominovala za ministra, a tiež preto, že ministri SNS majú zodpovednosť za vznik celej kauzy.

"Oba pôžičkové fondy boli založené na základe návrhov poslancov za SNS, najmä bývalej ministerky školstva Evy Slávkovskej.

SNS bola architektom ich izolácie od štandardnej kontroly ministerstva financií či Najvyššieho kontrolného úradu. Poberanie odmien v Študentskom pôžičkovom fonde sa odohralo v čase, keď bol ministrom školstva Ján Mikolaj zo SNS," dodal Beblavý s tým, že práve vtedy aj poskytli pôžičku spoločnosti Slavia Capital.

Zopakoval vraj len staré obvinenia

Hoci nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý avizoval, že na tlačovej konferencii uvedie nové fakty, napokon len zopakoval svoje staré obvinenia. V reakcii na utorňajšie Beblavého vyjadrenia to uviedol Vahram Chuguryan z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Tlačová beseda poslanca Miroslava Beblavého definitívne potvrdila, že mu ide len a len o vlastnú publicitu," tvrdí Chuguryan.

"Napriek tomu, že avizoval uvedenie nových skutočností, nakoniec len zopakoval presne tie isté obvinenia, ktoré minister Peter Plavčan opakovane a detailne vyvrátil v rozhovore pre TASR, pre ďalšie médiá aj v priamej televíznej konfrontácii s poslankyňou Veronikou Remišovou," konštatoval Chuguryan s tým, že všetky fakty sú uvedené aj na stránke ministerstva www.minedu.sk. Dodal, že téma "je týmto pre ministra vyčerpaná a nebude sa k nej opakovane vyjadrovať".

Miroslav Beblavý

Spišskonovoveská nemocnica.

Politici by Slovensku viac prospeli, keby namiesto vyrábania nepriateľa vytvorili v zdravotníctve jasné pravidlá a viac konkurencie.


Redakcia SME 10
Ilustračné foto.

Francúzsko nie je najlepším príkladom úspešného vyrovnávania sa s minulosťou.


12
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 475
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 739
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 483
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 645
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 158
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 346
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 945
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 444
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí hokejisti po prehre v zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si konečné poradie MS v hokeji 2025.


Leonardo Genoni v zápase Švajčiarsko - USA vo finále MS v hokeji 2025.

Do All-Star tímu sa dostal aj dánsky útočník.


TASR
Americkí hráči oslavujú zisk titulu po ich víťazstve nad Švajčiarskom 1:0 po predĺžení.

Pozrite si, ako vyzerá medailová bilancia po MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je dnes Slovensko?


Fotka zo zápasu Švajčiarsko - USA vo finále MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu USA - Švajčiarsko vo finále na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu