SME

Znalec v kauze platinové sitká čelí obžalobe z nepravdivého posudku

Pri posudku nemal postupovať podľa metodického pokynu Ústavu súdneho inžinierstva.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Znalec Ondrej B., ktorý posudzoval sitká v mediálne známej kauze ich nevýhodného predaja štátom, nepostupoval podľa metodického pokynu Ústavu súdneho inžinierstva (USI) o tom, ako má vyzerať znalecky posudok a z čoho sa má skladať.

Uviedol to v utorok na pojednávaní súdny znalec ústavu Július Veselko. Ústav vypracoval interdisciplinárny posudok, na ktorom pracovali štyria znalci a čiastkové úlohy riešili aj prizvaní konzultanti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chýbalo percentuálne zloženie sít

Veselko uviedol, že Ondrej B. nemal v podkladoch k posudku percentuálne zloženie posudzovaných sít. Znalec by sa ale mal zaujímať, čo vlastne ohodnocuje. Tak by došiel k tomu, že ide o sitá z drahých kovov a v takom prípade sa používa iný postup ohodnocovania. Jeho vyjadrenie potvrdila aj druhá znalkyňa ústavu Iveta Sedláková.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kauza platinové sitká na súde stojí pre jedného z obžalovaných Čítajte 

Znalecký tím sa jednoznačne zhodol, že došlo k nedostatočnému charakterizovaniu predmetu ohodnotenia, zjednodušenému pohľadu na tento predmet ohodnotenia ako na náhradný diel a určitým spôsobom takto povrchný pohľad vyústil do ďalších postupov a došlo k neobjektívnej výslednej hodnote, vyhlásila.

Najnižšia možná hodnota sitiek k dátumu elektronickej aukcie z júla 2011 bola podľa znalcov vyše 2 686 000 s DPH eur. Podľa posudku Ondreja B. bola všeobecná hodnota sitiek 81 720 eur. Ako uviedla Sedláková, ekonomický dopad pri akomkoľvek pohľade je negatívny.

Sitká boli podhodnotené, dodala. Išlo o sitká z platiny a ródia a my sme stanovovali cenu podľa ceny zo svetovej burzy drahých kovov a nie podľa účtovných hodnôt, vysvetlil rozdiel Veselko. Advokát Ondreja B. uviedol, že nepokladá predložený posudok ústavu za objektívny. J

SkryťVypnúť reklamu

Jeho klient dostal podklady od zadávateľa také, z ktorých nemohol iným spôsobom posudzovať. Ústav súdneho inžinierstva hodnotí teraz všetko ex post a zadávateľom tohto posudku je vyšetrovateľ, dodal.

Obžalovaný z nepravdivého posudku

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia.

Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura.

Prečítajte si tiež: Na súde vypovedali svedkovia v kauze platinové sitká Čítajte 

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku spáchanom formou spolupáchateľstva čelia bývalý vedúci služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jozef L. a riaditeľ odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob SŠHR Ján K.

SkryťVypnúť reklamu

Znalec z oblasti strojárstva Ondrej B. je obžalovaný z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Jozef L. a Ján K. boli členmi komisie na vyhodnotenie ponúk v elektronickej aukcii, v ktorej sitká predali. Všetci traja obžalovaní vinu odmietajú.

Pojednávanie bude pokračovať v pondelok na budúci týždeň (18. apríla) vypočúvaním svedkov.

Súdy

Podnikateľ Michal Suchoba prichádza na súdne pojednávanie v kauze Mýtnik v budove Špecializovaného trestného súdu v Pezinku 6. mája 2024.

Odmietol zaplatiť peňažný trest 900-tisíc eur uložený v rámci trestného rozkazu.


SITA 1
Ilustračná snímka.

Obžaloba bola podaná pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.


TASR
Súvisiace témy: Súdy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 927
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 487
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 449
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 367
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 418
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 588
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu