BRATISLAVA. Desiatky detí ročne nestihnú lekári povinne zaočkovať včas. Deti sú tak vystavené riziku možných alergických reakcií a lekári prípadnému súdnemu pojednávaniu, ak by sa alergické reakcie prejavili.
Dôvodom je nedostatok niektorých očkovacích látok. Vyplýva to z vyjadrení Mariana Šotha, šéfa Asociácie súkromných lekárov.
Asociácia preto minulý týždeň vyzvala ministerstvo zdravotníctva, aby pripravilo usmernenie, čo majú lekári robiť v prípade, keď pre nedostatok vakcín nestihnú načas zaočkovať deti. Termíny určuje očkovací kalendár, ktorý na každý rok pripravuje Úrad verejného zdravotníctva.
V poslednom období chýba hlavne vakcína infanrix hexa. Jej nedostatok hlásia niektoré lekárne a dokonca aj distribútor liekov Unipharma. Firma GSK ako výrobca vakcíny tvrdí, že jej doviezla na Slovensko dostatok. Kde však je, to nikto nevie. Buď časť balení obchodníci predali do zahraničia, alebo ich distribučné firmy zadržiavajú vo svojich skladoch.

Pri kritickej hranici
Aj bez problémov s očkovaním pre nedostatok vakcín celková zaočkovanosť detí na Slovensku klesá, za čo môže silnejúce antivakcinačné hnutie rodičov. V niektorých krajoch vlani zaočkovanosť klesla na hraničnú úroveň, pod ktorou sa už nevytvára kolektívna imunita.
Napríklad vakcínou infanrix hexa bolo vlani do 31. augusta podľa údajov hygienikov zaočkovaných len 96 percent detí. Je to len percento nad hranicou straty kolektívnej imunity.
Túto hranicu vlani atakovali tri kraje – Trenčiansky, Bratislavský a najmä Košický, v ktorom dosiahla zaočkovanosť touto vakcínou len kritických 95 percent.
Riziko nežiaducich reakcií a súdov
„Ak dieťa dostane alergiu na vakcínu mimo časovej očkovacej schémy, tak to ide na vrub pediatra, pretože to spravil na vlastnú zodpovednosť,“ približuje Šoth situáciu, do ktorej sa nie vlastnou vinou dostávajú detskí lekári, lebo pre nedostatok vakcín nestihnú dieťa včas zaočkovať.
Žiaden predpis im nestanovuje, čo majú v takom prípade robiť. Lekári sú tak podľa Šotha postavení pred dilemu, či zaočkovať dieťa po termíne a dúfať, že nedostane nežiaducu alergickú reakciu, alebo ho nezaočkovať vôbec.
Ešte horšie je to v prípade, keď ide o povinné očkovanie, ktoré sa skladá z viacerých preočkovaní. Takým je napríklad očkovanie spomínanou vakcínou infanrix hexa. Očkujú sa ňou novorodenci proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, vírusovej hepatitíde typu B a hemofilovým invazívnym nákazám. Do dovŕšenia jedného roka sa touto vakcínou deti očkujú trikrát – v druhom, štvrtom a desiatom mesiaci.
Ak lekár pre nedostatok vakcíny nestihne v predpísaných termínoch dieťa zaočkovať, hrozí podľa Šotha, že celý očkovací cyklus bude musieť opakovať.
Lekár v takom prípade podľa šéfa asociácie riskuje problémy so zdravotnou poisťovňou dieťaťa. „Pokiaľ očkujú mimo schémy, zdravotná poisťovňa úkon lekárom nepreplatí,“ hovorí Šoth. Okrem toho je podľa neho otázne, či takému lekárovi poisťovňa preplatí aspoň očkovaciu látku.
„Toto zdôvodnenie samozrejme akceptujeme a odložené očkovanie hradíme,“ reaguje na to Matej Štepianský, hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera. Rovnako postupuje aj Všeobecná zdravotná a poisťovňa Union. Prípadov odloženého očkovania vraj majú niekoľko ročne.

Pripravujú usmernenie
Lekári v dôsledku tejto situácie podľa Šotha očakávajú usmernenie od ministerstva zdravotníctva, ako majú v takýchto prípadoch postupovať.
„V súčasnosti pracovná skupina pre imunizáciu, ktorá je poradným orgánom Úradu verejného zdravotníctva pre problematiku imunizácie, pripravuje usmernenie, ktoré by riešilo očkovanie detí v niektorých vybraných situáciách,“ reaguje na to aj za ministerstvo zdravotníctva hovorkyňa hygienikov Martina Merková.

Beata
Balogová
