BRATISLAVA. PETER PLAVČAN (55), nominant SNS, ešte ani nestihol ako nový minister školstva nič zmeniť a už sa na jeho hlavu sype kritika. Nezákonné odmeny v študentských pôžičkových fondoch. Petícia vysokoškolských pedagógov proti jeho vymenovaniu. Učitelia v štrajkovej pohotovosti. Plavčan do toho sľubuje najväčšiu reformu za 25 rokov.
Doteraz ste neboli v žiadnej politickej strane, zrazu ste prijali ponuku SNS. Zvažujte členstvo v nej?
„Zatiaľ som takúto ponuku nedostal. Oslovili ma ako odborníka, ktorý dlhodobo pracuje v rezorte školstva, zhruba pred tromi týždňami. Bola to pre mňa výzva, SNS ma oslovila s tým, že by bolo možné pripraviť taký program pre oblasť výchovy a vzdelávania, ktorý by pomohol uskutočniť zásadnú reformu výchovy a vzdelávania tak, aby, sa deti, mládež aj učitelia v škole cítili dobre.“
A keby prišla ponuka na členstvo v SNS?
„Nerád by som odpovedal na hypotetické otázky.“
V SNS sa na post ministra pripravoval Ľudovít Hajduk, vysokoškolský učiteľ. Kto na vás upozornil predsedu Danka?
“"Keď odborári žiadajú 25-percentné zvýšenie platov v tomto roku, pre iné kategórie zamestnancov štátu je to vo hviezdnych výškach."
„
„Aj pre mňa to bol blesk z jasného neba. Ani k tomu nemám čo viac povedať, bol som oslovený tesne predtým, ako sa moja nominácia začala medializovať.“
Oslovil vás priamo predseda Slovenskej národnej strany Danko?
„V zásade možno povedať že áno, oslovil ma priamo pán Danko.“
A kto vás odporučil?
„To neviem, predpokladám že sa poopytovali, ale treba si uvedomiť, že v sekcii vysokých škôl ministerstva pôsobím 25 rokov.“
Dlho ste zvažovali, či do toho pôjdete?
„Nebolo veľa času na premýšľanie či zvažovanie, bolo to fakt veľmi rýchle.“

Reakcie v časti pedagogickej obce na vašu nomináciu sú skôr skeptické alebo odmietavé, a to dokonca aj z prostredia vysokých škôl, kde ste sa doteraz najviac pohybovali. Prečo?
„Možnože v niektorých záležitostiach nedostali celkom presné informácie, tie sa objavili až neskôr. Iniciátormi je deväť vysokoškolských pedagógov. Treba si však uvedomiť, že na vysokých školách pôsobí približne 12-tisíc ľudí.“
Čo vás viedlo k tomu, že ste na post generálneho riaditeľa sekcie vysokých škôl a vedy dosadili vášho zástupcu pán Jurkoviča, a to bez výberového konania? Rovnako ste posunuli pani Polákovú, o ktorej sa tiež hovorilo ako o prípadnej ministerke, na novú funkciu, z úradníčky v sekcii vysokých škôl sa zrazu stala vedúcou služobného úradu... Navodzuje to dojem, ako keby ste funkcie rozdávali ako protihodnoty.
„Vôbec nie, oba tieto posty sú pre chod úradu veľmi dôležité a bolo treba konať rýchlo. Štátnych tajomníkov vymenovala vláda a ja som urobil rovnako na úrade. Pani Polákovú som dosadil do pozície, z ktorej riadi chod úradu, zhostila sa funkcie veľmi dobre, a to je dôkaz, že voľba bola veľmi správna. Sekcia vysokých škôl a vedy je jednou z najdôležitejších sekcií na úrade. Zo zákona som mal právo do funkcie dosadiť pána Jurkoviča lebo bol mojím zástupcom. Ide o výborného odborníka.“
Pán Jurkovič je jedným z tých, čo poberali neoprávnene odmeny z pôžičkového fondu a potom ich vrátili.
„Pri pôžičkovom fonde nie sú žiadne nové súvislosti, toto bolo medializované pred piatimi či šiestimi rokmi a myslím si, že táto téma je už uzavretá.“
Predsa len – vo fondoch ste poberali odmeny aj vy – vrátili ste ich, ale neprišlo vám vtedy zvláštne poberať peniaze za funkcie, ktoré boli čestné a neplatené?
„Už som sa k tomu vyjadril, vo fonde som odpracoval 14 rokov a to, čo som dostal, neboli odmeny, ale peniaze na základe dohody o vykonaní práce za práce nad rámec povinností členov orgánov fondu.“

A tak prečo ste ich vrátili, ak si myslíte že ste ich brali legálne?
„Tak si pozrite dobovú tlač.“