BRATISLAVA. O dobrovoľnú vojenskú prípravu zatiaľ prejavilo záujem do sto občanov. Uviedol to minister obrany Peter Gajdoš.
"Mám reálne informácie, že ich bolo prihlásených 91, z toho traja museli odísť zo zdravotných dôvodov a štyria odstúpili dobrovoľne," priblížil minister s tým, že ešte neprešli psychologickými testami.
Získanie profesionálnych vojakov
"Ešte teda uvidíme, či tie počty klesnú. V každom prípade ideme do toho, sme pripravení, máme zdroje, výcvikový prápor je pripravený, máme programy," vyhlásil šéf rezortu obrany s tým, že chcú k tomu pristúpiť seriózne. Uviedol tiež, že chcú tento program využiť aj na motivovanie na získanie nových profesionálnych vojakov. Gajdoš ale tiež pripustil, že počítali s tým, že o dobrovoľnú prípravu bude väčší záujem.
Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť do 15. apríla v regrutačných skupinách v krajskom meste podľa miesta trvalého bydliska.
Absolvovať musia prijímacie konania, na ktorom posúdia ich zdravotnú a psychickú spôsobilosť. Len tí, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky a prejdú prijímacím konaním, nastúpia na 12-týždňovú dobrovoľnú vojenskú prípravu, ktorá by sa mala začať v júli.
Vojakom dobrovoľnej vojenskej prípravy sa môže stať občan, ktorému vznikla branná povinnosť alebo ju dobrovoľne prevzal. Záujemca musí byť spôsobilý na právne úkony, mať štátne občianstvo Slovenskej republiky, musí byť bezúhonný, spoľahlivý, ovládať štátny jazyk, musí mať najmenej stredné odborné vzdelanie. Tiež nesmie byť evidovaný ako občan, ktorý odoprel výkon mimoriadnej služby.
Získajú vedomosti a zručnosti
Voči záujemcovi o dobrovoľnú vojenskú prípravu nesmie byť vedené trestné stíhanie.
Cieľom tohto projektu je umožniť občanom získať základné vojenské vedomosti a zručnosti. Takáto možnosť na Slovensku po ukončení povinnej základnej vojenskej služby absentovala. V tomto roku by malo dobrovoľnú vojenskú prípravu absolvovať maximálne 150 občanov.
Bude to jedna z foriem dopĺňania aktívnych záloh. Najlepší budú mať možnosť ísť k profesionálom. Výcvik bude trvať 12 týždňov v Prápore výcviku Martin a skladať sa bude z dvoch častí – deväť týždňov bude trvať základný výcvik a tri týždne odborná príprava.
Cieľom je, aby absolventi počas výcviku získali základné vedomosti a zručnosti, ktoré sú potrebné pre plnenie úloh ozbrojených síl a pre plnenie úloh krízového manažmentu.
Po úspešnom absolvovaní výcviku bude vojak dobrovoľnej vojenskej prípravy povýšený do hodnosti vojak 2. stupňa a následne zaradený do záloh ozbrojených síl. Počas výcviku budú mať dobrovoľníci bezplatne zabezpečené ubytovanie a stravovanie, požičajú im výstroj a výzbroj. Zároveň dostanú za dobrovoľný výcvik príspevok 375 eur. Budú im tiež preplácať cestovné náklady na prípravu a z prípravy a ďalšie benefity v oblasti sociálneho a zdravotného poistenia.
Bližšie informácie nájdu záujemcovia na webových stránkach http://www.mosr.sk/dvp/ alebo im ich poskytnú zamestnanci regrutačných skupín.