BRATISLAVA. S hodnotením v stredu schváleného programového vyhlásenia vlády prišli organizácie združené v iniciatíve Štrngám za zmenu. V oblastiach, na ktoré sa zameriavajú, vnímajú najviac pozitívne časti vyhlásenia, ktoré sa týkajú súdnictva, schránkových firiem a obmedzovania nenáležitých výhod pre politikov a štátnych úradníkov.
Kristína Babiaková z organizácie Via Iuris zhodnotila, že v oblasti súdnictva sa im podarilo presadiť do vyhlásenia ich návrhy v maximálne možnej miere. "Ak sa ich podarí uviesť do života, budú viesť k väčšej transparentnosti justície a jej verejnej kontrole. To by následne malo prispieť k zvýšeniu jej dôveryhodnosti, nezávislosti a kvality," uviedla.

Chýba vymáhateľnosť
Nová vláda sľubuje prijať nový účinný protischránkový zákon vzťahujúci sa na všetky verejné zdroje a zamedziť praxi poskytovania nenáležitých výhod nositeľom verejnej moci. Obe opatrenia sú podľa Pavla Sibylu z Nadácie Zastavme korupciu sformulované v duchu, ako ich zadefinovala ich iniciatíva.
"K stopercentnej spokojnosti vedie ešte dlhá cesta a ide cez prijatie najlepších možných zákonov a cez reálnu činnosť inštitúcií, ktorých úlohou bude vymáhať ich dodržiavanie," doplnil.
Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť skonštatoval, že čo sa týka zlepšenia fungovania Najvyššieho kontrolného úradu, sa im do vyhlásenia podarilo presadiť rozšírenie odbornej kapacity tejto inštitúcie.
"Ide o základný predpoklad, že kontrola NKÚ sa nebude týkať iba formálneho dodržiavania pravidiel, ale bude sa zaoberať aj otázkou hospodárnosti a efektívnosti využívania verejných zdrojov," vysvetlil. Vo vyhlásení však podľa neho absentujú opatrenia na zabezpečenie vymáhateľnosti kontrolných zistení NKÚ a posilnenie zodpovednosti kontrolovaných subjektov voči vláde a parlamentu.

Prvky verejnej kontroly sú krokom vpred
Podľa členov iniciatívy je krokom vpred i presadenie niektorých prvkov verejnej kontroly v rámci prokuratúry. Vítajú zavedenie dohľadu nad vyšetrovaním trestnej činnosti policajtov či zrušenie bezdôvodnej odvolateľnosti policajného prezidenta.
Úpravy však podľa nich nezabezpečia odpolitizovanie prokuratúry a polície a možnosť verejnej kontroly. Takéto kľúčové zámery pre eliminovanie a postihovanie systémovej korupcie im vo vyhlásení chýbajú.
Iniciatíva vníma, že programové vyhlásenie vlády je prvým krokom, ktorý vyjadruje jej ochotu prijať potrebné zmeny eliminujúce korupciu. Pripomenuli, že mimoriadne dôležitá bude fáza praktického naplnenia týchto opatrení, pretože aj správne zámery môžu stroskotať pri implementácii konkrétnych legislatívnych zmien a skvalitňovaní fungovania kľúčových inštitúcií.
Budú naďalej komunikovať
Mimovládne organizácie združené v iniciatíve ohlásili, že budú ďalej presadzovať opatrenia navrhnuté pred parlamentnými voľbami. V prípade oblastí, kde boli ich návrhy zahrnuté do vyhlásenia, budú dôsledne monitorovať proces ich uvádzania do života.
V oblastiach, ktoré považujú za nedostatočne spracované, ako je transparentné a nezávislé fungovanie polície a prokuratúry, mieni naďalej komunikovať s predstaviteľmi štátu a s verejnosťou, aby sa im podarilo opatrenia na zlepšenie stavu presadiť.