BRATISLAVA. Do časti programového vyhlásenia vlády k školstvu a vzdelávaniu sa po vlne kritiky z radov odborníkov dostali prvé čísla. Podľa prvých reakcií však pokoj a stabilita v školstve zrejme nenastane.
Počiatočné nadšenie zo zakomponovania pripomienok učiteľov do programu vlády prehlušili vládne predstavy o financovaní a platoch.
Diskusia s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer) a s koaličnými partnermi nepriniesla uspokojivý výsledok.
Celkovo sa majú verejné zdroje do výchovy a vzdelávania za volebné obdobie zvýšiť o dve miliardy eur. Ministerstvo školstva potvrdilo, že táto suma obsahuje aj peniaze z eurofondov, ktoré nemožno použiť na platy pedagógov.
Vyhlásenie sľubuje zvyšovanie platovej tarify „pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov od 1. septembra 2016 a následne, za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania, počínajúc 1. januárom 2018 ich každoročné zvýšenie priemerne o šesť percent“.
Rovnaký záväzok uvádza aj pri vysokoškolských učiteľoch. Nepedagogickí zamestnanci sa vo vyhlásení nespomínajú.

K platu pridajú desiatky eur
Vláda síce konštatuje, že musí „zabezpečiť učiteľom postavenie a ohodnotenie zodpovedajúce mimoriadnemu významu ich práce“, no spomenuté čísla tomu nenasvedčujú.
Prvé zvýšenie tarify o šesť percent vláda sľubuje ešte v septembri 2016, no na ďalšie zvyšovanie si učitelia počkajú až do januára 2018.