SME

Zamestnanci školstva sa zjednotili, plánujú spoločný protest

Plány v programovom vyhlásení nemajú finančné krytie, garantované nie je ani šesťpercentné každoročné zvyšovanie platov.

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek (štvrtý zľava). Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek (štvrtý zľava). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Nespokojnosť so sumami, o aké im vláda plánuje zvýšiť platy a jej predstavou rozpočte na vzdelávanie spojila zamestnancov v celom slovenskom školstve. Vo štvrtok oznámili, že na utorok 19. apríla plánujú protestný pochod k parlamentu.

Na stredajšom zasadnutí vlády sa k programovému vyhláseniu vyjadrovala aj Konfederácia odborových zväzov. Tá s ním síce súhlasila, no školské odbory, ktoré sú súčasťou konfederácie, sa od súhlasu dištancujú.

„Nemyslíme si, že sa vláda bude dnes alebo zajtra zaoberať tým, čo žiadame, preto jediným možným riešením je upozornenie na nedostatočné dofinancovanie celého školstva,“ hovorí šéf školských odborov Pavel Ondek. Spolu s ostatnými stavovskými organizáciami sa tak rozhodli pre protestný pochod. „Zjednotili sme sa. Nejde len o odbory, ale aj o asociácie a Slovenskú komoru učiteľov,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Odborník: S naším školstvom by nepohol ani Komenský Čítajte 

Málo a bez garancií

Protest je podľa odborov prvým riešením. Netrúfajú si odhadnúť, koľko ľudí sa ho zúčastní. Teoreticky by mohol prekročiť účasť na masových akciách, ktoré prebiehali pred voľbami. Kým predtým ich organizovala Iniciatíva slovenských učiteľov, teraz ide o aktivitu všetkých školských organizácií od odborového zväzu až po komoru učiteľov.

O ostrom štrajku sa zatiaľ nehovorí, pre Ondeka ostáva v tejto chvíli naďalej krajným riešením. Odborový zväz a školské organizácie žiadajú vládu, aby ešte pred prijatím programového vyhlásenia vlády v parlamente prehodnotila objem peňazí z verejných zdrojov do školstva, a to vrátane zvýšenia platových taríf zamestnancov v školstve.

Sklamanie zo šesťpercentného zvýšenia platovej tarify pedagógov a odborných zamestnancov dopĺňa aj fakt, že ani toto zvýšenie nie je každoročnou istotou. Vládou určené percento je iba priemerom na štvorročné volebné obdobie, pričom minister školstva nedokázal garantovať, že od roku 2018 bude takéto zvyšovanie skutočne prebiehať každý rok. Platy nepedagogických zamestnancov sa vo vyhlásení nespomínajú vôbec.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredsedníčka odborov a predsedníčka Združenia stredného školstva Iveta Majerová dodala, že deklarovaným zvyšovaním platy ostanú prakticky na rovnakej úrovni. Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda tvrdí, že pri takýchto platových podmienkach nedokáže potencionálnych učiteľov presvedčiť, aby nastúpili do školstva.

Prečítajte si tiež: Päť vecí, ktoré sa SNS v školstve nevydarili Čítajte 

Nevyužitá objednávka

„Vláda si dostatočne neuvedomuje hĺbku a rozsah problémov v školstve. Nevyužíva dostatočným spôsobom spoločenskú objednávku, ktorá tu je. Je to smutné,“ povedal Branislav Kočan v mene Slovenskej komory učiteľov. Členov a sympatizantov komory vyzval k spoločnému postupu.

Aj predseda Rady vysokých škôl Martin Putala označil uvedené zvýšenie za nedostatočné. „Do konca volebného obdobia sa Slovensko na úroveň krajín OECD nedostane,“ reagoval na znenie programového vyhlásenia. Na túto úroveň by sa podľa vyhlásenia chcela vláda dostať do roku 2020.

SkryťVypnúť reklamu

V programovom vyhlásení sa uvádza, že školstvo za štyri roky získa dve miliardy eur vrátane eurofondov, ktoré sa nedajú použiť na platy. Podľa Ondeka tak nie je jasné, koľko z týchto peňazí pôjde reálne zo štátneho rozpočtu. Pýtali sa na to podľa neho aj ministra školstva, ale nevysvetlil im to.

Alena Petáková zo Združenia základných škôl zároveň upozorňuje, že niektoré požiadavky sa dostali do programového vyhlásenia, no nemajú finančné krytie. Ako dodala, zmena sa nedá dosiahnuť iba tlakom na učiteľov.

Na štvrtkovom rokovaní školských odborových a profesijných organizácií, komôr a združení sa zúčastnil aj minister školstva Peter Plavčan. Pri odchode z rokovania bol stručný, vraj si len vymenili stanoviská. Ondek hovorí, že sa k vládou schváleným číslam pri tvorbe vyhlásenia nemohli vyjadriť a boli postavení pred hotovú vec. „Čísla priradila vláda, nie minister,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Minister školstva Plavčan: Sám to nevzdám Čítajte 

Memorandum vraj dodržali

Občianska iniciatíva A dosť, ktorá sa snaží o zlepšenie situácie v školstve, vyčítala v súčasnosti koaličným stranám Sieť a Most-Híd, že nepresadzovali zvýšenie financií, ku ktorému sa zaviazali pred voľbami v memorande iniciatívy. Podpisom sa Sieť a Most-Híd zaviazali zvýšiť priemerný plat učiteľov na úroveň 80 percent platov iných ľudí s vysokoškolským vzdelaním.

Radoslav Procházka (Sieť) nemá pocit, že by strana porušila podpísaný záväzok. „Dosiahnu úroveň okolo 70 percent priemernej vysokoškolskej mzdy, čo je s prihliadnutím na našu vyjednávaciu silu výborný výsledok,“ hovorí. Celková suma na zvýšenie financovania školstva podľa neho viac než trojnásobne prekračuje predvolebný sľub Siete.

Celkovú sumu zvýšenia peňazí pre školstvo považuje za úspech aj Most-Híd. Svoj záväzok podľa stanoviska hovorcu strany Andrása Nagya splnili, keďže memorandum malo viac bodov, ktoré do programového vyhlásenia vlády dostali.

SkryťVypnúť reklamu

„S budúcim vedením ministerstva financií sa rokovalo viackrát práve aj na túto tému a podarilo sa dosiahnuť skoro 27-percentné zvýšenie za nasledujúce štyri roky, čo ľudia v žiadnom inom odvetví nedostanú,“ uviedol Nagy. Strana si je síce vedomá, že je to menej ako v memorande, ale koaličná vláda je podľa Mosta-Hídu aj o kompromisoch.

 

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 603
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 251
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 985
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 463
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 218
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 111
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 969
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 461
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Naď, predseda strany Demokrati.

Tibor Gašpar podľa Naďa "klamal ľudí sfalšovaným dokumentom".


SITA 4
Horiaca skládka odpadu neďaleko Galanty.

Na mieste zasahujú hasiči z viacerých okresov.


TASR 3
Reného priviedla justičná stráž pred sudkyňu s putami na rukách. Od nej už odchádzal bez nich.

Má aj niekoľko zákazov a povinností.


Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


Sportnet

slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slováci odohrajú dvojzápas v Herisau.


Tomáš Rigo.

Záujem o neho mal klub z Premier League.


Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


SkryťZatvoriť reklamu