Vedú nás zvieracie stopy vygravírované do bezbariérového chodníka. Spoznávanie prírody sa teda začína ešte skôr, ako vkročíme do tristoročnej budovy, ktorá pôvodne bola jezuitským kláštorom. Dnes je to novo zrekonštruované Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Že nepôjde o múzeum, v ktorom treba chodiť po špičkách a nič nechytať, prezrádza interaktívna dotyková tabuľa hneď pri vstupe, moderná recepcia pod historickými klenbami a množstvo obrazoviek s tematickými videami. Predstava, že múzeu stačí venovať hodinu, zaniká v dokonalom ohúrení hneď po prvých minútach medzi exponátmi.
Smieme nazrieť do medvedieho brloha, odhrabávať v piesku skameneliny a spoznávať zvieraciu reč. Jednotlivé časti stálych expozícií sú prezentované na troch podlažiach, do všetkých sa môžeme vybrať výťahom alebo po schodisku. Do podzemia, ktoré ukrýva krásy krasu, sa môžu malí návštevníci dostať počas špeciálnych akcií aj trochu netradičnejším spôsobom – dolu po závesnom rebríku, ktorým skĺznu priamo do centra jaskyniarskeho tábora.
Aj v jaskyni je život
Kdesi blízko počuť zurčanie a bublanie podzemného potôčika aj sústavný čľapot kvapiek, ktoré stáročia formujú podzemný kras. Stačí zavrieť oči a dostaví sa pocit, že sme ozaj v pravekej jaskyni. Rozsiahle chodby, ktoré vytvárala voda, ilustrujú aj makety doplnené o vysvetľujúce texty a videoprojekcie. Spustia sa odznova zakaždým, keď zachytia nový pohyb.