BRATISLAVA. Ak niekto ukradne 266 eur a viac, má ísť podľa Trestného zákona do väzenia na dva roky. Ak politický nominant vyberie a podpíše predraženú zákazku, čím štát pripraví o tisíce až milióny eur, hrozí mu najviac odvolanie z funkcie. Doteraz za sporné tendre nikto nesedel, ani neniesol hmotnú zodpovednosť.
Obzvlášť viditeľné je to v zdravotníctve, čo potvrdzuje aj stredajšie rozhodnutie Generálnej prokuratúry, ktorá zrušila obvinenia ôsmich aktérov kauzy chystanej predraženej kúpy CT v Piešťanoch.
Lekár, ktorý na kauzu upozornil, aj mimovládna organizácia hovoria, že kauza sa zametá pod koberec a korupcia zostane nepotrestaná.
Minister zdravotníctva za Smer Tomáš Drucker hovorí, že je kauzou traumatizovaný, ale postup prokuratúry nechce komentovať. Všeobecne formulovaná nulová tolerancia predražených tendrov v programovom vyhlásení vlády môže podľa neho znamenať aj finančný postih aktérov káuz.
Aktéri káuz u nás však po odvolaní neraz skončili na vyšších alebo dobre platených miestach. Niekdajší šéf Univerzitnej nemocnice v Bratislave Miroslav Vaďura sa napríklad niekoľko rokov po tom, ako kúpil trojnásobne predražené cerebrálne oxymetre, stal šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Niekdajší šéf služobného úradu ministerstva zdravotníctva Martin Senčák, sa po odvolaní stal zástupcom šéfky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Moniky Pažinkovej.

Suchánek: Chcú to zamiesť
"Ja tam cítim záujem Smeru, aby sa to zamietlo pod koberec," hovorí o stredajšom rozhodnutí Generálnej prokuratúry lekár a poslanec OĽaNO Alan Suchánek, ktorý na kauzu piešťanského CT upozornil, a v prípade vystupuje ako svedok.