BRATISLAVA. Predvolebný sľub strán Most-Híd a Sieť o nezávislej policajnej inšpekcii nová vláda ovládaná Smerom nenaplní. Pravicové koaličné strany však hovoria o kompromise, ktorý by mal zaručiť viac nezávislosti pri posudzovaní prehreškov policajtov.
„Dohodli sme, že zvýšime priestor pre kontrolu práce inšpekcie. Dohľadové právomoci by mal získať príslušný parlamentný výbor,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).
Druhou zmenou by malo byť zriadenie špecializovaného odboru prokuratúry, ktorý by dozeral na vyšetrovanie policajtov. „Vychádzame z toho, že pokiaľ tieto otázky riešila vojenská prokuratúra, tak mali väčšiu dynamiku,“ vysvetlila Žitňanská.
Podľa štátnej tajomníčky ministerstva vnútra Denisy Sakovej ide o spoločnú dohodu v trestnoprávnej aj disciplinárnej rovine.

Bez odpolitizovania
Diskusia o postavení policajnej inšpekcie vznikla ešte vlani. Problémom pri nej podľa kritikov z radov mimovládok, ale aj ombudsmanky je, že vyšetrovanie nie je nezávislé a patrí priamo pod ministra vnútra.
“"Dohodli sme, že zväčšíme priestor na kontrolu práce inšpekcie."
„
Proti úplnému osamostatneniu inšpekcie je práve staronový minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Naopak, za odčlenenie inštitúcie sa pred voľbami prihovárala Žitňanská a tento bod sa dostal aj do programu Mosta-Hídu.
Kompromisné riešenie podľa Žitňanskej bude znamenať, že pri prešetrovaní previnení policajtov pribudne možnosť sťažovať sa na závery prešetrenia u poslancov branného a bezpečnostného výboru. „Každý sa môže obrátiť na výbor, ak nebude presvedčený, že inšpekcia náležite prešetrila jeho sťažnosť,“ vysvetlila ministerka.
Takúto úpravu postavenia inšpekcie považuje Kristína Babiaková z Via Iuris za krok správnym smerom, hoci problém týkajúci sa nezávislosti inšpekcie sa tým nevyrieši. „Takouto úpravou nedôjde k odpolitizovaniu inšpekcie, pretože polícia bude aj naďalej rozhodovať sama o sebe,“ povedala.
V rámci iniciatívy Štrngám za zmenu mimovládne organizácie pôvodne navrhovali zriadenie samostatného orgánu na vyšetrovanie sťažností na policajtov a ich trestnej činnosti. K tomu podľa dohody medzi koaličnými stranami nedôjde. „Kontrola rozhodovania inšpekcie by sa mohla zvýšiť len vtedy, keby parlamentný výbor bol druhostupňovým odvolacím orgánom a dostal by na to právomoci,“ dodala Babiaková.

Polícia je slabina programu
Postavenie policajnej inšpekcie riešil pred časom aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, podľa ktorého by mala byť samostatným orgánom. Na základe toho inšpekciu odčlenilo od ministerstva vnútra napríklad aj Česko. Rozhodnutia Štrasburgu sú totiž záväzné.
Na európsky súd sa odvolávali vlani aj niektoré rozsudky Najvyššieho súdu, ktoré pre závislé postavenie inšpekcie oslobodili viacerých policajtov. Neskôr však súd svoje stanoviská zjednotil s tým, že inšpekciu aj v jej súčasnom postavení bude rešpektovať.
Práve úpravy týkajúce sa fungovania polície a prokuratúry označili mimovládky za slabiny programu novej vlády v oblasti korupcie. Pri oboch totiž ide podľa reprezentantov iniciatívy Štrngáme za zmenu o také úpravy, ktoré nezabezpečia ich odpolitizovanie a možnosť verejnej kontroly. Ocenili však nový spôsob výberu a možného odvolania policajného prezidenta. Po novom ho totiž nebude možné meniť bez zdôvodnenia.

Beata
Balogová
