SME

Prezident pre SME: Vláda viacerých strán je pre krajinu výhodou

Kisku trocha prekvapilo, ako rýchlo vznikla nová vláda, ale je rád, že to upokojilo spoločnosť.

Prezident Kiska neonacistu do paláca nepozve. (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo )

BRATISLAVA. Spoločnosť by sa mala rozhodnejšie brániť proti extrémizmu, vyhlásil v rozhovore prezident Andrej Kiska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„My si nedokážeme spraviť poriadok? Musíme sa naučiť proti extrémizmu bojovať. Nechodiť po špičkách. Jasne povedať, toto sú veci, ktoré v našej demokratickej spoločnosti nebudeme tolerovať,“ hovorí prezident.

Marian Kotleba a členovia jeho strany pozvánku do prezidentského paláca preto nedostanú. Prezident Kiska si nebude pozývať ľudí, ktorí tvrdia, že SNP bola najsmutnejšia udalosť v histórii krajiny a holokaust sa Slovenska netýka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľudia, ktorí volili Kotlebu, sú podľa prezidenta frustrovaní, lebo sa stretávajú so základnými zlyhaniami štátu. „Úradník, ktorý je platený z našich peňazí, často pristupuje k občanovi, akoby bol nepriateľom štátu,“ povedal Kiska. Občania podľa neho vyjadrujú vzdor a uchyľujú sa k jednoduchým riešeniam.

Po vzniku vlády sa Andrej Kiska stretol so všetkými ministrami a každému z nich zaprial, aby bol úspešný. „Ak by sa problémy, o ktorých som hovoril, nezačali riešiť, tak sa obávam, že ďalšie parlamentné voľby by mohli dopadnúť ešte horšie ako tieto.“

Riešenie nárastu extrémizmu je prierezová vec, týka sa celej spoločnosti. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Hovoril som s ministrom školstva, či školstvo nezlyháva, ak na občianskej výchove deťom nikto nevysvetľuje zásadné veci. Neučíme ich, o čom je demokracia, sloboda, ľudské práva. Neučíme ich o základných hodnotách,“ dodáva.

Boj s extrémizmom má síce vláda v programe, ale politický priestor sa na Slovensku zradikalizoval aj vinou politikov. Podľa prezidenta útoky proti EÚ, demokracii, politickému životu, ktoré niekedy vedú aj štandardné politické strany, robia extrémizmu obrovskú službu.

Dostane niekedy Marian Kotleba a členovia jeho strany pozvánku do prezidentského paláca? 

„Určite nie. Za týmto stolom, kde robíme rozhovor, sedávali pamätníci SNP a ľudia, ktorí prežili holokaust. Nemôžem tu sedieť s človekom, ktorý považuje SNP za najsmutnejšiu udalosť v histórii Slovenska. Človek, ktorý hovorí o holokauste a o 60-tisíc Židoch, ktorí boli zo Slovenska deportovaní, že nás sa to netýka, lebo my sme národ slovenský, nie židovský, pozvanie od mňa určite nedostane.

Môj dedo bol partizán a počas druhej svetovej vojny bojoval proti ľudom, ktorí presadzovali takéto myšlienky. Neviem, ako by som sa pozrel svojim malým deťom do očí. Ale môj postoj ku Kotlebovi nevyjadruje postoj k ľuďom, ktorí ho volili. Vážim si každého občana.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj preto som išiel do Krupiny a okolia, kde Kotleba získal najviac hlasov, aby som sa s tými ľuďmi porozprával, aby som pochopil, čo sa deje v ich mysliach. K žiadnemu veľkému prekvapeniu nedošlo. Ľudia, ktorí ho volili, sú frustrovaní. Povedali, že k neurológovi na vyšetrenie čakajú aj šesť mesiacov.

Tu vidíte základné zlyhávania štátu. Úradník, ktorý je platený z našich peňazí, často pristupuje k občanovi, akoby bol nepriateľom štátu. Ak neriešite korupciu, ktorá je všade, frustrácia sa v ľuďoch prehlbuje a oni potom vyjadrujú vzdor. Ľudia sa uchyľujú k jednoduchým riešeniam.

Bol som minulý týždeň aj na Luniku IX na Medzinárodný deň Rómov. Máme asi 400-tisíc Rómov a desaťročia neriešené problémy.

Ako napísal jeden starosta na svojom blogu: teraz ukážte, politici, že s tým viete niečo robiť, lebo ak zlyháte, tak sa môže stať, že extrémisti budú mať v tých ďalších voľbách hlasov ešte oveľa viac.“

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Nezanedbateľná skupina prvovoličov volila stranu, ktorá svojou ideológiou popiera ľudské práva. Čo s tým? 

„Počas diskusií na gymnáziách v Žiline, Trnave a v Krupine sme sa vždy dostali k téme, prečo mladí ľudia volili Kotlebu. Mňa veľmi príjemne prekvapilo, že keď som im vysvetlil, kto v skutočnosti Kotleba je, aké myšlienky presadzuje, študenti sa ma potom spontánne opýtali: prečo ich nezakážeme a nezrušíme? Sami si začali klásť otázku, ako je to možné, že takíto ľudia, ktorí velebia Tisa, sedia v parlamente a chcú riadiť krajinu.

Riešenie nárastu extrémizmu je prierezová vec. S jednotlivými ministrami sme o tom diskutovali. Hovoril som s ministrom školstva, či školstvo nezlyháva, ak na občianskej výchove deťom nikto nevysvetľuje zásadné veci. Neučíme ich, o čom je demokracia, sloboda, ľudské práva. Neučíme ich o základných hodnotách.

S ministrom kultúry som diskutoval o médiách, o vplyve verejnoprávnych médií, o tom, čo všetko ukazujeme a mali by sme ukazovať ľuďom. Nikdy nezabudnem, keď som pred 20 rokmi v Osvienčime stál pred barakom s detskými vecami. Nikdy nezabudnem na ten šok, na to pomyslenie, koľko tisíc ich koncentračný tábor neprežilo. Mnohí študenti nevedia, čo sa stalo, a nevieme im to priblížiť.

"Musíme sa naučiť proti extrémizmu bojovať. Nechodiť po špičkách. Jasne povedať, toto sú veci, ktoré v našej demokratickej spoločnosti nebudeme tolerovať."

Kladiem si otázku, ako je možné, že na sociálnych sieťach sa objavujú rasistické útoky a nikto nezasiahne. My si nedokážeme spraviť poriadok? Musíme sa naučiť proti extrémizmu bojovať. Nechodiť po špičkách. Jasne povedať, toto sú veci, ktoré v našej demokratickej spoločnosti nebudeme tolerovať.“

Prekvapili vás výsledky volieb a ak áno, v čom?

„Bol som prekvapený. Počas volebnej noci pri mne zaspal môj sedemročný syn a ja som sedel pri televízii asi do tretej rána, keďže nám Štatistický úrad zlyhal, a stále som čakal na nejaký zázrak. Ten sa nestal a ráno boli výsledky potvrdené. Nastalo veľa otázok. Cestoval som hneď do Bratislavy a riešili sme, čo sa bude diať.“

Prečítajte si tiež: Kiska si pozrel Kotlebom zrušenú hru, dostala pozvánku do národného Čítajte 

Čo znamená pre Slovensko, že sa skončila vláda jednej strany?

„Vláda viacerých strán je pre našu krajinu výhodou. Je tam možnosť vzájomnej kontroly, ktorá asi bude výraznejšia. Strany, ktoré majú menej percent a vstúpili do vlády, budú sa snažiť ju kontrolovať, lebo prípadné zlyhania môžu výrazne poškodiť ich imidž.

Stretol som sa so všetkými ministrami a každému jednému som zaprial, aby bol úspešný. Ak by sa problémy, o ktorých som hovoril, nezačali riešiť, tak sa obávam, že ďalšie parlamentné voľby by mohli dopadnúť ešte horšie ako tieto.“ 

Jedným z výsledkov volieb bol neúspech štandardných politických strán. V čom vidíte príčinu? 

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C46NQ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Janka Števková a Martina Kahulcová  na pretekoch Cape Epic.

Slovenská dvojica obsadila na Cape Epic 7. miesto.


Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu