Rovnako nemá ani správy o mieste a čase použitia týchto striel. Uvádza sa to v stanovisku ministerstva, ktoré dnes TASR poskytla jeho hovorkyňa Ingrid Stanová v súvislosti s viacerými prípadmi vážnych zdravotných ťažkostí u vojakov NATO počas vojny v Kosove, označovanými médiami ako "balkánsky syndróm".
Náčelník Generálneho štábu Armády SR (ASR) Milan Cerovský sa dnes rozhodol zabezpečiť zdravotné prehliadky u všetkých vojakov v činnej službe a pozvať na zdravotné prehliadky všetky civilné osoby, ktoré v rôznych časových obdobiach slúžili ako príslušníci ASR v mierových misiách na Balkáne. Súčasne chce zmonitorovať pohyb príslušníkov ASR počas pôsobenia v balkánskych misiách tak, aby po spresnení miest a času použitia munície s ochudobneným uránom zo strany oficiálnych miest NATO, bolo možné potvrdiť pravdepodobnosť možného ohrozenia zdravia slovenských vojakov.
Slovenská armáda si chce diplomatickou cestou vyžiadať od oficiálnych miest povolenie na odber vzoriek pôdy, vody a potravín lekárom v slovenskom kontingente v Kosove a zabezpečiť prostredníctvom Ministerstva vnútra SR ich preskúmanie v Kontrolnom chemickom laboratóriu štábu civilnej obrany v Jasove pri Košiciach.
Rezort obrany je v súčinnosti s Ministerstvom zahraničných vecí SR v neustálom kontakte s partnerskými rezortmi krajín, ktoré sa zúčastňujú mierových operácií na Balkáne, a priebežne sústreďuje a vyhodnocuje všetky získané informácie.
V európskych médiách prepukla v týchto dňoch aféra okolo tzv. balkánskeho syndrómu. V Taliansku na leukémiu zomrelo už šesť vojakov, ktorí sa zúčastnili na vojenských misiách v Bosne a Kosove. Podobné prípady sa vyskytujú aj medzi španielskymi, holandskými a belgickými vojakmi.