SME

Zánik Schengenu by Slovensko poškodil, zhoduje sa koalícia s opozíciou

Schengenský priestor je vplyvom migračnej krízy ohrozený.

Schengenský priestor je ohrozený.Schengenský priestor je ohrozený. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Schengenský priestor je vplyvom migračnej krízy ohrozený. Ak by došlo k jeho zániku, Slovensko by to výrazne poškodilo. Ľudia by prišli o voľný pohyb a poškodilo by to aj ekonomiku.

Zhodujú sa v tom koaličné strany Smer a Most-Híd. So Sieťou sú za udržanie Schengenu. SNS hovorí, že ak niektoré štáty opäť zavedú hraničné kontroly, mali by sme to rešpektovať a možno sa aj pridať.

Prečítajte si tiež: Europoslanci majú obavy o Schengen, žiadajú prísnu ochranu hraníc Čítajte 

Projekt do dobrého počasia

"V prípade, že sa nepodarí zastaviť migračnú vlnu, je budúcnosť Schengenu v reálnom ohrození," uviedol pre TASR Smer.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Františka Šebeja z Mosta-Híd Schengen vznikol ako projekt do dobrého počasia, nepočítal s masovou migráciou.

Nazdáva sa, že projekt nie je odsúdený na zánik, ale bude treba veľa úsilia na jeho zachovanie. Smer verí, že Európska komisia ani členské štáty Európskej únie nebudú riskovať čierny scenár a podarí sa zachovať jednu z hlavných vymožeností EÚ.

Podľa experta Siete pre medzinárodné a európske vzťahy Vladimíra Bilčíka bude Schengen fungovať, ak členské krajiny spoločne zvládnu vlastné politické problémy aj kontrolu nad migráciou.

Poukázal na dohodu Európskej únie s Tureckom a ďalšie opatrenia. "Dávajú reálnu nádej na úspešné pokračovanie schengenského režimu," poznamenal pre TASR. SNS si myslí, že Schengen nie je vplyvom migračnej krízy nejako veľmi ohrozený. Treba podľa nej zabrániť masívnemu a nekontrolovanému vstupu cudzincov na územie EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Schengen treba zachovať

Tri koaličné strany tvrdia, že Schengen treba zachovať. "Návrhy na zúženie schengenského priestoru sú nezmyselné aj nebezpečné a potopili by zmysel jeho fungovania," uviedol Smer.

Myšlienky na obmedzenie podľa Šebeja popierajú podstatu európskej integrácie. "Je v strategickom záujme SR a našich partnerov udržať doterajšie výhody voľného pohybu osôb a tovaru v rámci Schengenu. Schengenský priestor musíme posilniť, nie ho oklieštiť," zdôraznil Bilčík.

Podľa trojlístka by oklieštenie alebo zánik Schengenu Slovensko poškodilo. "Rozpad Schengenu by znamenal zrušenie jedného zo základných práv, a to je voľný pohyb osôb v rámci EÚ. Zrušenie Schengenu by negatívne ovplyvnilo slovenskú ekonomiku," vysvetlil Smer. Podobný názor má aj Most-Híd a Sieť. "Znamenalo by to straty ľudské aj nevyčísliteľné hospodárske," povedal Šebej. "Úplne zrušenie Schengenu by prinieslo praktický koniec súčasnej Európskej únie. Slovensko by sa ocitlo v politickej neistote," povedal Bilčík.

SkryťVypnúť reklamu

SNS: Mali by sme rozhodnutia krajín rešpektovať, možno sa aj pridať

SNS v súvislosti s obmedzením či zrušením Schengenu uviedla, že ak sa niektoré štáty z dôvodu lepšej ochrany svojho obyvateľstva rozhodnú pre opätovné zavedenie kontroly hraníc, mali by sme to rešpektovať a možno sa aj pridať. Hraničné kontroly by podľa SNS asi najviac skomplikovali život výrobcom závislým od cezhraničných subdodávok v režime "just in time". "Verejnosti by zavedenie hraníc mierne skomplikovalo cestovanie, ako aj obchodný styk so zahraničím," doplnili národniari. Aby k tejto situácii nedošlo, podľa SNS treba zastaviť migrantov na schengenských hraniciach a tých, čo nemajú nárok na azyl vracať do krajiny pôvodu.

SNS hovorí aj o dôkladnej ochrane schengenských hraníc, podobne ako Smer. Ten v záujme zachovania Schengenu podporuje riešenia dohodnuté všetkými štátmi EÚ. Slovensko podľa nej môže byť príkladom pri ochrane vonkajšej hranice EÚ aj v solidarite. Podľa Šebeja má Slovensko ústretovo kooperovať s Európou. "A nevystrkovať výhražne bradu, neviesť ultimatívne reči, že my to nikdy nedovolíme, lebo to nemá žiadny zmysel. Musíme obnoviť našu povesť ako lojálneho a spolupracujúceho partnera," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Siete si jednotlivé štáty musia plniť záväzky voči Schengenu a v prípade krízových situácií prijímať spoločné opatrenia a vzájomne sa podporovať pri riešení problémov na vonkajších hraniciach EÚ. Slovensko podľa Bilčíka musí dôsledne chrániť svoju východnú schengenskú hranicu a počas tohtoročného predsedníctva v Rade EÚ presadzovať ďalšie spoločné opatrenia EÚ na zmiernenie vonkajších tlakov na schengenský priestor.

Pre  opozíciu je oklieštenie neprijateľné

Schengenský priestor je vplyvom migračnej krízy v ohrození, jeho oklieštenie je však z pohľadu Slovenska neprijateľné. Zhodli sa na tom oslovené opozičné strany a hnutia s tým, že pre zachovanie európskeho projektu musia byť dodržiavané dohodnuté pravidlá.

"Nielen projekt schengenského priestoru, ale aj celej európskej integrácie je ohrozený predovšetkým pre to, že sa beztrestne nedodržiavajú schválené dohody. V prípade Schengenu je to napr. povinnosť efektívne ochraňovať vonkajšie hranice, čo v niektorých krajinách úplne zlyhalo," upozornil poslanec Martin Klus (SaS), ktorý pripúšťa, že po dosiahnutí dohody s Tureckom a uzavretí tzv. balkánskej cesty by sa mohlo blýskať na lepšie časy.

SkryťVypnúť reklamu

Úvahy o oklieštení Schengenu však považuje za absolútne neprijateľné. "Ak má dôjsť k okliešťovaniu, tak len o krajiny, ktoré si vedome nebudú plniť svoje povinnosti. Príkladom je Grécko v nedávnych mesiacoch. Európa bez hraníc je jeden z najdôležitejších a najviditeľnejších výdobytkov európskej integrácie. Zrušenie schengenského priestoru by skôr či neskôr mohlo viesť k deštrukcii EÚ ako takej," upozornil Klus s dôvetkom, že sa musia dodržiavať pravidlá a ak nastane kritická situácia, tak je nevyhnutné byť ďaleko viac akcieschopnejší.

Ohrozený Schengen

Aj hnutie OĽaNO-NOVA považuje Schengen za ohrozený. "Chýba spoločné konanie členských štátov voči výzvam migračnej krízy a práve jednostranné riešenia niektorých členských štátov spôsobujú jeho ohrozenie. Kým sa neprijmú účinné riešenia na európskej úrovni platné pre všetkých, ktoré obmedzia migračné toky do Európy, hraničné kontroly, ktoré dnes existujú v prípade ôsmich štátov EÚ, budú trvať," reagoval hovorca hnutia Dano Mitas.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako SaS aj Obyčajní považujú myšlienky o minischengene za neprijateľné. "Treba hľadať také riešenia, aby bol výdobytok voľného pohybu osôb zachovaný v súčasnej podobe," zdôraznil Mitas. Podľa jeho slov pre Slovensko, ktoré je životne závislé od exportu, je otvorenosť hraníc mimoriadne prospešná. "Jedinou cestou k zachovaniu Schengenu je dôsledná ochrana vonkajších hraníc EÚ," dodal Mitas.

Kollár sa spolieha na zdravý rozum

Šéf Sme rodina Boris Kollár vníma ohrozenie Schengenu, je však presvedčený, že ak prevládnu argumenty zdravého rozumu u všetkých zúčastnených, tak sa nemáme čoho obávať. "Oklieštenie tohto priestoru by rozhodne poškodilo všetkých a problém by to nevyriešilo.

Pre Slovensko by to znamenalo hospodárske škody, ktoré by sa mohli prejaviť na životnej úrovni obyvateľstva. Musíme trpezlivo presviedčať partnerov o niektorých nerealistických predstavách, akými chceli riešiť migračnú krízu," odporučil Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Príležitosť na zlepšenie

Podľa europoslankyne za mimoparlamentné KDH Anny Záborskej je zásadnou podmienkou voľného pohybu osôb medzi členskými štátmi bez kontroly na hraniciach ochrana vonkajších hraníc EÚ. "Začína byť jasné, že udržanie schengenského priestoru slobody je priamo závislé od dohody členských štátov o spoločnej zodpovednosti za vonkajšiu hranicu. Ak bude takáto dohoda prijatá, voľný pohyb osôb a tovarov v únii zostane zachovaný," tvrdí.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) vníma súčasnú situáciu aj ako príležitosť na zlepšenie Schengenu. "Žiaden členský štát sa už nemôže tváriť, že sa ho ochrana vonkajšej hranice netýka. Naopak, musia sa na ňom podieľať všetky štáty a spoločne znášať náklady a zodpovednosť," odporučil.

SkryťVypnúť reklamu

Návrhy na oklieštenie Schengenu vníma Záborská ako vyjednávacie pozície jednotlivých štátov, medzi ktorými sa bude hľadať dohoda. Štefanec ich označil za nebezpečné. "Ich realizácia by mohla viesť k rozpadu EÚ a politickému chaosu na našom kontinente," varoval.

Mimoparlamentná SMK uznáva, že migračná kríza ohrozila fungovanie Schengenu, pretože niektoré členské štáty ignorovali povinnosť zabezpečiť riadne fungovanie systému na vonkajších hraniciach.

"Nedodržiavanie vopred stanovených pravidiel spôsobilo chaos a nevraživosť. Vďaka dohode s Tureckom teraz máme nejakú šancu na to, aby sme si ako členské krajiny premysleli, či to s fungovaním Schengenu myslíme vážne. Ak áno, prax musíme zosúladiť s pravidlami na papieri, prípadne systém zreformovať, aby bol pripravený na budúce výzvy na vonkajších hraniciach priestoru," uviedla tlačová tajomníčka SMK Helena Fialová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 747
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 002
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 464
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 232
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 095
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 977
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 462
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jaroslav Naď, predseda strany Demokrati.

Tibor Gašpar podľa Naďa "klamal ľudí sfalšovaným dokumentom".


SITA 4
Horiaca skládka odpadu neďaleko Galanty.

Na mieste zasahujú hasiči z viacerých okresov.


TASR 3
Reného priviedla justičná stráž pred sudkyňu s putami na rukách. Od nej už odchádzal bez nich.

Má aj niekoľko zákazov a povinností.


Výroba sáčkových polievok a bujónov v závode Carpathia pri príležitosti 150. výročia jeho založenia.

Carpathia, najväčšia potravinárska firma u nás, chystá modernizáciu za takmer dvadsať miliónov eur.


Sportnet

slovenskí hokejisti, zľava Andrej Krajčovič, Matúš Hlaváč a Michael Laurenčík

Slováci odohrajú dvojzápas v Herisau.


Tomáš Rigo.

Záujem o neho mal klub z Premier League.


Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


Rebecca Šramková.

Slovenské tenistky nastúpia v najbližších dňoch na zápasy kvalifikačnej skupiny Pohára Billie Jean Kingovej.


SkryťZatvoriť reklamu