BRATISLAVA. Plán Európskej únie, ktorým chce odpovedať na novembrové teroristické útoky v Paríži, sa nepozdáva viacerým vládam členských štátov. Proti je aj slovenská.
Nová smernica o získavaní a vlastnení zbraní, ktorú navrhol Brusel, by zakázala vlastniť niektoré druhy dnes povolených zbraní či zaviedla spoločné registre zbraní.
Slovensko odmieta viaceré zámery Bruselu a žiada ich zo smernice odstrániť. Oficiálny postoj ku kritizovanému návrhu ministerstvo vnútra už poslalo Európskemu parlamentu, ktorého výbory v týchto dňoch začínajú hovoriť o konečnej podobe smernice.
„Návrh nie je zameraný na riešenie podstaty problému, ktorou je nelegálny čierny trh so zbraňami ako hlavný zdroj zbraní na páchanie trestnej činnosti,“ píše sa v slovenskom stanovisku. Namiesto teroristov by predpis trestal skôr obyčajných ľudí či podnikateľov.
Odmietavé stanovisko sprevádza aj petícia s viac ako 20-tisíc podpismi, ktorú podnietilo Združenie vlastníkov strelných zbraní Legis Telum.
Ak by smernica prešla v súčasnej podobe, krajiny nebudú mať inú možnosť, ako ju prevziať. „Rozhodovanie majú v rukách vlády členských štátov v Rade EÚ a poslanci Európskeho parlamentu. Zákonodarcovia nesporne zohľadnia všetky príspevky a podnety od občanov,“ povedal Andrej Králik, hovorca Zastúpenia Komisie na Slovensku.
Paušálne zákazy a vyvlastňovanie
Kritizovaným bodom je najmä, že medzi zakázané by sa dostali takmer všetky poloautomatické zbrane, teda prakticky aj všetky pištole, ktoré dnes ľudia legálne vlastnia. Návrh hovorí aj o ich všeobecnom zákaze na civilné účely a obmedzilo by sa aj používanie upravených zbraní.