SME

Ak Drucker začne niečo robiť, bude striekať krv, myslí si Szalay (diskusia denníka SME)

Odborníci sa v redakcii SME.sk stretli, aby diskutovali o programovom vyhlásení vlády.

21:37 - Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

21:36 - Radovan Pala: Základný problém pri obstarávaní je pred a po ňom. Nikto sa nezamýšľa, či to, čo obstarávame, potrebuje a nikto nevyhodnocuje po verejnom obstarávaní, či sa plní to, čo sa obstarávalo. Drucker má potenciál to zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

21:31 - Tomáš Szalay: Nikto v zdravotníctve nie je odmenený za to, že pacientovi sa pomôže. Lekári, špecialisti aj nemocnice sú odmeňované za proces. Problémy pacienta trápia len pacienta – jeho to bolí.

SkryťVypnúť reklamu

21:28 - Tomáš Szalay:  Napríklad nemyslím si, že lepší systém obstarávania dokáže zlepšiť zdravotníctvo samotné. Ale áno, viem si predstaviť úsporu, ale to by mal byť len dôsledkom motivácie nekradnúť. Treba zmeniť motivácie a až potom ostatné. Zmenu motivácie môže priniesť privatizácia a transparentná spoluúčasť.

21:26 - Programové vyhlásenie chce zatočiť s korupciou. Ako sa mu to podarí? Zvýši sa tým dôvera v štát?

21:24 - Jozef Hvorecký: Ak by mal Plavčan dobrý tím okolo seba, mohlo by sa niečo podariť. Nikde v programovom vyhlásení sa nespomenuli súkromné školy. Ministri chápu verejné školy ako svoje a súkromné: apage satanas!

21:23 - Peter Dráľ: No Pellegrini odišiel, keď pochopil, aké je to zložité. Zajac to mal už šesť rokov v šuflíku, nech si o tom myslíme, čo chceme. Plavčan ide odznova, aj keď na Stromovej sedel doteraz. 

SkryťVypnúť reklamu

21:23 - Jozef Hvorecký: Aj Čaplovič sa hlásil za spasiteľa, aj Pellegrini. 

21:17 - Tomáš Szalay: V zdravotníctve podľa programového vyhláseniu istú nádej vidím. Myslím si, že zdravotníctvo je ďalej ako školstvo, okrem iného aj preto, že je tam aktívny súkromný sektor. Drucker nie je zdravotník, je profesionálny manažér. Nie je lekár, ale ani Zvolenská nebola. On je manažér, je šťuka v rybníku. Pozerá sa na rezort technokraticky. Ideologický rámec v roku 2012 bol silnejší. A to je zásadná vec na rozrušenie existujúcich štruktúr. Pozerá sa na vec technokraticky, aj vyhlásenie má takýto nádych. Ak Drucker splní len polovicu z toho, čo sľúbil, tak bude najúspešnejší minister. On by chcel byť hrdinom. Z tohto sa ale nedá odísť v snehobielom. Ak začne niečo robiť, začne okolo neho striekať krv. Zatiaľ sme s Druckerom videli len rozhovory a tie sú dobré. Ale zatiaľ neurobil nič, len vytvoril obrovské očakávania. Akurát, že to v zdravotníctve nie je až taký problém.

SkryťVypnúť reklamu

21:13 - Minister Drucker v zdravotníctve a program tak, ako je napísaný, niečo sľubuje?

21:11 - Peter Dráľ: Nájdu sa tam drobnosti, ktoré majú istý potenciál. Pre mňa je ideálne postaviť do stredobodu inkluzívne vzdelávanie, ale nielen odrážkou, ale duchom a potom koncept celoživotného vzdelávania. Minister urobil jednu chybu, a to marketingovú. Keď hovoril o najväčšej zmene za 25 rokov. To mu uškodí.

21:09 - Jozef Hvorecký: Vôbec sa tam nespomína internet, čo je dnes už nepredstaviteľné.

21:08 - Vladimír Burjan: Vo vyhlásení je pomerne veľa rozumných vecí, ale viaceré z nich bolo aj v predchádzajúcom, čiže sú skôr fráza. V papierovej rovine je tam veľa dobrého. Je to ale len údržba, leštenie systému. Nie je tam jediné opatrenie, ktoré by som klasifikoval ako zásadný ideový posun. Takto sa uvažovalo o školstve pred 40 rokmi. Nevedia ako sa rozpráva vo školstve vo svete. Ak sa to vláde náhodou podarí, budeme mať 25-ročné auto, ale aspoň po STKčke.

SkryťVypnúť reklamu

21:06 - Jozef Hvorecký: Sú tam pozitívne návrhy v smere integrácie školstva do európskeho kontextu. Doteraz bolo totiž Slovensko čiernou dierou Európy.

21:05 - Petr Šabata: Čo vyslovene rozumné ste našli v programovom vyhlásení vlády?

21:00 - Jozef Hvorecký: Vo chvíli, keď ja niečo plánujem, musím sa pýtať, či to viem aj udržiavať v behu. Nikto nerobí seriózne analýzy. Chýba mi štúdia uskutočniteľnosti. Je dôležité nielen niečo mať, ale aj to, či to po stopnutí prílevu investícií dokážem udržiavať.  Kúpili napríklad počítač Aurel, ktorý bol v prvej päťdesiatke najsilnejších počítačov sveta. Po troch rokoch ho nemáme ako financovať.

20:58 - Peter Dráľ: Navýšenie platov učiteľom pomôže len krátkodobo, ale systém nenapraví. 

20:56 - Petr Šabata, zástupca šéfredaktorky SME: Prečo sú platy dôležité? Ide o signál do materialistickej spoločnosti, vláda vydá signál, že si učiteľov váži. Druhá vec – najlepší ľudia uprednostnia iné profesie a aktuálne platy nie sú mierne doháňanie priemeru, ale neustále zaostávanie. A po tretie – terajší šikovní učitelia utečú zo školstva a nemal by ich kto nahradiť.

SkryťVypnúť reklamu

20:54 - Grigorij Mesežnikov:  Vráťme sa k politickému rozmeru - SNS nemala odborníka. Sám Plavčan bol prekvapený. Prečo to Smer nechal strane, ktorá nie je pripravená? Čo to je za signál pre učiteľov?

20:50 - Vladimír Burjan:  V programovom vyhlásení je navýšenie vždy podmienené tým, že sa spravia systémové zmeny, ale tie by mala predsa robiť vláda. Hovorí to sama sebe. To isté, keď kladie podmienku efektívneho využitia zdrojov, ktoré obmedzuje nezmyselnou byrokraciou. Vláda požaduje od učiteľov systémové zmeny, lenže to je prácou vlády riešiť zmeny v systéme, nie učiteľov. Nie školy míňajú neefiktívne peniaze, ale nezmyselná byrokracia.

20:48 - Ján Orlovský: Už len na príklade programového vyhlásenia vlády vidno, aká je to neúprimné. O pozornosti učiteľom sa tam povedalo všeličo. Napríklad v Hlohovoci majú dnes nadkapacitu miest pre študentov. Samospráva by musela znižovať počet škôl a prepúšťať učiteľov, ale v malých mestách je to pre politikov v samospráve samovražda. 

SkryťVypnúť reklamu

20:47 - Petr Šabata, zástupca šéfredaktorky SME: Potom prišli voľby, SNS dostala rezort a vytiahla Plavčana. Aká je to správa?

20:45 - Vladimír Burjan: Učitelia by nemali mať program reformy školstva. Nezazlievam im, že bojujú za platy, čo je skôr odborársky problém. Nízke platy sú len jedným z mnohých problémov školstva. Je dôležité, aby zaznel hlas aj iných aktérov, ktorí vidia iné problémy. Napríklad rodičia vidia iné problémy a žiaci a zamestnávatelia ešte iné. 

20:43 - Vladimír Burjan: Zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Ja si myslím, že viacerí učitelia už bojovali s existenčnou situáciou. Každopádne, štrajk učiteľov mal ten efekt, že Ficovi uniesol také témy ako utečenci či pitná voda.

20:42 - Peter Dráľ: Politické strany boli dokopané k tomu, aby sa hlásili k problémom školstva. Neboli vnútorne presvedčené ani koncepčne pripravené. 

SkryťVypnúť reklamu

20:41 - Aneta Világi: Ani strany si nevedú pracovné skupiny. Toto bolo aspoň dúchanie do ohňa.

20:41 - Jozef Hvorecký: Bol som pri diskusiiách iniciatívy A dosť! Nemali pracovnú skupinu, pýtali sa, čo robiť.

20:39 - Aneta Világi: Ale keby sa toto neudialo, nediskutujeme o tom napriek tomu, že sme o situácii v školstve vedeli. Učitelia vytvorili tlak. A hlavne ľudia nemajú porozumenie pre učiteľov, pre zdravotníkov áno, no mimo školy je ten tlak malý. Preto kvitujeme, že sa ten tlak tvoril.

20:38 - Jozef Hvorecký: Nejde o to byt nespokojný, ale treba mať alternatívne riešenia. Len predstava o tom, že niečo je v školstve zlé nemá možnosť nič zmeniť. Chýba postupnosť krokov. 

20:36 - Grigorij Mesežnikov: Konečne sa prejavila nespokojnosť konkrétnych ľudí. Pasivita je tu inak zakorenená. Keď hovorím o tom, čo Smer oslabilo okrem zdravotníctva, tak to bolo školstvo. Išlo o nespokojnosť konkrétnych ľudí. A práve tých ľudí, čo sa často neozývajú a učitelia sa konečne ozvali.

SkryťVypnúť reklamu

20:35 - Petr Šabata, zástupca šéfredaktorky: Zdvíha sa v školstve vlna zmien zdola?

20:28 - Diskusiu prerušila krátka prestávka.

20:27 - Vladimír Burjan: Jedni ľudia veria tomu systému, nech už sú tam akýkoľvek panáčikovia. Druhí veria, že zlí panáčikovia dobrý systém neurobia. Ja sa prikláňam k tomu názoru, že ak tam nie sú správni panáčikovia, systém nestačí. 

20:27 - Grigorij Mesežnikov: Ak sa objavia väčšie korupčné kauzy, menšie strany budú mať problém vo vláde zotrvať.

20:27 - Aneta Világi: Ja si myslím, že korupcia nebude vlajkovou loďou, s ktorou sa bude táto vláda o štyri roky chváliť.

20:26 - Jozef Hvorecký: Každá vláda predsa niečo môže urobiť. To zázračné slovo je politická vôľa. Buď si vytvoria legislatívne nástroje alebo nie. Korupciu za 4 roky nevyrieši, bolo by naivné to čakať, ale urobí rozdiel.

SkryťVypnúť reklamu

20:22 - Radovan Pala:  Vláda bude musieť posunúť boj s korupciou niekam ďalej. Je absurdné, že ešte aj firmy na regionálnej úrovni majú sídla v schránkach. V Rakúsku za Heiderra existovali nie vybavovači, ale prikrmovači úradníkov, tak to volali. Rakúšania to ošetrili zákonom. V Nemecku teraz prijali zdravotnícky antikorupčný zákon. Silná téma je to všade. Aj vybavovačii u nás sa musia začať báť.Veľkým krokom by bolo, keby sa tí „vybavovači a prikrmovači“ začali báť, že ešte aj darček by mohol vzbudiť podozrenie.

20:20 - Dokáže vláda posunúť boj proti korupcii ďalej?

20:18 - Ján Orlovský: Spoločnosť si nasadila klapky, cez ktoré vníma tak, že je úplne jedno, kto sa do tej politiky dostane, len nech to nie je stará garnitúra. To je taká filozofia, že "chcem byť operovaný, ale nie lekárom". Veľa ľudí stratilo základný pocit toho, že ich život má zmysel. Nie len u nás, ale v celej Európe.

SkryťVypnúť reklamu

20:17 - Jozef Hvorecký: Problém je, že spoločnosť nepovažuje rodinkárstvo za formu korupcie. Druhý moment je, že obrovské korupčné prípady sú nezrozumiteľné. Je jednoduchšie exemplárne potrestať napríklad poštárku, ktorá si vypýta 20 eur.

20:15 - Zuzana Števulová: Kotleba sa definuje ako bojovník voči korupcii a v úrade má polovicu rodiny. On nezískal percentá na utečencoch a Rómoch, ale na tom, že sa tvári ako bojovník proti korupcii.

20:14 - Aneta Világi: Človek, ktorý zistí v 18. roku života, že nemá vo svojom prostredí možnosti, to vie tažko preklenúť. Človeku nepomôžu prežiť len hodnoty. Ak máte fajn socioekonomické zázemie, ešte sa môžete niekam pozitívne posunúť. Ale ak chýbajú aj hodnoty, aj zázemie, tak je problém.

20:13 - Peter Dráľ: S tým hejtom sa ľudia nerodia. Nikde na školách hodnotovo s ľuďmi nepracujeme. To nie je o dotáciách, ale o rozvoji kritického myslenia.

SkryťVypnúť reklamu

20:10 - Peter Dráľ: Keď sa na to pozerám z perspektívy voliča – bol v škole, kde sa niečo učil, čo zistil, že vlastne nepotrebuje. Odrazu nefungujú systémy, na ktoré bol zvyknutý. Odrazu má 20, je vykorenený, je nahnevaný na systém a je mu jedno, či strana, ktorú volí, je fašistická alebo nie. Jednoducho, potýka sa so strachom z modernity, na ktorú ho nikto nepripravil. Viem sa vcítiť do človeka, ktorý celý život žije v istých ambíciách, ale odrazu vidí, že možnosti na ich naplnenie sú mizivé.

20:09 - Beata Balogová, šéfredaktorka SME: Latentný fašizmus je prítomný v časti spoločnosti a pokiaľ školstvo nedokáže v mladých ľuďoch túto náklonnosť včas zneškodniť, tak akákoľvek životná frustrácia to môže ľahko aktivovať.   

20:08 - Grigorij Mesežnikov: Vláda je dôležitá, no je v tom sama. Premiér odreční na slávnostiach SNP, no nič okrem toho. Sám sa nevyjadrí, keď sa niečo deje. Opoziční politici tápu v programe ĽSNS, pýtajú sa, či to je alebo nie je fašistická strana. Tretí sektor a médiá sa musia zapájať, nie je to len o vláde.

SkryťVypnúť reklamu

20:05 - Aneta Világi: My už máme nejaký zákon, ktorý rieši rasizmus, ale keď nefunguje, nezmení sa nič. Ak sa niekto správa neprijateľne, mal by letieť. U nás sa to toleruje, takmer všetko. Ako rodičia tolerujeme veci od detí až po riaditeľa školy. U nás nie je problém, keď sa stredný manažment firiem vyjadruje intolerantne.

20:03 - Jozef Hvorecký: Napríklad by nebol problém získať študentov zo zahraničia, prinieslo by to prostriedky. Skúšali sme prijať na našej škole študentov z Indie, Pakistanu, no nepodarilo sa nám prejsť cez cudzineckú políciu. Zoženiete vysvedčenia, všetko, a chlapík z polície povie, že nie a polročná procedúra je preč. 

20:01 -  Ján Orlovský: Nórsky minister zahraničia je z extrémistickej strany. Napriek tomu oni nechápu, že my nikoho neprijímame, teda migrantov. 

SkryťVypnúť reklamu

19:59 - Vladimír Burjan: To nie je slovenské špecifikum, pozrime si Pravých Fínov. Nemajú Rómov, nemajú takú chudobu a strana má 19 percent. Je to širší problém. Nechcem to ospravedlňovať. Ale dobre fungujúca spoločnosť také percento nerozkýve.

19:57 - Zuzana Števulová: Ja si nemyslím, že problém je v rozložení percent na póloch, ten problém sa má riešiť v strede. Ďalšou témou je, že celá naša spoločnosť nie je mentálne nastavená tak, aby bola ochotná prenechať istú časť verejného priestoru minoritám. Percento ľudí na jednej či druhej strane nie je problém, treba robiť na tej väčšine. Náš štát sa buduje len na tom, že je pre silných bielych jedincov. Celá spoločnosť sa neposunula tak, aby nechala časť priestoru a moci odlišným.

19:55 - Ján Orlovský: Ak máme kritickú hranicu 15 percent, ktorí si myslia, že demokracia je fajn a 15 percent, ktorí nemajú problém s fašizmom, stále dokážeme s touto kritickou masou tento problém eliminovať.

SkryťVypnúť reklamu

19:53 - Grigorij Mesežnikov: Máme iba jednu relevantnú fašistickú stranu. Pomenujme si motivácie: sociálna deprivácia to nie je. Získalo by ĽSNS viac. Toto je strana názorovej identity, nie sociálnej. Mali sme tu 5-6 protestných strán, no ľudia podporili fašistu, vedeli ho zadefinovať a teda sa prejavila ich názorová orientácia, možno z časti, ale prejavila. Ľudia sa voličsky aktivizovali, keď prišla ponuka, bolo to tu ako latentný neprejavený vírus.

19:51 - Radovan Pala: Prokuratúra či súdy nefungujú, právny štát tu poriadne nemáme. To podporuje tú nenávisť.

19:49 - Peter Dráľ: Otvorený rasizmus vidíme v 90 percentách strán, ktoré sú v parlamente. Lenže pre tieto strany je dôležité dokázať zakryť svoj latentný rasizmus. A volič si možno povie, že radšej bude voliť autentického fašistu než niekoho, kto sa na neho len hrá.

SkryťVypnúť reklamu

19:46 - Vladimír Burjan: Nie som si istý, či ide o dopyt po hodnotách, alebo o efektivite fungovania štátu. My nemôžeme demokraciu redukovať len na diskusie o hodnotách. Prvý krok je, aby štát začal normálne fungovať. Nepokradni! – to je stará hodnota. Ak by štát začal normálne fungovať, zobralo by to voličov nesystémovým stranám. 

19:46 - Aneta Világi: Mali sme vládu, ktorá na svojich hodnotách tak nástojila, že položila vládu, takže neviem, či je to hodnotová výbava, čo nám chýba. Liberálne alebo aspoň humanistické hodnoty nám chýbajú, máme mnohé odtiene konzervativizmu. 

19:45 - Radovan Pala: Smer hodnoty nemá, je to pragmatická strana. Kotleba má hodnoty, ale zvrátené.

19:44 - Jozef Hvorecký: Chýbajú hodnoty, strany si ich nevedia definovať. Nemusí ich byť veľa, ale musia si za nimi stáť. My nevieme identifikovať stranu podľa hodnôt, to je problém. 

19:42 - Zuzana Števulová: Máme Výbor proti extrémizmu, predsedom je minister vnútra, ktorý nikdy na stretnutie neprišiel. Spoločenská objednávka naozaj je a mal by si ju vziať ako agendu a aspoň urobiť to gesto.Teraz je ten moment, kedy by volení lídri mali reagovať na objednávku.

19:41 - Ján Orlovský: Iba pápež a prezident akcentujú hodnotový postoj. Osemdesiat percent národa sa ale tvári, že sme konzervatívni, ale potom im nevadí, že Kollár sa prezentuje ako rodinný typ. Za slovami politikov proste chýba akčný moment.

19:38 - Peter Dráľ: Vláda čerpá legitimitu práve z boja proti extrémizmu. Hovorí, že takýto nesúrodí musia byť a keby aj nič nestihli, toto ich drží pokope, že musia zamedziť extrémizmu. Ja tipujem, že práve extrémizmus bude jediným tmelom, ktorý bude súčasnú vládu spájať.

19:37 - Aneta Világi: Vláda to rada hodí na učiteľov, hovorí o regiónoch, no sebareflexia v programovom vyhlásení nie je. A keby tam aj nebola, nevadí, ale mali by to cítiť. Tá rétorika, ak by sa zmenila, by znamenala posun.

19:36 - Vladimír Burjan: Hovorilo sa po voľbách, že je to vinou zlej kvality školstva. Chcel by som mierniť optimizmus, že reformami školstva sa to zmení. Aj v školstve má Kotleba sympatizantov, exkurzia z Michaloviec sa fotila s Kotlebom, takže to nebude také priamočiare. Nie je to vec didaktiky, preberania holokaustu, ale hodnotová vec. Naša škola nie je uspôsobená na hodnotové pôsobenie na deti. Za pár rokov nikoho neprevychová, to je ilúzia.

19:34 - Aneta Világi: Reakcia je žiadúca, ignorácia k ničomu nevedie. Treba si všímať prešľapy, nonsensy, ukázať to, aby sa zreálnil pohľad na kotlebových politikov, aby sa nemohli dávať do protikladu s inými politikmi a vyviňovať sa.

19:32 - Radovan Pala: Pre mňa ako právnika sú kotlebovci veľkým zlyhaním prokuratúry. Máme zákon, ktorým mohla byť ĽSNS zrušená, no nepoužili sme ten zákon. Nemôžeme mať predsa aj zákon, aj ho nedodržiavať. 

19:29 - Jozef Hvorecký: Ten problém sa marginalizuje na všetkých úrovniach. Veď si uvedomme, koľko ľudí bolo odsúdených za propagáciu fašizmu. No a potom, zoberme si dediny. Väčšina našich strán sa charakterizuje ako strany mestského typu. To, že premiér dá pár eur vytopenej dedine, ešte nič neznamená, pokiaľ tým jeho starosť o ňu končí. Potom prídu chalani v zelených tričkách...Chýba tu pocit, že systém politických strán nie je odrezaný od reality.

19:28 - Grigorij Mesežnikov: Potvrdilo sa, že ĽSNS je strana s fašistickým profilom. Politici tápu, ako sa k nim správať. Nie je možné však brániť sa voči extrémizmu a zároveň s nimi spolupracovať.

19:26 - Jakub Filo, editor: Čo hovoríte na prvý mesiac s kotlebovcami v parlamente?

19:25 - Beata Balogová, šéfredaktorka SME: Jedna z najväčších výziev spoločnosti je extrémizmus. Väčšina z nás tápe ako poňať tento fenomén a ako účinne s ním bojovať. V minulosti si napríklad médiá mysleli že ak nebudú Kotlebovi poskytovať mediálny priestor a budú ho ignorovať, tak on nebude naberať silu. Nefungovalo to.  

19:12 - Diskusia má krátku prestávku, po nej bude nasledovať blok o extrémizme.

19:12 - Zuzana Števulová: Máme tu hodnotu za peniaze, ale nikdy sme tu nemali mechanizmus, ktorý by sledoval, resp. počítal ako rôzne opatrenia dopadajú na obyvateľstvo.

19:11 - Beata Balogová, šéfredaktorka SME: Najväčšia naša výzva sú marginalizované skupiny. Môžeme diskutovať o pôvodoch neonacizmu a intelektualizovať si to, no toto treba pomenovať a riešiť.

19:10 - Ján Orlovský: V preambule nenájdete v rámci stability prácu s regiónmi,  je to rozbité po kapitolách. Svetové veci sa nás akoby netýkali...

19:10 - Radovan Pala: Vôbec sa tam nespomína kolaboratívna ekonomika. Náš zákonník práce sú šesťdesiate roky dvadsiateho storočia.

19:09 - Vladimír Burjan: U nás chýba „leadership“.

19:08 - Ján Orlovský: Mne v programovom vyhlásení chýba radosť z toho, že mám možnosť byť v novej vláde a môžem niečo urobiť. Euforické strany zostali v opozícii, ale aj tie vzbudzujú dojem, že keby ste nás k tomu pustili, my by sme to tu rozkopali. Jediná euforická je SNS, ale tá nemá ľudský potenciál.

19:07 - Čo naozaj vo vyhlásení chýba?

19:05 - Jozef Hvorecký: Máme celé regióny, ktoré zaostávajú za európskym štandardom. A v záujme „akože“ stability sa nikto neodváži povedať, že trebárs obec so 16 obyvateľmi nemôže jestvovať.

19:04 - Grigorij Mesežnikov: Mne v programovom vyhlásení chýbalo uchopenie problematiky samosprávy, o tom sa tam nespomína nič. Ako keby tento problém na Slovensku neexistoval.

19:01 - Radovan Pala: Treba si uvedomiť, čo ministerstvo spravodlivosti môže urobiť. Lebo justícia je samostatná jednotka. Niektoré dôležité zásahy, ktoré treba urobiť, sú už pomenované v programovom vyhlásení. Drobnými opatreniami by sa dala dosiahnuť dosť veľká zmena.

19:00 - Tomáš Szalay: Kapitola zdravotníctva je zachytená komplexnejšie. Ale oproti školstvu, kde treba naozaj reformu, v zdravotníctve stačí poupratovať. Ak nebudeme nakupovať predražené CT, lebo to nie je reforma, ale krok vpred. (smiech)

18:56 - Vladimír Burjan: Vzniklo to za štyri dni a tri noci. Prišlo mi ľúto, že odrazu musel chudák úradník spísať množstvo nekonzistentných strán. Ale nerozumiem tomu, že Draxler od leta nezvolával tímy ľudí a nepripravil za ten čas jeden koncepčný dokument. Miesto toho sa riešili recepty pre školské jedálne. Ostala tam napríklad veta, že budú eliminovať bezpečné používanie internetu. Vidno na tom, že to vznikalo chaoticky. Mohlo to byť stokrát lepšie, Draxler mal na to kapacitu, ale nevyužilo sa to.

18:55 - Ján Orlovský: Boli by ste prekvapení množstvom nápadov v programovom vyhlásení, ktoré sú bez akejkoľvek predošlej analýzy.

18:54 - Peter Dráľ: Vyspelé krajiny majú mechanizmy na posúdenie a vyčíslenie jednotlivých nápadov v programovom vyhlásení.Nemáme inštitúcie, ktoré hodnotia sľuby, ktoré strany dávajú. Hodnota za peniaze je prvý taký projekt.

18:53 - Radovan Pala: Na to, aby to bol silný dokument aj voči občanovi, musí tam byť päť až šesť jasných záväzkov. Vyčítal som tam dva: hodnota za peniaze a nový protischránkový zákon. Obávam sa, že to nie je dosť. 

18:52 - Grigorij Mesežnikov: Ja považujem programové vyhlásenie politického hľadiska za významný dokument. Očakával by som, že každá strana dostane možnosť finálneho redigovania. Dve strany, ktoré vniesli reformný duch, sú príliš malé. Veď Žitňanská to priznala: Napísala som to a posunula ďalej.

18:50 - Jozef Hvorecký: Neznie to ako jeden román, ale kapitoly od rôznych autorov.

18:50 - Ján Orlovský: Jediní, ktorí to čítali celé, boli Fajč a Fico. Ostatní písali a čítali len časti. Vidno to.

18:48 - Jozef Hvorecký: Kvôli tomu, že programové vyhlásenie je tak nesúrodé, chýba mi tam možnosť adaptácie. Nenapísali niečo, čo by malo hlavu a pätu, skôr ide o množstvo čiastočných dokumentov. Niektoré vety znejú až neslovensky. SNS mala spraviť jazykovú redakciu.

18:46 - Grigorij Mesežnikov: Táto vláda vznikla nečakane. Bol to veľký šok a ani oni sami to nečakali, netušili, že budú musieť zlaďovať svoje programové priority. Programovo sú to stále vzdialené strany.

18:45 - Peter Dráľ: Pri porovnaní posledných štyroch vlád napríklad za školstvo bol najvágnejší dokument od vlády jednej strany. Dnes je to niekde v strede. Naozaj záleži od rezortu. Najkonzistenejšie sa mi javí Radičová a Fico I.

18:45 - Radovan Pala: Ale nesúrodý bol aj v 2012.

18:44 - Beata Balogová, šéfredaktorka SME: Prečo je tento program taký nesúrodý? Je to tým, že to nie je program jednej strany?

18:42 - Radovan Pala: Podľa mňa ide o nesúrodý program. Cítiť, že je písaný narýchlo. Závisí aj od rezortu, niekde vidno, že ho písali odborníci, inde nie. No určite je ten program lepší, než bolo v roku 2012. 

18:41 - Peter Dráľ: Na kapitole školstva nie je vidieť, žeby bola za ňou ucelená myšlienka. Určite by som programové vyhlásenie nepreceňoval a nádeje by som vkladal práve do národného programu. Akú funkciu má teda vyhlásenie? Nie je dôležitá miera konkrétnosti, ale konzistentnosti. Toto nie je konsenzuálny dokument. Toto je kompromis, nebol čas rozprávať sa nad vecami, hľadať cesty. Za pár dní sa nenašiel prienik, len sa handľovalo.

18:37 - Vladimír Burjan: Programové vyhlásenie vlády funguje niekedy aj opačne. Existujú prípady, kedy sa politici na programovom vyhlásení odvolávali aj vtedy, keď sa chceli istej téme vyhnúť. Vyhovorili sa, že to nebudú riešiť, pretože to nie je vo vyhlásení. Ak sa politikom niečo nehodí, veľmi uvítajú, ak vo vyhlásení niečo nie je. Bude zaujímavé, aký význam pripíšu vyhláseniu.

18:35 - Tomáš Szalay: Takýto typ dokumentu je dôležitý smerom dovnútra vlády. Na začiatku koaličnej zmluvy sú všetci spolu, ale to nepotrvá to dlho. Po čase však partneri časom začnú strečkovať a preto čím je programové vyhlásenie vlády konkrétnejšie, tým je jednoduchšie ho presadiť. 

18:33 - Grigorij Mesežnikov: Programové vyhlásenie vlády by som nepodceňoval. Vláda sa definuje ako niečo, čo doteraz nebolo, a takéto zloženie naozaj nebolo. Primárna línia stále patrí Smeru, ostatné strany sú marginálne. Vo vládnom programe sú referencie na SNP, na november nie, a potom Mečiarizmus áno. Je to napísané niekým so Smeru, ale neviem si predstaviť kým.

18:31 - Grigorij Mesežnikov: Ako sa podarí vláde opraviť Slovensko? Pred pár rokmi som písal, že sa striedajú kabinetu podľa rôznych kritérií. Použil som výraz: vlády kazisvetov striedajú vlády opravárov. Prichádza vláda, kde sú kazisveti a aj ľudia, ktorí chcú byť opravármi. Oprava možno nevyjde, no drobné úpravy sa môžu podariť. Smer nie je reformná strana, myslím, že ani táto vláda nie je reformná.

18:30 - Akú nádej podľa vás dáva zloženie vlády na to, aby opravila kľúčové oblasti v spoločnosti?

 

Profily diskutujúcich:

Ján Orlovský je riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti. Pracoval ako hovorca Západoslovenskej energetiky, neskôr šéfoval Asociácii hovorcov Slovenska.

Aneta Világi je politologička, pôsobí na Katedre politológie Univerzity Komenského.

Zuzana Števulová je riaditeľkou Ligy za ľudské práva, vyštudovala právo.

Grigorij Mesežnikov je politológ. Pracoval v SAV, založil Inštitút pre verejné otázky.

Radovan Pala je advokát a partner advokátskej kancelárie TaylorWessing.

Tomáš Szalay je zakladajúcim partnerom a senior analytikom Health Policy Institute. Bol členom reformného tímu Rudolfa Zajaca na ministerstve zdravotníctva.

Vladimír Burjan je pedagógom a šéfredaktorom časopisu o vzdelávaní Dobrá škola.

Peter Dráľ je projektový manažér Nadácie Milana Šimečku a spoluiniciátor kampane chcemevedietviac.sk.

Jozef Hvorecký je vysokoškolský pedagóg špecializujúci sa na e-learning a člen iniciatívy Za živé univerzity.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu