BRATISLAVA 17. apríla (SITA) - Štátny tajomník ministerstva obrany Martin Fedor nepovažuje za najvhodnejšie znížiť počet vojakov v Kosove, ako to navrhuje veliteľ síl NATO v Európe James Jones. Ak by sa to predsa stalo, stiahli by sme aj časť zo stovky našich vojakov v tejto juhosrbskej provincii. Fedor pripomenul, že takéto úvahy sa objavili už pred rokom, tesne pred vypuknutím násilností, pri ktorých zomrelo 19 ľudí a stovky Srbov boli vyhnané z domovov. Preto si myslí, že ak by aj aliancia plánovala zníženie počtu síl, rozhodnutie nepríde v dohľadnom čase.
"Tieto úvahy boli aj vlani práve tesne pred vypuknutím násilností. Ak by mali byť znižované kontingenty, tak je možné očakávať, rovnako ako minulý rok, že by sa to dotklo aj nášho kontingentu. Ale v súčasnosti sa mi to nezdá ako najvhodnejšie riešenie," povedal Fedor pre agentúru SITA po tom, ako americký generál informoval, že už na júnovom zasadnutí by mohli ministri obrany NATO posudzovať výrazné zníženie síl zo súčasných asi 17 tisíc vojakov. Cieľom má byť väčšia mobilita a efektivita - robiť viac s menej ľuďmi.
S jeho názorom súhlasí aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan. O Jonesovej snahe nevie, Slovensko ale žiadne podobné kroky nepripravuje. Zdôraznil, že teraz sa začína diskusia o budúcom štatúte provincie, obývanej etnickými Albáncami. "Otázka Kosova sa začína veľmi intenzívne riešiť na rokovaniach Európskej únie. Predpokladám, že v lete sa už bude hovoriť, ako by malo vyzerať budúce Kosovo a v tejto súvislosti sa bude určite riešiť aj otázka potreby prítomnosti medzinárodných síl," uviedol Kukan pre SITA.
Slovensko chce do stabilizácie Západného Balkánu vrátane diskusie o štatúte Kosova aktívne vstupovať, čo potvrdila aj vláda v Zameraní zahraničnej politiky na tento rok. Kukan odmieta samostatné Kosovo. "Keď sa to iba takto povie - že samostatné Kosovo, neviem si to dosť dobre predstaviť." SR bude presadzovať rešpektovanie práv nielen kosovských Albáncov, ale aj Srbov. "Budeme sa usilovať o to, aby boli vytvorené také podmienky, aby to nebola etnicky čistá oblasť. Malo by to byť riešenie, ktoré by nepoškodilo ani jednu z národnostných menšín, ktoré sú do tejto otázky zainteresované," dodal Kukan.