Problematika ľudských práv je u nás potemkinovskou dedinou, tvrdí poslankyňa SaS Natália Blahová. Slovensko síce podpísalo pekné ratifikácie medzinárodných dohovorov no za paragrafmi sa podľa nej skrýva utrpenie skutočných ľudí z mäsa a kostí, ktorí sa svojich práv nevedia dovolať.
Ako vnímate, že vo výbore pre ľudské práva sú odporcovia Rómov, utečencov a homosexuálov?
„Je mi z toho smutno. Vôbec si neviem predstaviť, čo sa dá od tejto situácie očakávať. Absurdný je už samotný fakt, že vôbec niekto zo strany ĽSNS mal tú odvahu a chuť vo výbore zasadnúť. A že to bol rovno pán Mazurek, tak to je už odvaha krížená s aroganciou.“

Nevadí vám, že sa Richard Sulík stretával s Kotlebom a diskutoval s ním o predvolebnej stratégii?
„Richard Sulík sa nestretával s Kotlebom. Stretol sa s ním raz a musím povedať, že o tomto jeho stretnutí som vedela už v tej dobe. Rozprávali sme sa o politickej mape Slovenska a povedal mi, že si potreboval preskúmať aj toto teritórium. Rozumela som tomu tak, že chcel získať čo najviac východiskových informácií. Z toho, kde som bola postojovo vtedy ja a kde bol on, vyplýva, že ja som nevedela dovidieť za obzor. Až dnes vidím.“
Aký prístup v parlamente k strane Mariana Kotlebu presadzujete?
„Určite nie ignoranciu, aj keď nás k tomu tlačia médiá. Myslím, že ignorovanie je trestuhodné. V zmysle, kto mlčí, ten svedčí. Ja sa budem ozývať a nemám chuť a ani úmysel odchádzať zo sály, keď bude hovoriť predstaviteľ tejto strany. Pretože jedine v konfrontácii možno vidieť a spoznať nezmyselnosť, hlúposť, malosť a prázdnosť. Jedine komunikácia môže odhaliť úmysly a zámery. Viem, že by sa mnohým páčilo, keby som teraz povedala, že odídem zo sály. No ja neodídem. Aj keď tam budem jediná. Dávam si za úlohu svedčiť a argumentovať. Kvôli občanom a voličom, ktorí mi dali dôveru. Som presvedčená, že žiaden z nich nechcel, aby som robila mŕtveho chrobáka, keď niekto napadá ľudské práva, hlása lacnú propagandu alebo zneužíva slabosť druhých.“

Mala by opozícia dávať ĽSNS posty nad rámec toho, čo jej prikazuje zákon? Stanislav Drobný už je podpredsedom výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj a je to čisto politické rozhodnutie.
„Tieto dohody vznikali veľmi krátko po voľbách. Predpokladám, že šokovaní boli všetci. Parlamentná matematika vygenerovala výsledky. Ťažko teda bolo preklopiť pomerný systém, ktorý doteraz fungoval, na túto situáciu, keď je v parlamente strana, ktorá je politickou stranou na druhý pokus. Ale o čom to svedčí?