BANSKÁ BYSTRICA. Senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici dnes rozhodol o zhabaní dvetisíc eur bývalému ministerskému radcovi Jánovi Remeta.
Zhabaná čiastka predstavuje úplatok, ktorý za korupciu odsúdený Remeta dostal na svoj účet od jedného zo žiadateľov o licenciu na pravidelnú medzinárodnú autobusovú prepravu.
Remeta pôsobil ako hlavný radca štátneho dopravného úradu sekcie cestnej dopravy, pozemných komunikácií a investičných projektov Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
V rokoch 2010 a 2011 si úplatkami „prilepšil“ plat tým, že zobral od šiestich osôb úplatky v celkovej výške takmer 27-tisíc eur. Ako verejný činiteľ spáchal pokračujúci zločin prijímania úplatku.
Tisíce za autobusy do zahraničia
Podplácanie sa dialo väčšinou na viackrát hotovostnými vkladmi na účet ministerského radcu v Slovenskej sporiteľni.
Napríklad Emília Krnáčová z Detvy za licenciu na medzinárodnú pravidelnú dopravu autobusmi v úseku z Brezna do Brna musela zaplatiť päťsto eur.
Od 41-ročného Jozefa Bitalu z Vyšného Kelčova na Kysuciach dostal Remeta za licencie na linky z Čadce do Valašského Meziříčí a zo Žiliny do Ostravy v roku 2010 úplatok 1 050 eur.
Obaja boli na základe dohody o vine a treste odsúdení na peňažné tresty.

Úplatky dostal Remeta aj od ďalších prevádzkovateľov medzinárodnej autobusovej dopravy. Najviac za vydanie licencií zaplatil Košičan Trajčo G., ktorého linky smerovali do Talianska, Nemecka a Švajčiarska.
Najprv Košičan v dvanástich prípadoch v rokoch 2010 a 2011 zaplatil Remetovi za licencie 14 800 eur, v máji až júni 2011 ho licencie na linky do Amsterdamu, Štokholmu a do Oslo vyšli dokopy na tritisíc eur.
Môže sa odvolať
Radca, pochádzajúci z okresu Bardejov, korupčné správanie priznal a oľutoval. S prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú senát schválil.
Dostal tri roky odňatia slobody podmienečne, peňažný trest 25-tisíc eur a osem rokov nesmie vykonávať štátnu službu.
Navyše počas štvorročnej skúšobnej lehoty podmienečného odsúdenia sa musí podrobiť probačnému dohľadu súdu.
Vlastníkom zhabanej čiastky sa stáva štát. Rozhodnutie súdu o zhabaní peňazí nie je právoplatné. Prokurátor sa vzdal opravného prostriedku, odsúdený Remeta sa vyjadrí po doručení uznesenia.