BRATISLAVA - Výsluchom svedkov v pondelok na Okresnom súde Bratislava I pokračovalo hlavné pojednávanie v prípade takzvanych platinových sít.
Zo svedeckej výpovede jedného z účastníkov elektronickej aukcie, na základe ktorej boli platinové sitá odpredané, vyplynulo, že už mal dohodnutého odberateľa na ich následné odkúpenie.
Podľa jeho slov bol tento odberateľ ochotný zaplatiť sumu 2 810 000 eur.
Svedok vypovedal, že o odpredaji platinových sít sa dozvedel z verejne prístupných zdrojov. Z obchodnej stránky to bola pre neho zaujímavá ponuka a tak sa rozhodol aukcie zúčastniť.
Splnil všetky podmienky, vrátane zloženia finančných prostriedkov vo výške 80-tisíc eur.
Zásah zvonka
"Po zahájení dražby sa postupne prihadzovala suma za ponúkaný tovar. Dražba bola časovo limitovaná a pred uplynutím času bola moja ponuka vo výške 660-tisíc eur uvádzaná ako najvyššia. Chcel som ešte pre istotu prihodiť pár tisíc, ale stránka nereagovala. Bol som spokojný s tým, že dražbu som vyhral," vypovedal svedok na súde.
Podľa jeho slov však krátky časový úsek po ukončení dražby stránka zrazu "ožila" a víťazná ponuka bola za 667-tisíc eur, pričom nebola jeho.
Keď sa pýtal špecialistu na počítače, čo sa stalo, mal mu odpovedať, že do dražby mohol byť urobený nejaký zásah zvonka, ktorý nevie identifikovať.
Náhrada škody
"Neskôr som sa dozvedel, že predmetný tovar bol odpredaný víťazovi dražby," doplnil svedok. Elektronickej aukcie sa zúčastnil, nakoľko ako obchodník chcel dosiahnuť zisk.
"Moja predajná cena s budúcim odberateľom bola 2 810 000 eur. Mám za to, že dražbu som v regulárnom čase vyhral ja s mojou ponukou 660-tisíc eur," uviedol svedok.
Jeho spoločnosť preto žiada v civilnom procese od Správy štátnych hmotných rezerv náhradu škody vo výške 2 150 000 eur.
Svedok opísal zo svojho pohľadu priebeh dražby. Uviedol však, že žiadneho z obžalovaných nepozná.

Bez vyjadrenia
Na súde v pondelok v pozícii svedka vypovedala aj bývalá predsedníčka Správy štátnych hmotných rezerv.
"V tejto veci boli vydané súťažné podklady 11 uchádzačom, z ktorých päť aj podalo ponuku, následne prebehla elektronická aukcia. Kúpna cena bola vyplatená a predstavovala osemnásobok ceny znaleckého posudku predmetu elektronickej aukcie," povedala.
K spôsobu priberania znalcov pre potreby oceňovania majetku Správy štátnych hmotných rezerv sa vyjadriť nevedela.
Vyšetrovanie v prípade možného podhodnoteného predaja takzvaných platinových sít Správou štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR) trvalo viac ako dva roky.
Znalec medzi obvinenými
Obvinení boli nominanti SDKÚ v SŠHR - bývalý vedúci úradník rezerv Ján K. a vedúci služobného úradu rezerv Juraj L. Okrem nich aj znalec Ondrej B.
Trojica mužov čelí obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku spolupáchateľstvom, ako aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu.
Podľa prokurátora obvinení vo svojom postavení konali v rozpore so záujmami štátu pri hospodárnom a účelnom nakladaní s jeho majetkom. Pri predaji platiny pod cenu štát podľa obžaloby prišiel o viac ako 2,2 milióna eur.
Ide o jeden z mála prípadov, keď sa pred súd dostal aj znalec.
Ondrej B. mal vyhotoviť znalecký posudok na približne 30-násobne nižšiu sumu, než bola trhová hodnota sít. Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur.