BRATISLAVA 17. apríla (SITA) – Minister spravodlivosti Daniel Lipšic pripravuje ďalšie opatrenie na obmedzenie prieťahov v súdnom konaní. Už v stredu chce vláde predložiť novelu občianskeho súdneho poriadku, ktorá mení systém odvolacieho konania. Odvolacie súdy nebudú môcť spor vrátiť, ale rozsudok nižšieho súdu potvrdiť alebo zmeniť. Výnimkou budú zmätočné prípady.
Najdlhšie prieťahy, ktoré sa dostávajú na ústavný súd aj na Európsky súd pre ľudské práva, spôsobuje podľa ministra to, že spis prejde v odvolacom konaní niekoľko inštancií tam a naspäť – keď odvolací súd vráti prípad nižšiemu a nerozhodne. Novela má zamedziť „niekedy neustálemu pingpongu medzi súdnymi inštanciami“. Podľa Lipšica ale neexistuje jedno magické riešenie, správnou cestou je
komplex riešení. Pripomenul, že každý členský štát Rady Európy má najviac sťažností práve na prieťahy v súdnom konaní. Okrem zmeny odvolacieho systému na tzv. apelačný majú pomôcť vyšší súdni úradníci a lepšie používanie výpočtovej techniky na súdoch.
Viac sudcov Lipšic nepripúšťa. „SR má v porovnaní so štátmi Európy na počet obyvateľov a počet súdnych sporov jeden z najvyšších počtov sudcov," povedal pre médiá. Sudcov je treba odbremeniť od rutinných úkonov, to by mal robiť kvalifikovaný aparát - vyšší súdni úradníci. Pripúšťa, že časť sudcov nechce prísť ani o tieto úkony, lebo sú rýchle, jednoduché a zarátavajú sa do výkonnosti sudcu.
Urýchlenie prijatia konečného súdneho rozhodnutia zníži zrejme počet sťažností na Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva. Pokles bol už vlani. Lipšic si to vysvetľuje novým mechanizmom na Ústavnom súde, ktorý filtruje mnohé prípady, ktoré by predtým skončili v Štrasburgu. Vlani mala SR v Štrasburgu 14 prípadov, v ktorých súd rozhodol. „Z toho sme 11 prehrali, jeden sa skončil zmierom, dva a jeden ťažiskový sme vyhrali. To bol práve spor o ochranu vlastníckeho práva, ktorý sme vyhrali pred veľkou komorou Európskeho súdu, a to považujem za najväčší úspech SR od roku 1993,“ uviedol minister.
V správe, ktorú v stredu predkladal vláde, informoval, že vlani poslali občania na štát na ESPĽP v Štrasburgu 470 sťažností, 353 z nich neprijal. Zároveň prijal 14 rozsudkov. V roku 2003 bolo sťažností na SR až 539, neprijal 277. Vlani konštatoval porušenie práv občana SR v 11 prípadoch, rok predtým v 17-tich. Vlani žiadali sťažovatelia odškodné 54 miliónov korún, súd im priznal celkovo milión.