BRATISLAVA. Postoj k extrémistom v parlamente zostáva naďalej nejasný. Hoci si mali strany ujednotiť ako budú pristupovať k ĽSNS, voľba podpredsedov výborov ukázala, že zhodu nenašli.
Členov ĽSNS do volených parlamentných funkcií odmietli jednohlasne len kluby Most-Híd a SNS. Napokon však za nich nehlasovali ani poslanci Siete a Smeru.
Podpora Kotlebovcom mala byť témou rokovania poslaneckého grémia, strany si však spoločný postup nedohodli. Opozícia to dáva za vinu koaličným stranám.
„Mám pocit, že je to politická hra vládnej koalície, ktorá by sa rada zbavila zodpovednosti. Neboli príliš ochotní sa o tom rozprávať aj za účasti zástupcu ĽSNS,“ odôvodnil Vašečka. Opozícia otázku podpory extrémistov za podpredsedov výborov otvorila, ale riadna diskusia o nej neprebehla.
Vašečka tvrdí, že strany by sa mali dohodnúť aj ako budú reagovať v budúcnosti napríklad pri predkladaní zákonov či pozmeňujúcich návrhov členov ĽSNS, vidí však problém v koalícií.
„Podrobnosti, ktoré sa budú vynárať počas volebného obdobia si úplne vecne potrebujeme dohodnúť, ale zatiaľ taká ochota zo strany koalície nebola,“ povedal.

Vedomie a svedomie vytlačili dohody
Opozícia sa pred ustanovujúcou schôdzou parlamentu dohodla, že extrémistickej ĽSNS pripadne šesť postov podpredsedov výborov. Napokon však extrémisti získali iba jedno podpredsednícke kreslo, zvyšné zostanú neobsadené. ,
Opozícia pripúšťa, že na základe pomerného zastúpenia posty pripadajú ĽSNS, väčšina strán však na ne odmietla zvoliť konkrétnych poslancov.
Ako prvý extrémistov vo funkciách odmietol Most-Híd, pred schôdzou sa pridala aj SNS.