Zmenila sa politická kultúra v parlamente od roku 2002, keď ste v ňom začali pracovať?
„Počas môjho prvého aj druhého volebného obdobia bola kultúra v parlamente iná, bola taká pracovnejšia. Aj vtedy boli diskusie emotívne, niekedy aj s obštrukciami, ale stále boli o hodnotách a o programe, mali úplne inú úroveň. V predošlom období sa dostala odbornosť úplne vedľa a diskusie boli väčšinou o rôznych osobných útokoch bez hodnotovej náplne. Očakávala som, že v tomto volebnom období sa situácia možno trochu zmení, ale už ustanovujúca schôdza aj začiatok tejto aktuálnej ukázali, že politické strany OĽaNO a SaS sa nevedia zmieriť s tým, že sú opäť v opozícii a svojimi vystúpeniami to dávajú jasne najavo.“
Andrej Danko nastúpil na miesto šéfa parlamentu s predsavzatím zaviesť politickú kultúru. Ako sa mu to zatiaľ darí?
"Myslím si, že so svojim predsavzatím aj začal. Rokoval so všetkými predsedami poslaneckých klubov, aby si vydiskutovali sporné veci, ale až čas ukáže, či nebude musieť zmeniť prístup. Ako som pochopila, nechce pristupovať k trestom, ale chce, aby každý poslanec, ktorý bol do parlamentu zvolený, mohol povedať svoj názor. Ale predseda Národnej rady musí zabezpečovať aj poriadok v rokovacej sále, musí sa snažiť, aby tam neboli osobné útoky a aby diskusia bola vecná. Bude na ňom, akú stratégiu a taktiku vymyslí, aby naplnil cieľ, ktorý si dal.“
Hovoríte, že predseda parlamentu chce, aby každý poslanec vyjadril svoj názor, ale v pondelok dal vypnúť mikrofón Gáborovi Grendelovi z OĽaNO. To ste vnímali ako správny postup?
„Ako poslankyňa mám iný pohľad než predsedajúci schôdze. On sa vtedy musí v jednom momente rozhodnúť, čo urobí. Pán poslanec v pondelok vo faktickej poznámke nehovoril k veci a podľa mňa bolo správne, že ho vypol. Takto by mal postupovať, pretože ako sa pravidlá nastavia na začiatku, tak ich treba dodržiavať. Poslanci si potom uvedomia, pokiaľ môžu zájsť, lebo inak hrozí, že predsedajúci schôdze ich vypne. Ale v parlamente je aj veľa nových poslancov, takže treba zvoliť aj nejakú mieru tolerancie.“
Igor Matovič Danka vyzval, aby hovoril po slovensky, lebo vyvolával poslancov najskôr priezviskom až potom menom. Spomínate si na poslancov, ktorí sa v parlamente vyjadrovali podobne?