BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady Daniel Lipšic a Igor Matovič (obaja OĽaNO-NOVA) a niektorí ich kolegovia šíria nenávisť a zlobu a tieto svoje emócie už zrejme ani nedokážu ovládať.
Vo štvrtkovej rozprave k Programovému vyhláseniu vlády to vyhlásil líder koaličného Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že s Matovičom skončil.

Výhrada sa netýka celého klubu
"Je ťažké to vôbec hodnotiť. Preto som sa rozhodol, že s Matovičom končím. Aj keď príde s najlepším nápadom, u mňa skončil. V ničom sa nelíši od nacionalistov ani extrémistov, je možno ešte nebezpečnejší, lebo je aj predstaviteľom konšpiračných teórií. Je mi to ľúto, ale musíme sa s tým naučiť žiť," povedal Bugár s tým, že toto hodnotenie sa netýka celého klubu OĽaNO-NOVA.
Bugár uistil, že tieto útoky a nenávisť jeho stranu neodradia od toho, aby sa zasadila za posilnenie princípov právneho štátu, za boj proti korupcii, za rozvoj regiónov a ochranu menšín.
"Pre toto sme do vlády išli," vysvetlil. Podľa Bugára programové vyhlásenie dáva nielen nádej na zlepšenie chodu štátu, ale pre neho osobne je zároveň vážnym záväzkom pohnúť krajinu vpred.
"Aby sme cez dôsledné plnenie vyhlásenia vrátili dôveru občanov v politiku. Vnímam aj spoločenské ovzdušie. Ukazuje sa, že veľká časť verejnosti sa už vyrovnala s vybičovanými emóciami, ktoré sprevádzali voľby aj skladanie koalície," uviedol podpredseda parlamentu.
Bugár tvrdí, že ľudia sa už v súčasnosti dokážu na vývoj pozerať viac cez fakty, ako cez emócie. "Viac ako 74 percent našich voličov je spokojných s postupom strany po voľbách. Toľko k obvineniam zo zrady voličov," odkázal opozícii.
Frustrovaní politici
Niektorí politici však podľa jeho slov dodnes nespracovali svoju frustráciu z výsledkov volieb a z toho, že nie sú súčasťou vlády.
"Nedostali sme ani 100 minút, nie 100 dní. Odvoláva sa minister, ktorý nedostal ešte ani dôveru. Niektorí sa tak zasekli v osobných útokoch, že namiesto pozdravu vedia povedať len invektívy. Ale s nenávisťou sa politika robiť nedá a nemá," upozornil.
Bugár sa však nevzdáva nádeje, že parlament nebude fungovať ako cirkus. "Koalícia si želá konštruktívnu opozíciu. Ďakujem tým opozičným kolegom, ktorí dávajú konkrétne návrhy na vylepšenie programového vyhlásenia a pristupujú k nemu konštruktívne," uzavrel.

Matovič kontruje
Matovič Bugára v reakcii uistil, že voči nemu nemá nič. "Vyčítal som vám politické prešľapy a budem to robiť naďalej. Úlohou opozície je kontrolovať vládnu moc. Budem vás rovnako hrýzť, ako som hrýzol Roberta Fica (Smer). Môžete hovoriť, že ste so mnou skončili. Vy nie ste nepopísaný list, vy máte za sebou 27-ročný pobyt v politike. Za tých 27 rokov ste neboli schopný zobrať zodpovednosť a ísť do vlády. Boli ste v parlamente, lebo je pohodlné usmievať sa do kamery a nič reálne výkonné nerobiť a nezobrať zodpovednosť," odkázal šéf Obyčajných.
Zároveň spochybnil Bugárove slová o zlepšení života občanov. Tvrdí totiž, že Bugár za 27 rokov robil lepší život len vybraným ľuďom. "Pánovi Hideghétymu, Czuczovi a Jakabovi," poznamenal s tým, že ľudia Bugára a jeho Most-Híd nevolili, aby išiel kradnúť a robiť zločiny.
Martin Poliačik (SaS) si myslí, že Bugár robí chybu. "Nemôžete na začiatku v prvej vete čiary zmazávať a hneď za tým nakresliť ďalšiu. Nemôžeme žiadať od spoločnosti, že majú zabudnúť na staré spory a hovoriť o obnovení dôvery v politiku, a potom sa vymedziť voči kolegom, s ktorými tú dôveru chceme začať budovať. Vybičované emócie musíme opustiť, ale nesmieme chyby prehliadať," odporučil.
Peter Pčolinský (Sme rodina) označil Bugárovo vystúpenie za úplne zbytočné. "Chcel by som vás poprosiť, urobte hrubú čiaru za osobnými spormi a poďme robiť to, za čo nás platia občania tejto krajiny," uzavrel.
Feckovi chýbajú včelári
Poslancovi za OĽaNO Martinovi Feckovi chýbajú v programovom vyhlásení vlády včelári. Fecko upozornil, že priemerný vek včelárov je 62 rokov, a „keď nebudeme mať včely, nebudú ani jablká a hrušky“.Vláda by podľa Fecka mala riešiť aj právo ľudí na vlastnú pôdu, dlhodobé nájmy poľnohospodárskej pôdy, ktoré umožňuje slovenská legislatíva, sú podľa Fecka problematické, pretože človek nemôže s vlastnou pôdou hýbať 20 alebo 25 rokov, čo sa môže skončiť bitkami na poli, ak sa vlastníci začnú domáhať pôdy osobne.
Petrák: Platy učiteľov stúpnu o dvanásť percent
Platy učiteľov v regionálnom školstve sa v roku 2016 zvýšia celkovo o 12 percent, povedal v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády predseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer).
Na začiatku roka sa platy učiteľov zvýšili o štyri percentá, od 1. septembra by podľa programového vyhlásenia mali rásť tarifné mzdy učiteľov o ďalších šesť percent a spolu s príplatkami by rast platov oproti predchádzajúcemu roku mal predstavovať 12 percent.
„To je číslo, ktoré nepovažujem za žiadnu katastrofu,“ povedal Petrák s tým, že vládny program počíta aj s každoročným navyšovaním učiteľských platov o šesť percent od 1. januára 2018. Poslanec za Smer nespochybňuje, že v školstve je nedostatok financií a že je potrebné dvíhať platy učiteľov ako prostriedok na zvyšovanie kvality výchovy a vzdelávania.