BRATISLAVA. Provokačné poznámky, modlitby, aj výzvy na používanie materinského jazyka sprevádzajú schvaľovanie programových vyhlásení slovenských vlád. Kým sa všetci, najmä opoziční, poslanci vyjadria k najdôležitejšiemu vládnemu dokumentu, prejdú obvykle aj dva týždne. Poslanci koalície ho nakoniec väčšinou hlasov aj tak schvália.
Do parlamentnej rozpravy k programu súčasnej vlády sa písomne prihlásilo 42 poslancov. Počas troch dní rozpravy stihol líder OĽaNO Igor Matovič vyzvať šéfa parlamentu Andreja Danka z SNS, aby hovoril po slovensky, predseda Mosta-Híd Béla Bugár vyhlásil, že s Matovičom definitívne skončil, ale s Dankom, s ktorým pred voľbami vylučoval spoluprácu, si porozumeli.
"Debatuje sa, kritizuje, polarizuje a potom sa to aj tak vždy schváli a ide sa ďalej," hovorí Jozef Mikloško z KDH, najstarší poslanec v minulom volebnom období.

Hokej aj modlitby
Poslanci Smeru schválili programové vyhlásenie vlády v roku 2012 po takmer dvoch týždňoch, odkedy ho vláda predložila parlamentu. V tom čase boli majstrovstvá sveta v hokeji a viacerí poslanci počas rozpravy odbiehali zo sály, aby mohli sledovať zápasy Slovenska.
Poslankyňa Lucia Nicholsonová z SaS s Viliamom Jasaňom zo Smeru v pléne riešili napríklad účinky lieku na upokojenie. “Je ako nenáročná beletria. Podľa mňa je ako diazepam, ktorý vás pred spaním príjemne uspí, ale problémy nevyrieši,” opísala programové vyhlásenie Smeru Nicholsonová. Jasaň jej odkázal, že diazepam si zrejme dáva každé ráno ona, aby sa “upokojila tým ničnerobením, čo robila”.
V jednej z parlamentných kancelárií si zas skupina poslancov zriadila modlitebňu.
S nápadom modliť sa v parlamente prišiel Mikloško, ku ktorému sa pridali niekoľkí poslanci z OĽaNO. „Boh patrí aj do parlamentu. Prečítame si niečo zo Svätého písma, podebatujeme, stačí 15 minút,“ odôvodňoval svoj návrh pred štyrmi rokmi.
Prekvapený Kaliňák
Či sa hlasuje o programovom vyhlásení pravicovej alebo ľavicovej vlády, opozícia mu vždy vyčíta, že mu chýbajú konkrétnejšie návrhy.
Dokument súčasnej vlády opozícia prirovnáva k vate alebo diplomovej práci, pred štyrmi rokmi to bola nenáročná beletria, vláda Ivety Radičovej zasa podľa vtedajšieho opozičného poslanca Roberta Kaliňáka zo Smeru predložila taký všeobecný dokument, že odpočet programového vyhlásenia „sa dá schváliť aj zajtra“.
Po schválení programu vlády bol Kaliňák prekvapený, že pravicová koalícia dala dokopy 79 hlasov. „Zostal som šokovaný, že všetci prišli a vedeli stlačiť gombík potom, čo tu predvádzali dva týždne.“
Najtesnejšie hlasovanie o programovom vyhlásení bolo v roku 1998, keď vládu Vladimíra Mečiara z HZDS vystriedala pravicovo-ľavicová koalícia Mikuláša Dzurindu. Vyhlásenie podporilo 77 poslancov, len o jedného viac, ako je nevyhnutné.
V roku 2012 za programové vyhlásenie vlády Smeru hlasovala aj opozičná poslankyňa OĽaNO Mária Ritomská.

Beata
Balogová
