Bola to irónia osudu. Štart Pretekov mieru, v tých časoch najpopulárnejšieho cyklistického podujatia v krajinách východného bloku, naplánovali v máji roku 1986 do ukrajinského Kyjeva.
Pár dní po havárii v černobyľskej jadrovej elektrárne mal po ukrajinských cestách jazdiť výkvet takzvanej amatérskej cyklistiky. Preteky mieru boli socialistickou obdobou Tour de France. Populárne podujatie sa tradične jazdilo v Československu, Poľsku a NDR. V roku 1985 pribudol prvýkrát medzi organizátorov Sovietsky zväz.
O rok neskôr absolvovali cyklisti úvodné etapy v okolí Kyjeva, len niečo vyše sto kilometrov od Černobyľa. Na štart sa však postavilo iba jedenásť tímov, dovedna 64 pretekárov (o rok neskôr ich bolo 159). Západné krajiny zo strachu z rádioaktívneho zamorenia preteky bojkotovali, prišli iba Francúzi. Československé družstvo však nemohlo chýbať.
Prišiel o ľadvinu
Medzi šesticou jazdcov boli traja Slováci – Anton Novosad, Milan Jurčo a Jozef Regec. Práve najmladší člen tímu, vtedy 21-ročný Regec bol v úvode ústrednou postavou pretekov. Na svoju premiéru na Pretekoch mieru má preto pekné spomienky, ale zároveň ho dodnes mátajú okolnosti, o ktorých vtedy veľa netušil.