BRATISLAVA. Programové vyhlásenie vlády obsahuje prienik ideí a ústupkov. Zhodnotil predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS), ktorý v pléne zároveň vyzval opozíciu, aby nešírila nenávisť a viedla k vládnemu programu odbornú diskusiu.
"Mrzí ma, že v rámci rozpráv, ktoré by mali byť odborné, prebiehali osobné útoky, ktoré nepatria do Národnej rady. Niektorí opoziční poslanci majú v sebe len nenávisť. Všetci, ktorí šírite zlobu, zodpovedáte za nárast extrémizmu. Všetci, ktorí sa urážate, ste zodpovední za stav spoločnosti," obrátil sa Danko na opozíciu.

Navštívte ministrov
Rozprava pokračuje
Rozprava k programovému vyhláseniu vlády potrvá ešte niekoľko dní. Po tom, ako vystúpilo všetkých 42 poslancov písomne prihlásených do rozpravy, sa do debaty ústne prihlásilo ďalších 31 členov snemovne. Hlasovanie tak príde na rad až ďalší týždeň.
Ak jej v programovom vyhlásení vlády niečo chýba a myslí to s opatreniami pre ľudí vážne, majú podľa Danka ísť opoziční poslanci za ministrami.
"Ak vám nejde len o osobné PR, navštívte ministrov, bombardujte, kontrolujte," odporúčal poslancom Danko.
Šéf parlamentu zdôraznil, že vláda je vládou historického kompromisu.
"V tomto programe nájdete prienik ideí, ústupkov. Ale ďakujem Bohu za to, že som mohol poznať aj človeka, ktorý dokáže byť predsedom strany, smiať sa a je aj inej národnosti. Ďakujem za to, že som mohol v tejto koalícii bližšie spoznať človeka, s ktorým som si v živote nedal kávu, ako je pán Bugár. Človeka, ktorého som videl trikrát v živote, ako je pán Fico a človeka, s ktorým som si občas zahral futbal, ako je pán Procházka," povedal Danko.
Zneužívaní učitelia?
V súvislosti s obsahom programového vyhlásenia vlády vyzdvihol záujem vlády vytvoriť podmienky na vznik národného leteckého a vodného prepravcu. Tiež zámer zreformovať tajné služby, snahu podporiť kúpeľníctvo či riešiť zákon o strategických podnikoch.
Podľa Danka je tiež dôležité urobiť poriadok so schránkovými firmami. Ocenil aj zámer vlády tvoriť nové pracovné miesta. Šéfovi parlamentu sa páči aj podpora športu a kultúry.
Poukázal aj na fond pre financovanie menšinových kultúr.
"Vláda veľmi šikovne hľadá nástroj, ako zabezpečiť financovanie menšín pod kontrolou štátu s mierou zachovania samostatného rozhodovania menšín. Teším sa, že menšiny budú môcť jasne a adresne hovoriť o použití financií," poznamenal Danko. Zdôraznil aj potrebu efektívneho súdnictva, zlepšenia stavu v zdravotníctve. Pokiaľ ide o školstvo, Danko z rozhovorov s učiteľmi nadobudol pocit, že sú vo veľkej miere politicky zneužívaní.
Opozícia sa voči Dankovmu vystúpeniu ohradila. "Mohli by ste si odpustiť takéto moralizovanie a poučovanie. Ste tu niekoľko dní, trochu pokory," povedal Richard Vašečka z OĽaNO-NOVA.
Líder hnutia Igor Matovič Dankovi pripomenul jeho tlačovú konferenciu, na ktorej Danko Matoviča urážal. "Nementorujte nás tu, neučte nás, čo tu máme hovoriť," ohradil sa aj Ľubomír Galko zo SaS.
Jarjabek vidí historickú udalosť
- Prvý raz vzniká vláda, ktorej program je pretavením predstáv aj ľavice aj pravice. Vzniká programové vyhlásenie vlády, ktoré chce byť projekciou v súčasnosti najlepšie možného spravovania štátu. V rozprave to vyhlásil predseda výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer). "Je to historická udalosť, keď dianie v tejto republike nie je o pravici alebo o ľavici, ale výlučne o existencii tohto štátu," zdôraznil koaličný poslanec. Na margo kultúry Jarjabek poznamenal, že minulé volebné obdobie bolo z tohto hľadiska veľmi úspešné. Jarjabek je tiež veľmi rád, že program deklaruje oblasť kultúry ako jednu zo základných strategických zložiek rozvoja spoločnosti. "Kultúra má schopnosť humanizovať, kultivovať a estetizovať život," upozornil. Šéf mediálneho výboru preto víta zámer vlády zlepšiť sociálne postavenie kultúrnych pracovníkov či zámer zrekonštruovať areál Slovenskej národnej galérie. Zároveň uviedol, že bude nevyhnutné meniť výšku tzv. koncesionárskych poplatkov za služby RTVS.
Mnohé z pekných a zásadných sľubov v programovom vyhlásení vlády zostanú podľa poslanca za stranu Kotleba – ĽSNS Mariana Kotlebu len sľubmi. „Keby som však hodnotil jednotlivé oblasti vládneho programu, len by som sa kĺzal po povrchu problémov, ktoré dnes zmietajú Slovensko a po povrchu problémov, ktoré trápia všetkých ľudí,“ povedal pri hodnotení programového vyhlásenia. Vláda sa podľa Kotlebu vo svojom vládnom programe nazvala vládou kontinuity, no nevie, či je vládou kontinuity rozkrádania štátu, likvidácie strednej vrstvy či privatizácie zdravotníctva.
Richarda Vašečku opätovne zvolili za predsedu poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA. Klub zároveň hlasovaním rozhodol, že podpredsedom klubu pre personálne záležitosti sa stal Eduard Heger a podpredsedom pre legislatívne záležitosti Martin Fecko.
Ak by sa dalo hlasovať len o časti programového vyhlásenia, oblasť venovanú zdravotníctvu by opozičný poslanec Marek Krajčí (OĽaNO-NOVA) podporil. "Súčasný stav je taký vážny, že si už aj admirál flotily uvedomil, že táto loď by sa zakrátko potopila," pripodobnil situáciu v zdravotníctve Krajčí. Chce preto veriť, že nový krízový "kapitán" a jeho "posádka" to nedovolia a nebudú v zdravotníctve iba plátať vzniknuté diery, ale do rezortu prinesú poriadok.
Petrovi Pčolinskému zo Sme rodina chýba vo vládnom programe rodinná politika. „Rodinná politika je nesmierne dôležitá vo vzťahu k budúcnosti štátu. Deti sú perspektívou tejto krajiny,“ povedal Pčolinský, ktorý vyzval, aby nerozhodoval politicky, ale v prospech ľudí. Štát podľa Pčolinského roky zanedbával podporu mladých, čo má za následok, že manželským párom sa rodia deti po tridsiatke ako aj odchod tisícov mladých ľudí do zahraničia. Vláda by podľa opozičného poslanca mala rodiny podporovať, inak sa Slovensko nepohne dopredu.