BRATISLAVA. Projekt výmeny poznatkov a skúseností Bez nenávisti na internete spojil v dňoch 21. až 23. apríla na seminári v Modre ministerstvá, štátne organizácie aj občianske združenia.
O otázkach radikalizácie, práce s mládežou a xenofóbii diskutovalo 28 účastníkov s expertom UNESCO na interkultúrny dialóg Ahmedom Zaouche. TASR o udalosti informoval člen predsedníctva Rady mládeže Žilinského kraja Dean Reš.
Tínedžeri by volili extrém
"Práca s postojmi a kritické myslenie sa nestali prioritou zo dňa na deň, aktuálnosť témy podčiarkujú aj výsledky simulovaných volieb do Národnej rady SR v Žilinskom kraji," uviedol v súvislosti s aktuálnymi výzvami Reš.
Ako dodal, v simulovaných voľbách získala strana Kotleba-ĽSNS od 2 179 mladých ľudí vo veku 13 - 20 rokov podporu 31,8 percenta.
Účastníci sa snažili vyriešiť otázky práce s témou nenávistného vyjadrovania na Slovensku, prenesenia skúseností UNESCO do práce s mládežou, no rozoberali aj realitu v pobytových táboroch.

Rada mládeže Žilinského kraja spracovala publikáciu Fenomén radikalizácie mládeže, ktorej zámerom je poskytnúť sumár slovenskej a zahraničnej odbornej literatúry v ucelenej podobe s odvolaním sa na originálne zdroje a štúdie.
"Vzdelávanie a práca s mládežou sú kľúčovými oblasťami, ktoré môžu mladým ľuďom pomôcť kriticky myslieť o extrémistických názoroch a vyjadreniach a odhaliť trhliny takejto propagandy," uvádzajú autori publikácie.
Pomoc pre učiteľov
Projekt Bez nenávisti na internete umožnil účastníkom sumarizovať edukačné nástroje, ktoré môžu pedagógovia alebo mimovládne organizácie na Slovensku použiť v rámci bežného aj neformálneho vzdelávania. Je príkladom úspešnej medzirezortnej spolupráce a využívania potenciálu silných zahraničných partnerov.
"Mimoriadnym prínosom pre projekt bolo zapojenie pána Zaouche, ktorý ako koordinátor siete NET-Med Youth zodpovedal za tvorbu stratégií pre mládež v krajinách Stredomoria," uviedla riaditeľka odboru mládeže ministerstva školstva Eva Masárová.
Súčasťou podujatia bola aj návšteva zariadenia Migračného úradu v Rohovciach, počas ktorej mohli delegáti diskutovať so zamestnancami a reflektovať svoje postoje k migračnej kríze. Na projekt nadviažu doplnkové aktivity v prepojení na nadchádzajúce predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie v druhej polovici tohto roka.
Prevencia nenávisti a radikalizácie
Kampaňou Bez nenávisti na internete sa Slovenská republika od roku 2013 zapojila do No Hate Speech Movement Rady Európy. Za roky 2013 až 2015 sa podarilo kampaň iniciovať v 37 členských štátoch Rady Európy prostredníctvom dialógu vládnych a mimovládnych partnerov.
Cieľom kampane je podporiť výchovu a vzdelávanie k dodržiavaniu ľudských práv, vytvárať nové nástroje na boj s nenávistným vyjadrovaním, mobilizovať verejnosť a zvyšovať mediálnu gramotnosť.
Vychádzajúc z cieľov Parížskej deklarácie sa predĺžená kampaň v rokoch 2016 až 2017 zameria na predchádzanie radikalizácie mládeže a tendencií vedúcich k násilnému extrémizmu.


Beata
Balogová
