SME

Po desiatich rokoch súd priznal požadované odškodné za nezákonnú sterilizáciu

Univerzitná nemocnica L. Pasteura sa musí opravedlniť rómskej žene za nezákonnú sterilizáciu, ktorú vykonali pacientke pri cisárskom reze.

(Zdroj: Ilustračné AP)

KOŠICE. Okresný súd Košice II rozhodol o porušení práv rómskej ženy, ktorá bola v minulosti bez jej informovaného súhlasu sterilizovaná v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.

Súd uložil nemocnici povinnosť ospravedlniť sa a žene priznal finančné odškodnenie v požadovanej plnej výške takmer 17 000 eur.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozsudok z 19. februára v časti priznaného finančného odškodnenia nie je právoplatný, keďže nemocnica sa voči nemu odvolala. Informovala o tom dnes mimovládna Poradňa pre občianske a ľudské práva, ktorá sprostredkovala bezplatnú právnu pomoc poškodenej žene.

SkryťVypnúť reklamu

Desaťročný súdny proces

Rómska žena bola sterilizovaná v roku 1999 počas predčasného pôrodu svojho druhého dieťaťa, ktorý bol vedený cisárskym rezom.

"O tom, že jej plánujú vykonať počas pôrodu sterilizáciu, ju lekár informoval až na pôrodnej sále počas silných pôrodných kontrakcií, kedy mala obavy o život svojho ešte nenarodeného dieťaťa," informovala mimovládna organizácia.

Ako uviedla ďalej, na druhý deň bola rodičke poskytnutá informácia, že jej bola vykonaná sterilizácia. Žiadne iné informácie o vykonanom zákroku a jeho následkoch jej neboli poskytnuté.

"Neskôr zistila, že v jej zdravotnej dokumentácii sa nachádzala ňou podpísaná písomná žiadosť o vykonanie sterilizácie, datovaná v deň pôrodu, akoby ona sama vykonanie zákroku iniciovala."

SkryťVypnúť reklamu

Nechceli sa ospravedlniť

Žena sa obrátila na súd v roku 2005. V podanej žalobe na ochranu osobnosti namietala, že sterilizácia jej bola vykonaná bez tzv. informovaného súhlasu, teda bez toho, aby jej boli poskytnuté vyčerpávajúce informácie o povahe a následkoch zákroku a tiež dostatočný čas a priestor na zváženie takého závažného zásahu do jej reprodukčných práv.

Domáhala sa ospravedlnenia a náhrady nemajetkovej ujmy vo výške zhruba 16 600 eur (500 000 Sk).

Všeobecné súdy žalobu najprv zamietli. Ústavný súd však v roku 2009 konštatoval, že svojimi rozhodnutiami porušili jej ústavné právo na spravodlivý súdny proces a prípad vrátil okresnému súdu na ďalšie konanie.

Ten v roku 2011 rozhodol o porušení práv rómskej ženy a priznal jej odškodnenie vo výške 1 500 eur. Krajský súd o dva roky neskôr rozhodnutie zrušil a prípad vrátil späť súdu prvého stupňa, pretože výška odškodnenia nebola primeraná závažnosti zásahu do jej práv vykonanou sterilizáciou.

SkryťVypnúť reklamu

Krajský súd pritom odkázal na rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorý v podobnom prípade považoval za primerané odškodnenie za vykonanie nezákonnej sterilizácie sumu 31 000 eur.

Povzbudzujúci výsledok

Nemocnica sa v súdnom konaní obhajovala tvrdením, že sterilizácia bola vykonaná z dôvodu ohrozenia života poškodenej ženy počas pôrodu. Okresný súd v súlade s rozhodnutiami štrasburského súdu z ostatných rokov potvrdil, že sterilizácia nikdy nie je život zachraňujúci úkon a lekár ju nemôže vykonať bez informovaného súhlasu pacientky.

Nezákonná sterilizácia bola poškodenej žene vykonaná vo veku 24 rokov a mala negatívny dosah na jej rodinný život, ako aj negatívny psychologický dosah na ňu samotnú.

"Potešilo ma, že po viac ako desiatich rokoch som sa konečne dočkala zadosťučinenia. Aj keď žiadne peniaze na svete mi moje zdravie a to, čo som pretrpela, nevrátia, je podľa mňa dôležité, aby sa ženy, ako ja domáhali spravodlivosti. Chcem preto povzbudiť iné rómske ženy, aby sa nebáli a bránili sa, ak sú ich práva porušované," povedala k rozhodnutiu súdu poškodená žena.

SkryťVypnúť reklamu

Sterilizácií bolo viac, mala by vzniknúť komisia

"Nemocnica sa voči rozhodnutiu súdu odvolala a jedným z dôvodov je aj fakt, že ide o ochranu osobnosti a každý prípad je individuálny, preto nie je možné ich paušalizovať."

Ladislava Šustová, hovorkyňa nemocnice

Podľa advokátky Vandy Durbákovej boli pre rozhodnutie súdu kľúčovými rozsudky štrasburského súdu proti Slovensku v podobných prípadoch.

"Trvalo však neuveriteľných vyše desať rokov, kým domáci súd priznal poškodenej žene primerané odškodnenie. Svedčí to z môjho pohľadu o tom, že naše súdy stále nedokážu zabezpečovať účinný prístup k spravodlivosti v prípadoch porušovania základných ľudských práv," konštatovala.

Vyjadrila presvedčenie, že rozhodnutie bude pre zdravotnícky personál ďalším signálom, že nerešpektovanie reprodukčných práv žien a ich slobodnej informovanej voľby v tejto oblasti je absolútne neprípustné.

"Doteraz zdokumentované prípady tejto praxe a viaceré rozhodnutia súdov naznačujú, že na Slovensku a v bývalom Československu bolo v ostatných desaťročiach nezákonne sterilizovaných množstvo rómskych žien," konštatovala Durbáková.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nej by mali v tomto smere prevziať zodpovednosť okrem súdov aj ďalšie dve zložky štátnej moci.

"Mala by vzniknúť nezávislá komisia, ktorá by celú túto nezákonnú prax účinne prešetrila a poškodené ženy odškodnila," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  3. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  4. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  5. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  6. Čo bude toto leto in?
  7. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  8. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  1. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným
  2. Bezlepkové delikatesy od šéfkuchára svetových hviezd
  3. LESY SR hostili prestížne udeľovanie cien CIC
  4. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  5. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  6. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  7. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 8 363
  2. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 6 823
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 189
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 3 685
  5. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 497
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 295
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 3 028
  8. Čo bude toto leto in? 2 699
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Iveta Rajčániová s Robertom Ficom.

Bývalý šéf katastra tvrdí, že si vystačili s vlastnými právnikmi.


Venovaná je návšteve Jána Pavla II. v roku 1995.


SITA
Na Ostrej Lúke.

Slovensko má zlú skúsenosť so strediskovými obcami.


1
Minister obrany Robert Kaliňák počas predstavovania navrhovanej legislatívy v parlamente.

Pozmeňujúci návrh zmierňuje pravidlá pre podnikanie profesionálnych vojakov.


TASR 6
SkryťZatvoriť reklamu