BRATISLAVA. Kým učitelia chcú aspoň čiastočne dobehnúť platy ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí, nepedagogickí pracovníci dúfajú v takú platovú tabuľku, ktorá aspoň nepodlieza minimálnu mzdu. Programové vyhlásenie vlády zmenu nenaznačuje. Približne 38-tisíc nepedagogických zamestnancov sa v ňom vôbec nespomína.
Tabuľku tvorí 12 platových stupňov, ktoré zohľadňujú roky praxe, a 14 platových tried, ktoré zohľadňujú náročnosť pozície a potrebnú kvalifikáciu. Zhruba tretina tabuľkových taríf je pod úrovňou minimálnej mzdy, ktorá je v súčasnosti 405 eur.
Školskí odborári vedení Pavlom Ondekom pritom zmenu tarifnej tabuľky tak, aby sa začínala minimálnou mzdou, žiadali už v roku 2013. Požiadavku zopakovali aj v predvolebnej deklarácii, ktorou chceli ovplyvniť znenie programového vyhlásenia vlády. Opäť neúspešne.

Doplatky a príplatky
„Pôvodné tabuľky z roku 2003 sú postupne valorizované niekedy raz za rok, niekedy dvakrát ročne a keď bola kríza, nevalorizovali sa vôbec. Vychádzajú pritom z platu, ktorý vôbec nekorešponduje s minimálnou mzdou,“ vysvetľuje personalistka Jana Adamčíková zo Záhorskej knižnice v Senici.
Tabuľka sa totiž začína tarifou