BRATISLAVA. Predsedovi hnutia OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi sa nepáči snaha novej vlády oddialiť vyrovnaný štátny rozpočet. Ako povedal Matovič v utorok v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády, Ficove vlády neustále odsúvajú snahu dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Upozornil, že tretia vláda Roberta Fica sľubuje vyrovnaný rozpočet v roku 2020, teda o 12 rokov ako pôvodne prvá Ficova vláda sľúbila.
„Ak ohlodáte korupciu na kosť, potom si pýtajte súhlas opozície, aby sa mohli strategické investície robiť na úkor štátneho dlhu. Máte za sebou osem rokov bezbrehého rozkrádania Slovenska,“ vyhlásil Matovič.
Matovič: Zlodejiny sa nedajú stále zakrývať
Matovič sa nečuduje, že štátny tajomník na ministerstve práce Ivan Švejna prezentuje, že dôchodky budú v budúcnosti nižšie, pričom to nikto nedementuje. „To znamená, že ide o oficiálny postoj vlády,“ povedal s tým, že keď niekto rozkráda tri miliardy ročne, musí na to niekto doplatiť.
„Donekonečna sa nedajú zakrývať zlodejiny tým, že sa bude zadlžovať štát. Doplatia na to dôchodcovia, ktorí volili Smer a ktorým Smer zvýšil dôchodok o 1,9 eura,“ konštatoval.
Poslanec Smeru Juraj Blanár Matoviča kritizoval, že vo vláde Ivety Radičovej proti zvyšovaniu štátneho dlhu nebojoval. „Zlodej druhému zlodejovi neuverí, že nekradne. Klamár neuverí druhému, že neklame,“ vyhlásil. „Boli sme len apendixom Radičovej vlády,“ odpovedal mu Matovič, pričom zdôraznil, že on nie je zlodej.
Kontrola vlády je podľa Remišovej nemožná
Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO) ocenila v rozprave, že vláda chce posilniť analytické kapacity. Upozornila, že na ministerstve financií sa výsledky dostavili. Pozitívne vníma aj zverejňovanie všetkých dokumentov vlády, ale pripomenula problémy so zverejním štúdie na PPP obchvatu Bratislavy.
Remišová zároveň upozornila, že kontrola vlády zo strany opozície je takmer nemožná, pretože opozícia nemôže podať ani podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). To by sa podľa nej mohlo zmeniť. Opozičnej poslankyni sa pozdáva aj ambícia ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej začleniť prokuratúru do justičného systému.
„Ak koalícia príde so zmysluplnou reformou prokuratúry, desať hlasov z radov opozície by sa našlo,“ prisľúbila.
Chýba im rozvoj cestovného ruchu
Cestovnému ruchu sa podľa poslanca SaS Milana Laurečíka v programovom vyhlásení vlády venuje len 12 viet. Okrem podpory kúpeľníctva vládny program podľa poslanca a starostu Terchovej neprináša žiadny ďalší impulz pre rozvoj cestovného ruchu. "Cestovnému ruchu sa programové vyhlásenie vlády venuje nedostatočne. Aj preto vládny program nepodporím a dôveru vláde nevyslovím,“ povedal v rozprave k dokumentu Laurenčík.
Poslanec upozornil, že napríklad Terchovej trvalo sedem rokov, kým dosiahla čísla návštevnosti spred krízy, s cielenou podporou cestovného ruchu by to išlo omnoho rýchlejšie. "Rozvoj turistického ruchu by pomohol rozvoju regiónov a zníženiu nezamestnanosti,“ konštatoval Laurečík. Starosta Terchovej pripomenul, že hoci cestovnému ruchu by pomohlo zlepšenie podnikateľského prostredia, potrebuje aj iné stimuly, keďže viacero oblastí nepokrývajú priamo podnikatelia ale iné subjekty, ide napríklad o údržbu turistických chodníkov či cyklotrás.
Poslanec za Sme rodina Boris Kollár súhlasil s tým, čo povedal Laurenčík. Od každej vlády podľa Kollára počúvame, že podporí cestovný ruch, napriek tomu táto oblasť zaostáva a nerastie tak výrazne ako v Čechách alebo Rakúsku. "Cestovný ruch a pôdohospodárstvo nám na rozdiel od podnikov nikto nevezme, nikto ich neodnesie. Má význam venovať čas a prostriedky týmto oblastiam. Bolo by načase prestať rozprávať a začať konať,“ vyzval Kollár.
Gajdoš odmieta démonizáciu NATO
Poslancov nový šéf rezortu obrany Peter Gajdoš počas diskusie k programovému vyhláseniu vlády upozornil, že neexistuje vzťah medzi Slovenskou republikou a NATO, pretože „my sme NATO“.
Gajdoš rovnako zopakoval známy princíp aliancie, podľa ktorého napadnutie akejkoľvek krajiny predstavuje napadnutie všetkých členských krajín NATO, útok napríklad na Česko by teda znamenal aj útok na Slovensko. Minister obrany vyzval parlament, aby otázky obrany a ochrany suverenity štátu neboli predmetom politického súboja.
Gajdoš chce pokračovať v modernizácii Ozbrojených síl SR a to efektívnym využitím financií na cielenú modernizáciu. Šéf rezortu obrany chce vypracovať plán obstarávania zákaziek tak, aby boli priority programového vyhlásenia vlády jednoznačne splnené. Plán modernizácie by mal podľa ministra vychádzať z bezpečnostnej a obrannej stratégie SR, veľké nákupy by mala schvaľovať vláda. „Verím tomu, že na Ozbrojené sily SR budeme hrdí všetci. Verím, prosím a žiadam o vašu podporu,“ povedal minister zákonodarcom.
Od poslancov kritiku nepočul
Nového ministra obrany vo vystúpeniach podporili všetci reagujúci opoziční poslanci, je tak jediným ministrom, ktorý z úst zákonodarcov nepočul priamu kritiku. Gajdoša podporili napríklad poslanci Sme rodina Boris Kollár a Peter Pčolinský, či poslanec za SaS Juraj Droba.
Dúfajú, že minister obrany bude riadiť rezort odborne a nie politicky a podporujú zvyšovanie prostriedkov na obranu. Gajdoš v reakcii konštatoval, že za najlepšiu obranu SR považuje, ak by na rozpočet rezortu obrany išli dve percentá HDP, čo je úroveň, ku ktorej sa Slovensko zaviazalo pri vstupe do NATO. Dnes dáva SR na obranu ročne 1,1 percenta HDP, do roku 2020 by to malo byť 1,6 percenta, aspoň podľa záväzku, ktorý dalo SR na summite NATO v Newporte.
Procházka: Kritika je bežná opozičná taktika
Predseda Siete Radoslav Procházka svojím prejavom vyvolal vlnu kritiky od opozície. Procházka vo vystúpení označil za bežnú opozičnú taktiku, keď opoziční poslanci programové vyhlásenie vlády nazývajú slohovým cvičením a súborom floskúl.
Zároveň porovnával program vlády Ivety Radičovej a tretej vlády Roberta Fica. V programe vlády spred šiestich rokov našiel tiež viacero všeobecných fráz. Úlohou vlády je podľa neho ľuďom vrátiť predovšetkým dôveru v rovnosť pred zákonom. „Kritická masa musí začať veriť, že pravidlá platia pre každého rovnako,“ uviedol.
Podpredseda SaS Ľubomír Galko Procházku upozornil, že bojovať proti korupcii s Robertom Kaliňákom je ako zachraňovať ľudské životy s Andersom Breivikom.
„Vzali ste možnosť ľuďom mať sa lepšie hneď na začiatku. Pri pokračovaní káuz mlčíte,“ povedal. Líder Sme rodina Boris Kollár povedal, že sa pri Procházkovom vystúpení dvakrát stratil a trikrát našiel.
„Raz som počul opozičného a raz koaličného politika,“ uviedol. Predseda OĽaNO Igor Matovič šéfovi Siete povedal, že osobný bezcharekter sa snažil skryť za strašenie ľudí, vyhováranie sa. „Dokážeš veľmi pekne rozprávať, ale tvoje slová majú váhu nula. Človek, ktorý je patologický klamár. Aký je to pocit zradiť svojich voličov? Aký je pocit obhajovať tretiu Ficovu vládu a ťahať ľuďom medové motúzy slovami o zmene,“ pýtal sa Matovič.
Kiska požiadal o vystúpenie
Prezident Andrej Kiska požiadal o vystúpenie v Národnej rade SR. So svojím príhovorom chce predstúpiť pred poslancov po schválení programového vyhlásenia vlády (PVV). Informovala o tom Kancelária prezidenta SR.
Na vyslovenie dôvery potrebuje vláda získať aspoň 76 poslaneckých hlasov, štvorkoalícia sa môže oprieť o 81 poslancov.