BRATISLAVA. Rekordne nízke teploty boli na západnom Slovensku v utorok ráno, prízemné mrazy budú aj v noci na štvrtok. Na horách možno očakávať sneženie.
Meteorológ Pavol Beránek zo SHMÚ potvrdil, že mimoriadne chladnú noc ľudia zažili najmä na západnej polovici Slovenska. „Na viacerých miestach sme zaznamenali rekord minimálnej teploty pre 26. apríl.“ Okrem Piešťan rekordy padli napríklad aj v staniciach Nitra, Liesek, Kuchyňa či Prievidza.
Ochladenie, ktoré trvá už niekoľko dní, je podľa klimatológa Pavela Matejoviča naozaj výrazné. Predpoveď SHMÚ na najbližšie dni v horách predpokladá sneženie, nížiny východného Slovenska v stredu v noci zasiahne prízemný mráz.

Keď sa apríl zblázni
Takzvaný bláznivý apríl a jeho premenlivé počasie súvisí s pohybom výškovej frontálnej zóny. Zvyčajne je v zime južnejšie od nášho územia a na jar sa presúva na sever. V lete je približne v zemepisných šírkach Škandinávie.
Po jarnej rovnodennosti, keď sú dni dlhšie ako noci a lúče intenzívne zohrievajú zem, sa už občas vyskytnú letné a výnimočne aj tropické dni s denným maximom aspoň 30 stupňov Celzia. Nad Arktídou sú však ešte stále pomerne veľké zásoby studeného vzduchu, ktorý sa tam hromadil v zime.
„Pri vhodnej situácii, ktorá nastala aj v posledných dňoch, k nám tento studený vzduch z vyšších zemepisných šírok môže preniknúť,“ vysvetľuje SHMÚ. Väčšinou so sebou prináša jarné mrazy a výnimočne nasneží aj v nížinách.
Sneh priemerne v marci
Matejovič na portáli MetaKlim píše, že v minulosti sa v apríli aj niekoľkokrát bežne vystriedali chladnejšie a teplejšie periódy a sneženie a snehové pokrývky v horských oblastiach boli bežné.
Kým priemerne u nás posledný deň so snehovou pokrývkou podľa SHMÚ býva v marci, najneskôr sa na veľkom počte staníc objaví práve niektorý z aprílových dní.
„Napríklad na Orave sa snehová pokrývka na konci apríla vyskytovala v priemere každý druhý rok.“ Zriedkavý nebol sneh ani v máji. V archíve SHMÚ narazil aj na oveľa neskoršie dátumy.
Napríklad v roku 1962 v Oravskej Lesnej napadol sneh ešte 5. júna, keď sa tam vytvorila súvislá dvojcentimetrová snehová pokrývka. Ešte starší záznam našiel o Oravskej Polhore, ktorá leží v nižšej nadmorskej výške ako Oravská Lesná. V roku 1933 tam snežilo ešte 7. júna.

Beata
Balogová
