BRATISLAVA. Niekoľko mesiacov si zvykali na život na Slovensku, učili sa jazyk, spoznávali zvyky a teraz sa chcú predstaviť verejnosti.
Irackí kresťania, ktorí na Slovensku vo februári dostali azyl porozprávali svoj príbeh v Bratislave.
„Pred rokom 2003, keď sa zmenil režim sme ani veľmi nevedeli, do ktorej náboženskej skupiny vlastne naši susedia patria. Až potom začalo sektárske násilie. V škole som zažila výbuch, ktorý zranil jedného môjho spolužiaka,“ hovorí o dôvodoch úteku svojej rodiny mladá Iračanka Rita.
Takmer 150 irackých kresťanov, ktorí sú dnes na Slovensku ušli pred vojnou do utečeneckého tábora v Kurdistane. Tam prešli výberovým procesom a neskôr boli koncom minulého roka prevezení na Slovensko.
Po absolvovaní azylového procesu opustili zisťovací tábor v Humennom teraz sa postupne ubytovávajú v nových domovoch.

Neplánovali veľký projekt
Podujatie s názvom Večer porozumenia zorganizovalo občianske združenie Pokoj a dobro, ktoré sa o Iračanov stará. Utečenci na ňom hrali svoje národné ale aj slovenské piesne, predstavili divadelnú hru a rozprávali o svojom živote.
„Spočiatku sme nemali predstavu, že urobíme veľký projekt, ale chceli sme len trochu pomôcť. Od začiatku sme sa ale zameriavali na dlhodobú pomoc, a postupne sa to nabaľovalo,“ opisuje začiatky práce s Iračanmi Peter Brenkus zo združenia.
Jedným z najväčších problémov je pre týchto utečencov vyrovnať sa s tým, že prišli o väzby na svojich príbuzných v Iraku, tvrdí Brenkus.
„Títo ľudia už utekali aj pred tým, prišli o majetok ale mali ešte svoju kultúru, priateľov a rodiny. Neboli pripravení, že keď prídu na Slovensko stratia ešte viac. Stratili rodiny, priateľov a prežívajú opäť straty. Je to náročné najmä pre starších ľudí,“ povedal Brenkus.

Spolužitie sa prudko zhoršilo
Kresťanstvo sa v Iraku nachádza už od prvého storočia. Kresťania až do pádu režimu Sadáma Hussajna tvorili neoddeliteľnú súčasť spoločnosti, tvrdí Katarína Šomodiová, doktorandka na Katedre porovnávacej religionistiky Univerzity Komenského, odborníčka na islam a Blízky východ.
„Toto sa bohužiaľ za posledných 13 rokov prudko mení,“ povedala Šomodiová.
Spolužitie s kresťanmi bolo podľa nej väčšinu času bezproblémové, keďže Islam uznáva kresťanstvo uznáva ako plnohodnotné náboženstvo. Všetko však zmenila nestabilita regiónu.
„Keď si uvedomíme, že súčasný 20-ročný Iračan prežil prvých sedem rokov svojho života v diktatúre a ďalších 13 rokov totálnom chaose, tak je potom jasné prečo sa mnohí utiekajú k radikalizmu,“ povedala Šomodiová.

Beata
Balogová
