BRATISLAVA. Keď Irackí kresťania utekali z rodného mesta Mosul neplánovali cestu do Európy. Najprv odišli k svojim známym do susedného mesta Karakoš, kde dúfali, že vojnu prečkajú. Hrozilo, že padne aj toto mesto a tak sa nakoniec ocitli v Kurdistane, ktorý islamistom vzdoroval.
„Počas úteku som sa naučila, že si nemám vytvárať priateľstvá. Vždy keď som si našla kamarátov, musela som ich po čase opustiť,“ hovorí 19-ročná Rita Khaleel.
So skupinou 149 irackých kresťanov pricestovala na Slovensko koncom decembra v rámci programu na presun utečencov, ku ktorému sa krajina zaviazala na dobrovoľne báze. Občianske združenie Pokoj a dobro v spolupráci s Univerzitným pastoračným centrom pre nich v utorok zorganizovalo podujatie v Bratislave, kde sa mohli podeliť o svoje príbehy.

Spolužitie sa prudko zhoršilo
Kresťania žijú v Iraku už od prvého storočia a až do pádu režimu Sadáma Hussajna tvorili neoddeliteľnú súčasť spoločnosti, hovorí Katarína Šomodiová, doktorandka na Katedre porovnávacej religionistiky Univerzity Komenského, odborníčka na islam a Blízky východ.
Spolužitie s kresťanmi bolo podľa nej väčšinu času bezproblémové, keďže Islam uznáva kresťanstvo ako plnohodnotné náboženstvo. Všetko však zmenila nestabilita regiónu.